Biti poslanik unosno zanimanje

0
370
Narodna skupština Republike Srbije / Foto: printscreen

Biti narodni poslanik u Skupštini Srbije postalo je krajnje unosno zanimanje. Zato i na sam spomen bojkota, većina opozicionih poslanika dobija koprivnjaču, jer ne može svoj život da zamisli bez skupštinskih klupa. A sve to kao čine u ime naroda koji im je više puta javno pokazao šta misli o tome.

Visoka i sigurna plata poslanika, ali i kvalitetna restoranska hrana po najnižim mogućim cenama, doprinose tome da narodni poslanici teška srca napuštaju svoje mesto u parlamentu. Kada se na sve to dodaju i putovanja po svetu, čini se da postati poslanik zapravo znači uploviti u ozbiljan biznis.

Iako često sednice Skupštine podsećaju na zabavni ili rijaliti program, u kome se raspravlja o svemu osim o dobrobitu ljudi koji su im povereili zakonodavnu i izvršnu vlast, poslanici ne dopuštaju da njihove plate „trpe“.

Pa tako ima onih koji su do juče branili ideju bojkota parlamenta, s tim u vezi i predostjećih izbora, da bi sada „promenili ploču“.

U narednim redovima pomenućemo neke od mnogoborjnih poslanika, koji grčevito brane svoja poslanička mesta i ne dopuštaju da bez njih ostanu, ni po koju cenu.

Gordana Čomić

Narodna poslanica i generalna sekretarka Demokratske stranke Gordana Čomić, uprkos tome što DS već godinu dana bojkutuje rad parlamenta, vratila se u skupštinsku salu i navela da će „posledice svoje odluke snositi sa osmehom“.

Ćomić je bila narodna poslanica u Skupštini Srbije u više mandata (2000−2003, 2003−2006, 2007−2008, 2008−2012, 2012−2014, 2014−2016) i u aktuelnom sazivu, i potpredsednice Skupštine Srbije. Takođe, bila je i poslanica Skupštine Vojvodine u više saziva.

Balša Božović

Božović je poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije u tri saziva.

Na parlamentarnim izborima 6. maja 2012. godine i nakon izbora u martu 2014.  Zamenik predsednika poslaničke grupe Demokratske stranke u Narodnoj skupštini RS je od 31. maja do 24. decembra 2012. godine i u novom sazivu od 3. juna 2016. godine.

Da Vas podsetimo:  Profesorski „greh” i naprednjačka kazna

Aleksandra Jerkov

Jerkov je najpre bila je članica LSV od 2000. do 2013. godine. U januaru 2013. godine učlanila se u Demokratsku stranku.

Za poslanicu Narodne skupštine Republike Srbije birana je na izborima 2007, 2008, 2012, 2014. i 2016. godine. U mandatu Narodne skupštine Republike Srbije od 2008. do 2012. godine bila je zamenica šefa poslaničke grupe „Za evropsku Srbiju“.

Radoslav Milojičić Kena

Bio je na čelu izbornog štaba Demokratske stranke za parlamentarne izbore 2016, a nakon njih postao je poslanik u Skupštini Srbije.

Zoran Živković

Počeo je da se bavi politikom kada se učlanio u Demokratsku stranku, aprila 1992. godine i iste godine ulazi u Skupštinu Srbije kao narodni poslanik. i ostaje do 1997. godine.

U aprilu 2013. formirao je Novu stranku, a na osnivačkoj skupštini izabran je za njenog predsednika. Na izborima u martu 2014. Nova stranka nastupa na zajedničkoj listi sa Demokratskom strankom i Živković postaje narodni poslanik. Živkovićev poslanički mandat potrvđen je i 2016. godine.

Dragoljub Mićunović

Na prvim višestranačkim izborima u Srbiji izabran je za poslanika Skupštine Srbije.

Kao republički poslanik, izabran je za delegata u Veću Republika Savezne skupštine bivše Jugoslavije od 1991. do 1992.

Na saveznim izborima 1992. je izabran za saveznog poslanika na listi Demokratske stranke.

Kao član opozicione koalicije “Zajedno”, ponovo je izabran za saveznog poslanika u Veću građana Savezne skupštine 1996.

Na saveznim izborima 2000. godine, kao jedan od lidera koalicije DOS, još jednom je izabran za saveznog poslanika u Veću građana Savezne skupštine. Nakon pobede Demokratske opozicije Srbije, u oktobru 2000. izabran je za Predsednika Veća građana Savezne skupštine.

Kada je formirana Državna zajednica Srbija i Crna Gora, u martu 2003. godine, izabran je za Predsednika Skupštine Srbije i Crne Gore.

Da Vas podsetimo:  Miki Rakić i njegova uloga u Vučićevom "prijateljskom preuzimanju većinskog paketa akcija žutog preduzeća"

Na parlamentarnim izborima, decembra 2003. izabran je za narodnog poslanika u Skupštini Republike Srbije, a početkom 2004. u Skupštinu SCG. Do juna 2006. bio je poslanik u Skupštini SCG i Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope.

Poslanik u Skupštini Republike Srbije 2007−2008. godine. Na parlamentarnim izborima 11. maja 2008. izabran je za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Na vanrednim parlamentarnim izborima održanim 24. aprila 2016. godine, ponovo je izabran za narodnog poslanika.

Reklo bi se da su reprezeniti u Skupštini Srbije od poslanika napravili ozbiljan biznis. I posle se narod čudi što ne žele da zamene skupštinsku salu za neki drugi posao za koji su se bar školovali. To je za njih uvek bio pad s konja na magarca, a za narod ko te pita.

M. Božinović
Izvor: direktno.rs

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime