“Delta” hoće da ruši zgradu Sajma, simbol Leskovca

0
1009

Kompanija „Delta Relstejt“ predstavila je rukovodstvu Leskovca idejni projekat za uređenje leskovačkog Sajmišta po kome će zgrada Sajma, prepoznatljiva “šajkača”, biti srušena.

490x370_2Leskovački sajam je 2007. godine na aukciji u Beogradu prodat za 126 miliona dinara kompaniji “Delta”, uz obavezu da se u razvoj uloži 6,33 miliona dinara.

Prema ovom planu, na mestu gde se sada nalazi Sajam, trebalo bi da se izgradi poslovno – stambeni objekat sa hotelom, podzemnom garažom i parking prostorom koji će moći da koriste svi Leskovčani.

Sama hala ne uklapa se u projekat. Njeno održavanje ili eventualno renoviranje je preskupo i ona će, ukoliko se ovaj projekat prihvati, biti srušena – kazala je Sandra Borđoški, predstavnica ove kompanije.

Radove na budućem poslovno – stambenom objektu sa hotelom na mestu današnjeg Sajma, kako je predviđeno projektom, radile bi isključivo lokalne, leskovačke firme, koje bi za te poslove angažovale preko 1.000 radnika

Konačnu reč o danas predstavljenom projektu doneće rukovodstvo grada. Oni danas nisu želeli da se izjasne o ovoj ideji već su pažljivo pratili prezentaciju.

Ipak, oglasilo se društvo “Stari Leskovac‘‘ i članovi čuvene navijačke grupe “Blu bojsi” koji će, kako su najavili, organizovati niz akcija i aktivnosti kako bi se ovaj objekat sačuvao.

I arhitekta Den Larison, čija je majka rođena Leskovčanka, kaže da je reč o izuzetnom arhitektonski i građevinski urađenom objektu.

Postoje dva u svetu, jedan manji je u Americi. Mnogi profesori “Šajkaču” pokazuju svojim studentima kao primer vrhunskog majstorstva, napregnutog betona i izrade krova sa sajlama – kaže Den Larison.Leskovački sajam se nalazi u strogom centru grada i spada u red najpoznatijih i najstarijih u Srbiji sa pet sajamskih hala i više od 3.000 kvadratnih metara zatvorenog izložbenog prostora.

Inače, Leskovački sajam, nekada dom jedne od najvećih sajamskih manifestacija u SFRJ, izgrađen je u obliku šajkače. To je tada prouzrokovalo bes kod Hrvata i Slovenaca koji nisu hteli da izlažu robu u Leskovcu, a stvar je “legla” kad je rukovodstvo Leskovca Josipu Brozu Titu, kome su Hrvati tužakali Leskovčane, saopštilo da je reč o “titovki”, a ne srpskoj šajkači.

Da Vas podsetimo:  Slovo H i hleb naš nasušni

Ipak, jedno je neosporno – Leskovčani “šajkaču” od tada smatraju simbolom svog grada.

Dragan Marinković

Južne vesti

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime