Blokada prelaza na KiM za 10 dana?

0
1148

sever KiM„Postavljam prosto pitanje, kako neko kao ja, sa samo par godina radnog staža, može biti penzioner? Kada ću ja steći pravo na starosnu penziju? Jasno je – nikada. To je dokaz da je ova Uredba privremenog karaktera i neodrživa,“ ovako je objasnio položaj bivših policajaca MUP-a Republike Srbije sa juga Kosova i Metohije, Boban Mitković, iz PU Gnjilane, dok se na terenu sprovodi briselski sporazum o policiji. Ukoliko se u novom roku od deset dana, srpski državni vrh i resorno ministarstvo ne budu aktivno uključili u rešavanje tri zahteva koje je postavilo bivše policijsko osoblje Srbije sa severa i juga Kosova i Metohije, a policajci ne budu dobili konkretne odgovore, protesti će se radikalizovati „za početak“ – blokadom administrativnih prelaza, poručili su sa današnjeg protesta u Kosovskoj Mitrovici neintegrisani policajci i policijsko administrativno osoblje sa Severa i juga Kosova i Metohije, ujedinjeni usled nezadovoljstva svojim trenutnim radno-pravnim statusom. Oni zahtevaju da se hitno izvrši integracija svih preostalih radnika PU za Kosovsku Mitrovicu u kosovski policijski sistem, da se svim radnicima koji ne mogu da budu integrisani, omogući povratak u MUP Srbije, kao i da se promeni Uredba o „posebnim penzijama“ po kojoj su pre dve godine i penzionisani – kako bi bila usklađena sa tada važećim zakonima, kao što su Zakon o policiji, Zakon o radu, Zakon o PIO. Oko 500 pripadnika policije je sa svojim gostom iz Beograda iz jednog od pet policijskih sindikata koliko ih ima u Srbiji, Lazarom Ranitovićem, ali i sa nekoliko radnika pravosuđa, protest započelo ispred Kancelarije za Kosovo i Metohiju, javno iznoseći razloge za svoje nezadovoljstvo i odakle su još jednom uputili zvaničan dopis srpskim državnim organima, a preko Kancelarije za KiM. Policajci su se potom uputili ka trgu Šumadija, odakle su otišli u mesto Rudare, na izlazu ka Zvečanu, gde su na sat vremena blokirali saobraćaj na magistralnom putu Priština-Raška kao upozorenje da su spremni da svoje proteste uskoro i radikalizuju.

2015-03-19_065229„Da li je to nagrada za to što smo svih ovih godina čuvali i branili interese svoje države na ovim prostorima,“ rekao je predstavnik policajaca sa juga, Boban Mitković, na početku protesta ispred Kancelarije za Kosovo i Metohiju u Kosovskoj Mitrovici.

Primorani smo na ovakav vid protesta, jer samo na ovakav način možemo doći do rešenja, dodao je on.

„Zato upozoravamo još jednom nadležne da nećemo stati; naprotiv, iskazivaćemo i drugačije, radikalnije vidove protesta širom teritorije Kosova i Metohije i gradovima širom Srbije,“ naglasio je Mitković.

Mitković je podsetio na zaključke srpske vlade od 22. aprila 2013. godine, kojima je prihvaćen tzv. Prvi sporazum o principima kojima se reguliše normalizacija odnosa Beograda i Prištine, kvalifikujući to kao „grubo kršenje Ustava i zakona Republike Srbije“, kao i na 9. decembar iste godine, kada je Vlada, pod „pod patronatom“ tadašnjeg ministra MUP-a, Ivice Dačića, donela novi zaključak da se najkasnije do 13. decembra, „ukinu radna mesta“ policajcima sa Kosova i Metohije, čime je Vlada učinila „izdaju zemlje i nacionalnih interesa“, odnosno postupila „protivno Ustavu i zakonima Srbije“.

Da Vas podsetimo:  Poslednji kosovski vitez!

„Nadležno lice u Ministarstvu unutrašnjih poslova protivzakonito je izdalo rešenje o prestanku radnog odnosa, čineći tešku povredu zakona, ljudskih i radničkih prava i tim činom je više od hiljadu zaposlenih dovedeno u neravnopravan i podređen položaj u odnosu na ostale građane,“ naveo je Mitković.

Policajci i administrativno osoblje srpskog MUP-a na Kosovu i Metohiji tvrde da su „isterani“ iz srpskog MUP-a, te da su izloženi raznim oblicima diskriminacije.

„Posebna je priča gde nam se ovom Uredbom o posebnoj penziji, u 21. veku ograničava sloboda kretanja, a svima njima su puna usta kako treba poštovati pravo na slobodu kretanja, a takođe su nam ugrožena i naša osnovna prava: pravo na rad, na život, na slobodu nastanjivanja, a samim tim nam je ugrožena, kako lična, tako i egzistencija naših porodica,“ naglasio je Mitković.

Brzopletom odlukom Vlada Srbije otpustila branitelje srpskih života na Kosovu i Metohiji; nasilno i protivustavno penzionisanje u neljudskim uslovima; Levač nije daleko od Kosova

Generalni sekretar Sindikata srpske policije, Lazar Ranitović, koji je iz Beograda došao da pruži podršku policijskom osoblju sa KiM-a, poručio je da je Sindikat srpske policije „jedini pokazao spremnost i hrabrost“ da se suprotstavi „brzopletoj odluci“ o raspuštanju srpskih policajaca.

„Članovi sindikata srpske policije, njegovi aktivisti i rukovodstvo, na čelu sa predsednikom Glišom Vidovićem, pružaju vam bezrezervnu podršku u vašem nastojanju da rešite vaš egzistencijalni problem, koji je brzopletom odlukom vlade Republike Srbije i implementacijom Briselskog sporazuma, bez prethodnih garancija da će i suprotna strana poštovati dogovor, otpustila vas – branitelje srpskih života na Kosovu i Metohiji, branitelje srpske duhovnosti na ovoj svetoj zemlji. U onim presudnim danima vašeg otpuštanja, nasilnog i protivustavnog penzionisanja u neljudskim uslovima, sindikat srpske policije je jedini pokazao spremnost i hrabrost da se suprotstavi takvoj odluci i pokaže svoju solidarnost sa svima vama,“ poručio je Ranitović.

2015-03-19_065305Ranitović je podsetio da je ovaj sindikat, „stavljanjem svih svojih resursa u zaštitu ustavnih prava“ policajaca sa Kosova i Metohije, pokrenuo inicijativu kod najviših predstavnika zakonodavnih i izvršnih vlasti Srbije.

„Gotovo na svakom sastanku u kabinetu ministra unutrašnjih poslova, jedna od tema je upravo i vaš status. Kucali smo na vrata naših zvaničnika, obraćali smo se na sve adrese, na žalost, u većini slučajeva nailazili na nerazumevanje i prepreke, ali nismo odustajali,“ naglasio je Ranitović.

On je naveo listu adresa na koje je ovaj sindikat do sada pisao, među kojima i Ivici Dačiću, Nebojši Stefanoviću, Aleksandru Vučiću, Tomislavu Nikoliću i Ustavnom sudu Srbije, dodavši da su odgovori sa ovih adresa „mahom izostali“, dok su retki odgovori koje su dobili, bili uglavnom „uopšteni i protokolarni“, pod „izgovorom“ o obavezi prema međunarodnoj zajednici o poštovanju svih potpisanih sporazuma, pa tako i Briselskog.

„Nema tog sporazuma koji može legalizovati zloupotrebu Ustavom zagarantovanih prava na život i rad, na slobodu kretanja i izbora sredine u kojoj želite da živite i stvarate,“ naglasio je Ranitović.

Ranitović je preneo poruku kolega iz ovog sindikata, čije je sedište u Užicu, da su uvereni „u pravo i pravdu“ na strani kosovskometohijskih policajaca.

„Sindikat srpske policije prema svima vama gaji veliko poštovanje, jer ste svojim životom i radom na teritoriji Kosova i Metohije, pokazali hrabrost i ljubav prema otadžbini, verujući da će ta otadžbina biti pravedna prema svim njenih hrabrim braniocima,“ poručio je Ranitović, naglašavajući da je problem policajaca sa KiM-a ujedinio i policajce u Srbiji, te da „Levač nije daleko od Kosova“.

Da Vas podsetimo:  Sramne istine dovode do ludila…

Pokušaj da se protesti spreče

Predstavnik 130 neintegrisanih pripadnika MUP-a u Kosovskoj Mitrovici Rajko Šekularac je govorio o pritiscima kojima su ovi policajci bili izloženi kako ne bi protestovali, pod izgovorom da nije vreme za proteste, a pokušano je, po njegovim rečima – da se spreči ujedinjenje policajaca sa juga i severa Kosova i Metohije.

„Pokušali su da razbiju jedinstvo naše, da ne održimo zajednički  protest sa kolegama sa juga. Bilo je pritisaka, ali smo odbili te pritiske. Ostali smo dosledni  i verni onom što smo vam rekli i obećali da je naš cilj rešavanje našeg statusa u kom smo se našli, ne našom voljom, ne što smo mi želeli, nego što nam je nametnuto, a tom voljom koja nam je nametnuta, odnosno nevoljom, dovedeni smo na ivicu egzistencije, uskraćena su nam sva ustavna i zakonska prava koje država Srbija garantuje svojim građanima. Mi ne tražimo ništa više, a ni manje od onog što kolege iz uže i centralne Srbije imaju – pravo na život, na rad i slobodu kretanja, to su naši osnovni zahtevi,“ ponovio je Šekularac.

Poruke iz Kosovske Mitrovice za Vučića, Nikolića, Stefanovića, Đurića:

Policajci su i danas naveli da su se više puta direktno obraćali pisanim zahtevima premijeru Aleksandru Vučiću, predsedniku Tomislavu Nikoliću, ministru unutrašnjih poslova, Nebojši Stefanoviću i direktoru vladine kancelarije za KiM, Marku Đuriću, ali da od njih nisu dobili odgovor, odnosno da nailaze na uporno ignorisanje njihovog zahteva.

„Gospodine predsedniče, od Vas tražimo da za Ustav države Srbije i zakone koje Vi potpisujete, insistirate kod onih koji ih sprovode, da ih i poštuju,“ poruka je za predsednika Nikolića.

„17. na 18. mart 2004, kada je bio pogrom nad našim narodom na Kosovu i Metohiji, bili ste u Kosovskoj Mitrovici sa nama, da nam pružite podršku i pomoć. Proveli ste to veče sa nama u Kosovskoj Mitrovici, tada kao poslanik u Skupštini Republike Srbije. Nadamo se da ćete čuti nas i naše zahteve i sa pozicije koju sada vršite u državi Srbiji – narediti Vašim potčinjenim ministrima i ostalim službenicima da napokon shvate da imaju ovde problem i da taj problem moraju da reše,“ poruka je za premijera Vučića.

U Gračanici stvaranje ZSOProtest se održavao istovremeno kada se u Gračanici održavala sednica svih predstavnika srpskih i kosovskih institucija na Kosovu i Metohiji, kao i pojedinih nevladinih organizacija, a pod vođstvom direktora Kancelarije za KiM, Marka Đurića, i koja je u javnosti  predstavljena kao početak stvaranja Zajednice srpskih opština.

„Sledeći zahtev smo uputili našem ministru Stefanoviću. Na žalost, imam utisak da on potiče iz one garniture neobaveštenih, pa ni on nije obavešten da ima radnike na području Kosova i Metohije, blizu 1.000 radnika i 1.000 njihovih porodica. Obaveštavamo ga da smo tu,“ poruka je za ministra Stefanovića.

Da Vas podsetimo:  Rudno bogatstvo Kosova i Metohije - da li ćemo uspeti da ga sačuvamo?!

Četvrti zahtev ovi radnici uputili su direktoru Kancelarije za KiM Marku Đuriću:

„Gospodin Đurić je juče ceo dan proveo na prostoru Severne Mitrovice i severnog Kosova. Nismo imali sreće da se vidimo sa njim, a i sad ga pozdravljamo. Ja bih vas zamolio da mu mahnemo svi rukom. Direktore kancelarije, ovde ti je danas mesto, a ne u Gračanici. Ta gospoda, sa kojom si danas, mogla je da sačeka sledeći dan, ili ne znam koje dane.“

Slična sudbina očekuje i ostale službe

2015-03-19_065335Šekularac je takođe pozdravio i nekoliko radnika pravosuđa koji su bili danas na protestu, a koji su takođe nezadovoljni svojim statusom, upozorivši da će se i ostali radnici državnih službi uskoro naći u sličnoj situaciji. On je takođe naveo da, uprkos apelu ostalim službama da im se danas pridruže, mnogi radnici to nisu učinili, bojeći se reakcije svojih nadređenih. Šekularac je kritikovao ove radnike koji su, po njegovim rečima, sa druge strane, uz naredbu šefova u tim institucijama, pre nekoliko dana izašli na ulicu na „jedan drugi protest“ organizovan zbog odluke Prištine da smeni komandni sastav KPS na Severu.

Nakon što su predali zahteve Kancelariji za Kosovo i Metohiju, učesnici protesta su se uputili ka trgu „Šumadija“, odakle su otišli u mesto Rudare na izlazu u Zvečanu, gde su na sat vremena blokirali saobraćaj na putu Priština-Raška.

Tokom današnjeg protesta, više puta se čulo „Izdaja“, a helikopter je nadletao skup.


Do sada je više stotina policajaca uložilo žalbe na sporna rešenja o prestanku radnog odnosa, koje su kasnije, odlukom Žalbene komisije Vlade i odbijene, nakon čega su ovi radnici pokrenuli tužbe pred Upravnim sudom. Radnici su nezadovoljni usled, kako navode, ćutnje i nereševanja njihovog slučaja u ovom sudu.

Oko 1.200 policajca i radnika MUP-a na Kosovu i Metohiji je penzionisano 2013. godine, nakon potpisivanja Prvog sporazuma o principima kojima se reguliše normalizacija odnosa Beograda i Prištine, a koji je i 22. aprila iste godine Vlada i prihvatila. Devetog decembra, iste godine, srpska Vlada donela je novi zaključak da se do 13. decembra ukinu radna mesta policajcima sa Kosova i Metohije i u skladu sa Uredbom o posebnim penzijama pripadnika MUP-a na KiM-u, oni i penzionišu.

Iako je prema Prvom sporazumu o principima kojima se reguliše normalizacija odnosa Beograda i Prištine planirana integracija radnika MUP-a sa KiM-a u Kosovsku policiju, nisu svi i integrisani. Jedan deo pripadnika MUP-a sa Severa Kosova – njih oko 280, integrisan je u Kosovsku policiju krajem 2013. godine, dok je 130 radnika, među kojima su i policajci, kao i administrativni radnici, samo penzionisano, ne i integrisano, a oko 800 takvih je na jugu Kosova i Metohije na koje se sporazum nije ni odnosio.

Pre današnjeg protesta, pripadnici MUP-a iz Kosovske Mitrovice su već dva puta protestovali, a više puta upućivali svoje zahteve MUP-u Srbije, Kancelariji za Kosovo i Metohiju, ali i direktno premijeru Srbije, Aleksandru Vučiću. Oni, međutim, nijednom nisu dobili odgovore na upućene zahteve.

Izvor: KoSSev

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime