Dačić na udaru kosovskih lobista

0
899

4901615Ne ruše Amerikanci ni Dačića ni Vučića. Dačića ruši albanski lobi, tvrdi Toma Fila. To da Amerika aktivno radi protiv bilo kog srpskog političara, nerealno je, ubeđen je politikolog Dragomir Anđelković.

Angažovanje Ivice Dačića, ministra spoljnih poslova Srbije i predsedavajućeg OEBS-u, u borbi protiv prijema Kosova u Unesko izgleda da je zasmetalo nekome u Sjedinjenim Američkim Državama, pa otuda i informacija da će Amerikanci zbog toga tražiti njegovu smenu sa funkcije prvog čoveka OEBS-a, za šta mu mandat inače ističe u decembru ove godine.

Amerika je, da kažemo, blagonaklono gledala na momenat kad je Ivica Dačić izabran za premijera Srbije 2012. godine (tadašnja državna sekretarka Hilari Klinton u pismu Dačiću apostrofirala da joj je „čast i zadovoljstvo“ da radi s njim na unapređenju saradnje dveju država). S druge strane, kosovska vlada je povodom istog događaja tada najavila da će uložiti protest kod predstavnika Evropske unije i insistirati da Dačić ne bude premijer Srbije. Slično su tražili i Albanci sa juga Srbije. Ako Dačić tada nije smetao Americi, pitanje je zašto bi joj sada smetao?

Nije tajna da albanski lobisti u Americi koriste sva raspoloživa sredstva kako bi „isterali“ zahtev Kosova za prijem u Unesko, i u tom kontekstu pitanje se samo od sebe nameće — da li Dačić smeta Amerikancima, ili kosovskim lobistima u Americi?

Toma Fila, savetnik Ivice Dačića iz perioda kada je bio premijer Srbije, kaže da nema nikakve sumnje kome Dačić, u stvari, smeta.

„Nema Amerika ništa ni protiv Dačića ni protiv Vučića, da ima reagovala bi drugačije, jer kod njih se odmah vidi kad ima a kad nema, kaže Fila.

Fila podseća da albanski lobisti angažovani sa Kosova rasipaju ogroman novac pokušavajući da „sruše ovoga ili onoga“ ne bi li Srbiju onemogućili u normalnom razvitku i putu ka Evropi.

Da Vas podsetimo:  Veštačka inteligencija, budućnost rada i planete

„Ne ruše Amerikanci ni Dačića ni Vučića. Dačića ruši albanski lobi“, siguran je Fila.

Dragomir Anđelković, politički analitičar, podseća da je Amerika velika sila okrenuta raznim meridijanima i da Srbiju tek povremeno primećuje.

„To da Amerika aktivno radi protiv bilo kog srpskog političara, dokle god situacija ne dođe do nekog velikog konflikta ili pitanja, nerealno je“, mišljenja je Anđelković.

On smatra da smo u ovom momentu mi kao država iz američkog ugla marginalizovani i podseća da je Amerika poslednji put aktivno na ovim prostorima radila protiv Slobodana Miloševića i Vojislava Koštunice.

„Može da se podstakne američka administracija da radi protiv nekoga samo tako što bi neko u samoj Americi bio zainteresovan — neka lobistička grupa kao što su albanski ili hrvatski lobisti. Mislim da toga ima i kada se radi o delovanju protiv Dačića i puštanju raznih afera, ali i protiv drugih u srpskoj vlasti od Vučića pa nadalje. Generalno, albanski lobisti i svi drugi koji su nama suprotstavljeni žele da održavaju Srbiju u stanju stalne turbulencije i pometnje, tako da su pre oni ti koji stoje iza raznih aktivnosti Amerike nego sama američka diplomatija“, zaključuje Anđelković.

Osnivač albanskog lobija u SAD je bivši republikanski kongresmen iz Njujorka Džozef Diogardi, koga je nedavno nanovo angažovao Ramuš Haradinaj, lider albanske partije Alijansa za budućnost Kosova.
Bogorodica Ljeviška je crkva u Prizrenu, zadužbina kralja Milutina. Crkva je podignuta u periodu 1306—1307. na ostacima katedrale iz 13. veka,

Nije tajna da je albanski lobi jedan od najjačih i najuticajnijih u svetu, posebno u Americi, a zbog ogromnih svota dolara koje se slivaju u džepove uglednih američkih lobističkih kuća i pojedinaca uspelo im je da u 20 godina dugoj tradiciji izlobiraju i podršku za nezavisnost Kosova. Najmlađe albansko lobističko udruženje u Americi je „Savez za Novo Kosovo“ koje finansira najbogatiji kosovski Albanac, biznismen u Švajcarskoj Bedžet Pacoli. Sa njim rade i dvojica lobista iz američkog kabineta „Džeferson Vaterman“, bivši potpredsednik Nacionalnog saveta za obaveštajne poslove Semjuel Hoskinson, nekadašnji pomoćnik za trgovinu Istok-Zapad u Stejt departmentu Kempton Dženkins i mnogi drugi.

Brankica Ristić

rs.sputniknews.com

Da Vas podsetimo:  Sramota je takva vremena i takve junake ne pamtiti

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime