Čudo u Alibunaru: Listu Danas milion na medijskom konkursu

0
974
udžetski novac kritičarima vlasti: Draža Petrović, glavni urednik Danasa / Foto: Perica Gunjić/Cenzolovka

Prošle godine 90 odsto konkursnog novca završilo je na računima dva prorežimska portala čiji su osnivači Brifing Banat (tri miliona) i E-Vršac (skoro milion i po). Ove godine pak u Opštini Alibunar potpuni obrt: od raspoređenih 1,6 miliona dinara čak milion je pripao listu Danas i portalu ovog dnevnika.

Opštinsko veće Alibunara donelo je na sednici održanoj 5. jula Odluku o raspodeli sredstava iz budžeta Opštine Alibunar za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji opštine Alibunar u 2018. godini, po kojoj će sa 1,6 miliona dinara biti sufinansirano ukupno šest projekata.

Manje je to novca nego što je predviđeno da se potroši (sedam miliona), no u slučaju ovog konkursa nešto drugo odudara od „normalnosti“ na koju su nas konkursne komisije proteklih godina naučile. Elem, za razliku od prošlogodišnjeg konkursa, kada je 90 odsto novca završilo na računima prorežimskih portala čiji su izdavači konkursne legende – Brifing Banat (koji je dobio tri miliona) i E-Vršac (skoro milion i po), ove godine gro novca pripalo je – za vlast „nepodobnom“ listu Danas.

Komisija nije sastavljena od poslušnika

Portal danas.rs dobio je za projekat „Pitajte danas.rs, a mi ćemo pitati nadležne u Opštini Alibunar“ 400.000 dinara, dok je za projekat „Turizam kao najveći potencijal Alibunara“ list Danas nagrađen sa 642.000 dinara.

Takođe, sa 100.000 dinara biće sufinansirani projekti „Dnevnik–Poljoprivrednik“, odnosno Udruženja građana „U mreži“ iz Beograda, za projekat Radio FAR iz Alibunara odvojeno je 335.000, a za Kulturno-informativno prosvetno udruženje „Prosperitet“ iz Bele Crkve 97.000 dinara.

U listu Danas potvrdili su za Cenzolovku da je konkurs u Alibunaru prvi u Vojvodini (od preko 30 završenih u tekućoj konkursnoj sezoni) na kojem im je prošao projekat. U ostatku zemlje, navode, imaju nešto bolji skor – sveukupno, od pedesetak prijavljenih projekata „na lokalu“ prihvaćen im je tek svaki peti.

Da Vas podsetimo:  UNS-ova baza napada na novinare: Još jedno rizično polugodište

Kako se ovo uopšte dogodilo, i to u 2018. godini? Tajna, sva je prilika, leži u sastavu komisije, i to je još jedna neobičnost konkursa u Alibunaru.

Kad je objavljen sastav stručne komisije, mnogi su morali dobro da protrljaju oči: Miodrag Mandić, kao predstavnik ANEM-a, Kristina Kovač, u ime Udruženja novinara Srbije, i Nenad Živković, kao zajednički predstavnik NDNV i NUNS!

Gotovo niko se više ne seća kada je poslednji put neka komisija radila u ovakvom sastavu.

Prošle godine u alibunarskoj komisiji sedeli su predstavnici Asocijacije elektronskih medija Vojvodine (AEMV), naravno, Udruženja turističkih novinara i pisaca u turizmu – FIJET Srbija, naravno, i, naravno, Udruženja radio-stanica RAB Srbija.

Dvostruko hapšenje predsednika opštine

A u pitanju je opština, kao uostalom i 99 odsto drugih, u kojoj je na poslednjim izborima najviše mandata osvojila Srpska napredna stranka. Ali, Alibunar ni u tom smislu nije obična lokalna samouprava.

Njen predsednik Predrag Belić spada u red najkontroverznijih lokalnih čelnika u Srbiji, a pre nekoliko dana je uhapšen, po drugi put za pola godine. Ovoga puta je privođen zbog navodnih pretnji smrću i ubrzo je pušten. Zimus je u pritvoru proveo 30 dana nakon hapšenja pod sumnjom da je zloupotrebio službeni položaj u vezi sa poljoprivrednim zemljištem.

Belić je, inače, prošlog meseca isključen iz SNS i od tada se, prema pisanju medija, u Alibunaru vodi „specijalni rat“ oko političke kontrole nad tom opštinom.

Dobro obavešteni izvori Cenzolovke navode da je „rat“ Belića s bivšom mu strankom najviše i doprineo njegovoj odluci da, verovatno iz čistog inata, u komisiju za ocenu medijskih projekata pozove predstavnike vlastima neomiljenih novinarskih udruženja.

Ovaj tekst nastao je u okviru projekta „Javni novac za javni interes“, koji sprovode BIRN, NUNS i SĆF, a finansira Evropska unija. Stavovi izrečeni u ovom tekstu predstavljaju stavove autora i ne odslikavaju stavove EU.

Da Vas podsetimo:  Uloga Rovinja u srpskoj evoluciji

Denis Kolundžija

cenzolovka.rs

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime