Dokaz za koji Tanjug tvrdi da ne postoji

0
885

484-lead-photo-1425141366-2014-07-26_13.07_.14_Novinska agencija Tanjug objavila je na svom sajtu tekst nepoznatog autora sa naslovom „Primedbe na Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije“ u kojem se navodi da Pištaljka nije iznela nijedan dokaz za tvrdnju da je Tanjug budžetsku pozajmicu datu u vreme izborne kampanje 2012. godine vratio sredstvima iz budžeta i da takav dokaz ne postoji.

Pištaljka se u svom istraživanju jasno pozvala na Završni račun Ministarstva kulture i informisanja za 2012. godinu u kojem stoji da je Tanjug sredstvima budžetske rezerve „vratio kratkoročnu pozajmicu u iznosu od 17.500.000 dinara Ministarstvu finansija i privrede“. Prethodno je vlada premijera Ivice Dačića odobrila da se Ministarstvu kulture i informisanja uplati 21.500.000 dinara iz budžetske rezerve. Ministarstvo je novac prebacilo Tanjugu, a ta agencija je veći deo upotrebila da vrati pozajmicu, dok je ostatkom platila „ostale rashode u poslovanju“.

Zahtevamo od Tanjuga da u skladu sa zakonom objavi ovaj podatak i da se javno izvini zbog iznošenja neistina i diskvalifikacije Pištaljke.

Pištaljka prenosi tekst objavljen na sajtu Tanjuga:

Primedbe na Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije

Poštovani,

ZavrsniRacunKulturas pažnjom smo pročitali Vaš Izveštaj, na kojem ste, kako ste naveli, radili više od tri godine, u očekivanju da će taj dokument bar malo približiti istini sva otvorena pitanja i nedoumice u pogledu transparentnosti medija, njihovog finansiranja, zloupotreba i korupcije, kako i razumemo smisao Vašeg rada.

Ne ulazeći u analizu drugih medija, odeljak koji ste posvetili Tanjugu, a u okviru istraživanja političke kontrole medija u državno-javnoj svojini, zapanjujuće je neprofesionalan, površan i zasnovan pretežno na insinuacijama, a ne na činjenicama, do te mere da nimalo ne priliči renomeu vaše institucije, a u potpunom je neskladu sa profesionalnim kredibilitetom i pozicijom koju Tanjug danas ima na medijskom tržištu. Šta ste to dakle „otkrili” što Tanjug svrstava u probleme kojima se vi bavite?

Da Vas podsetimo:  Milioni opredeljeni za medije nestali iz budžeta Novog Sada i Pančeva, gradova koji su bili među najvećim finansijerima prorežimskih tabloida i televizija

1. „Partijsku kontrolu Tanjuga”, koja je, kako navodite, „uspostavljena kroz Upravni odbor”. Kao što ste, međutim, sami primetili, sastav Upravnog odbora Tanjuga, inače, do danas je nepromenjen, već dve i po godine je opozicioni (predstavnici DS i sad već nepostojećeg G17) kad je reč o vladinim predstavnicima. Šta bi iz toga trebalo zaključiti? Da je Tanjug pod partijskom kontrolom opozicije?

2. Da „vlast u političkom i finansijskom smislu potpuno kontroliše Tanjug”, što je, po Vama, očigledno, na osnovu pozajmice koju je Vlada Srbije u prethodnom sastavu odobrila Tanjugu, a aktuelna Vlada Srbije, kako navodite, namirila. Kako ste zaključili da je pozajmica vraćena iz budžetskih sredstava? Na osnovu čega? Imate neki dokaz? Ako je tako – zašto ga niste dostavili na uvid javnosti, u okviru ovog Izveštaja? Umesto toga, pozvali ste se na pojedine sajtove i portale, implicirajući da se tu dogodilo nešto nečasno ili nezakonito. Tačnije, pozvali ste se na „istraživanje“ Pištaljke, čiji zaključak je da je Tanjug „budžetsku pozajmicu vratio budžetskim novcem“, a da za to nije naveden nijedan jedini dokaz. Niti ga može biti.

Tanjug, naime, pored prihoda iz budžeta, ima i ozbiljne prihode sa tržišta, u šta ste se mogli, da ste hteli, da se uverite jednostavnim uvidom u dokumentaciju i finansijske izveštaje, koji su, u slučaju Tanjuga, apsolutno transparentni i dostupni. Kako ste, dakle, zaključili da su „argumenti” Pištaljke verodostojni, i da je pozajmica vraćena baš budžetskim novcem, a ne novcem koji je Tanjug zaradio na tržištu, budući da Trezor, koliko mi je poznato, ne obeležava novčanice? Ne manje važno, ni vi, niti Pištaljka niste pokazali da su se i kako su se budžetska pozajmica i politički uticaj „očitali“ u našim servisima vesti.

Da Vas podsetimo:  Od pogibije Jusufa Čehajića i nestanka Sima Kljajića prošlo 32 godine

3. Konačno, „dosijeu” Tanjug dali ste, na žalost, tabloidnu dimenziju prepisivanjem sa sajtova ličnih podataka i najprizemnijih insinuacija o „partijskom uticaju” bračnih odnosa aktuelnog direktora Tanjuga.

Sve u svemu, zabrinjavajuće je na koji nivo argumentacije ste se odlučili kao vladin Savet za borbu protiv korupcije i time dali „pun doprinos“ već nepristojno banalizovanom javnom diskursu i prostoru.

Vladimir Radomirović

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime