Borba sa korupcijom kao vrata za novi život

0
842

1450098006-700x468Srbiji predstoji period prelaska iz jednog istorijskog kvaliteta u drugi. Ako je uoči pristupanja Evropskoj uniji ona predstavlja tradicionalno društvo sa hrišćanskim pojmovima o čestitosti i ugledu, to će ispunjenje tačke 23 pregovora o pristupanju u EU, to radikalno promeniti.

Ne shvatam – uzvratiće svaki čitalac koji pozdravlja sistem mera koje sprečavaju korupciju u društvu – dobro je da naši činovnici ubuduće budu polagali račune ne samo za sopstvene prihode, nego i za prihode rodbine po prvoj liniji srodstva. To jest, o prihodima cele porodice. Pored toga, u Srbiji će se pojaviti ombdusman koji će kontrolisati poredak u toj oblasti. I samo treba da se neki političar pojavi u Skupštini u odelu marke Brioni i ombdusman će odmah početi dreku: zbog čega muškarac nosi odelo koji vredi koliko njegovih pet mesečnih plata?!

Šta tek reći o privatizaciji bivše narodne imovine koja nije uvek prolazila glatko. Sada će učesnici privatizacije morati da se fiktivno razvode od svojih supruga, da bi veći deo nepropisno stečene imovine otpao na njihova krhka pleća.

Ali nismo hteli pričati o tome. Borba sa korupcijom u demokratskom društvu predstavlja svetinju i nisu uzalud u najnaprednijim zemljama EU po tom pitanju dostigli vrhunske rezultate. U tom smislu da svako mora da plati porez, ukoliko, naravno, nema račun u of-šor zonama.

U Srbiji će se takođe poboljšavati situacija sa porezima čak i za one koji ne mogu da plate porez. Poredak je poredak. Mi govorimo o tome da je korupcija glavni element tršišne ekonomije i zovu je kamatnom stopom. Taj jednostavni pristup, osmišljen od strane pametnih neradnika u osvit čovečanstva i predstavlja glavni element raspadanja čoveka (korupcija u prevodu sa latinskog znači raspadanje). Kamatna stopa legalizuje parazita kao korisnog činioca društva. Ta društva u kojima je on uzdignut u osnovni životni zakon, postaje korumpirano u svojoj unutrašnjoj suštini. Ta društva beskonačno porađaju nezakonje, nasilje i raspadanje. Istina, sve je to oformljeno po nekim pravilima. Hrišćani znaju da Pravoslavna Crkva do dan danas ne priznaje kamatnu stopu, za razliku od rimokatoličke. Zato što ishodi iz njenog, po hrišćanstvo pogubnog morala.

Da Vas podsetimo:  Zašto je inflacija u Srbiji žilavija nego u evrozoni?

Kamatnu stopu ne priznaju ni islamske države i ona nije postojala u sistemu realnog socijalizma. Relativno čist moral u srpskom društvu uslovljen je tim okolnostima što mu je socijalistički sitem privređivanja odgovarao u svom duhovnom oformljenju. A sada počinje oformljenje potpuno drugačijeg duhovnog sistema, koji iza spoljašnje uljudnosti ekonomskih odnosa skriva princip prevare i pljačke.

Priznajem, meni kao čoveku koji je odrastao u socijalizmu, veoma je teško podizati bankarske kredite pod visokim kamatnim stopama. Ne zato što mi je žao novca. Nego zato što će mi neko sesti za vrat i sa zadovoljstvom koristiti moju radnu snagu u sebične svrhe. Samo zbog toga što se napravio pametan i postao vlasnik kamatnih stopa. A ja sam se napravio pametan da postanem njegov rob.

Mislim da mnogi srpski građani takođe imaju taj osećaj. No, sada ih treba navikavati na to da se najveće dostignuće tržišnog društva i ogleda u tome da se jedni vozaju, dok drugi pešače.

No, verujte da odela marke Brioni, koja vrede pet mesečnih plata, neće nigde otići od svojih vlasnika.

Dmitrij Sedov

FSK

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime