Dramatičan pad podrške EU u Srbiji

0
1112

2015-05-17_074513Aprilsko istraživanje javnog mnjenja, koje je tim Nove srpske političke misli (NSPM) sproveo dalo je statistički prikaz stanja koje svako doživljava ili oseća na sebi svojstven način. I, kada bismo izveli zaključak rezultata terenskog anketiranja reprezentativnog uzorka on bi se sveo na: srpska javnost ne vidi svetliju budućnost, posebno ne u EU. Uz svu javnu diplomatiju, NATO beleži jednocifrenu podršku građana Srbije. Podrška Ruskoj Federaciji, iako malo umanjena posle obustave projekta Južni tok, potpisuje stabilnu podršku; dok najjača politička partija, Srpska napredna stranka beleži početak pada. Neki bi rekli, ledeni breg počeo je da se otapa i pitanje je da li će propagandistički trikovi uspeti da povrate nekada (ne tako davno) dostignute visine podrške biračkog tela. Makar onog dela koji se odlučio da izađe na izbore.

Odnose u političkoj areni Srbije ovaj put ostavićemo po strani. Uostalom, te odnose uvek determinišu relacije na međunarodnoj sceni. Posebno, njenog najuticajnijeg dela na ovom prostoru-Zapada. Stoga se važnijim i trendovski indikativnijim čine nalazi koji se tiču odnosa Srbije prema EU, NATO i Rusiji.

Naime, na pitanje Da li podržavate ulazak Srbije u EU(?), 41,1 odsto se opredelio za, 39,4 odsto ispitanika bilo je protiv. Dok je onih koji neznaju ili nemaju stav bilo 19, 5 odsto. Ništa manje važan je odnos prema južnoj srpskoj pokrajini, Kosovu i Metohiji kao uslovu za ulazak u EU, koji je (ponovo) među građanima Srbije dobilo zapaženo mesto. Na pitanje Ukoliko bi uslov za ulazak u EU bilo prihvatanje nezavisnosti Kosova, da li mislite da bi taj uslov trebalo prihvatiti(?) Izuzetno visok procenat ispitanika, njih 71,1 odsto odgovorilo je ne, 15, 6 odsto je reklo da, dok 13, 3 odsto ne zna ili nema stav.  Tako, podrška integraciji u EU doživljava strmoglavi i kontinuirani pad. Kada bi se poredili rezultati istraživanja NSPM , novembar 2014-april 2015, podrška članstvu u EU je pala sa 56,4 odsto na 41,1 procenata. Ovakav pad se prema rečima glavnog urednika NSPM, ne pamti čak ni u Miloševićevo vreme.[i]

Da Vas podsetimo:  Kladionice u Srbiji - bolest i nebriga

Severno-atlantska alijansa u mnjenju Srbije „stoji“ skoro kao u vreme NATO agresije. Na pitanje Da li podržavate ulazak Srbije u NATO(?) 80,6 odsto ispitanika je odgovorilo sa ne, samo 8,4 odsto bilo je za ulazak u NATO; 11 odsto je neopredeljenih. S druge strane, 61,1 odsto ispitanika podržava savez sa Rusijom; 18,4 odsto je protiv; 20,5 odsto je neopredeljenih. U spoljno-političkoj orjentaciji u odgovorima na pitanje Da li ste za to da Srbija razvija: najbliže moguće odnose sa EU, pa tek onda sa Rusijom (13,6 odsto);  najbliže moguće odnose sa Rusijom, pa tek onda sa EU (29,4 odsto); podjednako dobre odnose i sa Eu i sa Rusijom (46,5 odsto), dok je 10, 5 odsto neopredeljenih-vlada, u poređenju s prethodno navedenim rezultatima konfuzija.[ii] Ona se može, ipak, objasniti političkim marketingom EU fanatične zvanične Srbije, koja preko najuticajnijih medija provodi kontinuiranu kampanju i EU i Rusija.

Iako, protagonisti EU dogme, tu prevashodno mislimo na strane zvaničnike, sve češće u poslednje vreme radikalizuju pristup spoljno-političkoj orjentaciji Srbije. Ta radikalizacija, koja se svodi da Srbija neće dugo moći da „sedi na dve stolice“ i da će morati da spoljnu politiku uskladi sa Briselom, još uvek nije „sišla“ u potencijalno biračko telo.

Sledstveno tome, ukoliko poredimo podršku EU i NATO, sa podrškom savezu s Rusijom, u perspektivi možemo očekivati da će događaji koji dobijaju na ubrzanju na međunarodnoj sceni, definitivno promeniti i odnos srpskog mnjenja prema geopolitičkoj poziciji Srbije.

Svakako treba imati u vidu, da je zapadna hemisfera odlučila da pooštri „prelamanje“ (pro)srpske javnosti tradicionalno okrenutoj Rusiji što se može i zaključiti na osnovu tek nekoliko poslednjih „dešavanja“ na prostoru bivših jugoslovenskih republika: Kumanovo, teroristički napad u Zvorniku, pretnje terorom u Baru (Crna Gora).[iii] Nije na odmet pomenuti, jer je dobar deo javnosti ostao uskraćen za potpunu informaciju o dešavanjima u Baru, da je u ovoj crnogorskoj opštini krajem aprila (29. 04) bio postavljen bilbord zahvalnosti Rusiji ispred opštinske zgrade povodom dana Velike pobede na kome je pisalo „9. maj-Dan pobede. Hvala Vam što postojimo“[iv]. Samo nekoliko dana kasnije (3. maj), stigla je pretnja navodnog pripadnika islamske države iz Bara, da „će Islamska država doći i da neće imati milosti“.[v]

Da Vas podsetimo:  IZ LEDENOG SIBIRA ZBOG LJUBAVI DOŠLA U ALEKSINAC: Evo kako je Ruskinja Julija upoznala Srbina Miloša!

Pomenuti incidenti imaju, dakle, zajednički imenitelj: naklonost prema Rusiji. Ali, treba i podsetiti da svako brutalno prelamanje srpske kičme sa sobom nosi i radikalizaciju stava u Srba. Ta radikalizacija u ovom smislu može samo da pokaže još veći stepen podrške Rusiji i konačni zaokret u odnosu na Brisel. Jer, kad se Srbi nisu odricali Rusije u eri Jeljcina, dobro shvatajući razliku između zvanične politike i stava bratskog naroda. Da li može da se pretpostavi kakav bi odnos Srbije prema današnjoj (Putinovoj) Ruskoj Federaciji bio u slučaju ponovnog paljenja Balkana u periodu kada su Srbi opljačkani, pa tako i osiromašeni. Rečju, bačeni na kolena i nepravedno osuđeni na istorijski škart. Bilo bi vrlo zanimljivo, tada, statistički pokazati pravo stanje nacije koja samo čeka svoj čas, da preokrene kurs prema dobropoznatim koordinatama. Svesna da ne može sama. I, odlučna u izboru na kojoj se strani, posle svega proživljenog,  nalaze njeni iskreni prijatelji.

Raguš

Marina Raguš

fsksrb.ru

__________________

[i] Istraživanje NSPM, detaljnije na: http://www.nspm.rs/istrazivanja-javnog-mnjenja/srbija-april-2015-istrazivanje-javnog-mnjenja.html

[ii] isto

[iii] http://rs.sputniknews.com/vesti/20150503/1656762.html

[iv] http://www.blic.rs/Vesti/Politika/555053/U-Baru-bilbord-zahvalnosti-Rusiji

[v] http://rs.sputniknews.com/vesti/20150503/1656762.html

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime