Državna preduzeća zaobilaze zabranu zapošljavanja koristeći agencije za lizing

0
1113

images_cms-image-000003012U poslednje tri godine broj privatnih agencija koje se bave iznajmljivanjem radne snage se više nego udvostručio, pokazuje istraživanje Insajdera.

Od 2007, kada je registrovana prva agencija za iznajmljivanje radnika, do 2014, u evidenciji Ministarstva za rad bilo je 42 takve agencije. Ipak, samo u poslednje tri godine registrovano je 49.

Rast broja agencija se poklapa s donošenjem Zakona o radu, koji olakšava otpuštanje zaposlenih, ali i s Vladinom zabranom zapošljavanja u javnom sektoru, koja je doneta u decembru 2013.

Istovremeno, nadležne institucije upadljivo ignorišu to što neka od velikih državnih preduzeća zabranu zapošljavanja zaobilaze upravo angažovanjem radnika na lizing preko privatnih agencija za iznajmljivanje radne snage.

Prema tvrdnjama sindikata i pisanju medija, radnike na lizing koriste EPS, Telekom, Srbijagas, JP Vodovod i kanalizacija, JP Gradska čistoća, Aerodrom Nikola Tesla i druge državne firme.

Državna preduzeća zapošljavaju radnike na privremeno-povremenim poslovima preko omladinskih zadruga i privatnih agencija za zapošljavanje. Ovakvo angažovanje radnika, umesto zakonski dozvoljenih 120 dana, traje i po nekoliko godina.

Na taj način državna preduzeća izbegavaju da prijave te radnike kao stalno zaposlene, čime čuvaju svoje fondove za plate.

Prema istraživanju Insajdera, pojedine kompanije zaobilaze zabranu zapošljavanja i time što stalno zaposlene otpuste kao tehnološki višak, ali ih nakon toga iznajme na lizing.
Radnici zvanično rade za agenciju, a ne za poslodavca

Agencije za lizing objašnjavaju čitav mehanizam na svojim zvaničnim sajtovima nudeći usluge tzv. outstaffinga, čija je funkcija da kompanija angažuje radnike, a da se oni zvanično ne računaju kao zaposleni u toj kompaniji.

„Klijent identifikuje i regrutuje osoblje, ali formalno zapošljavanje se vrši preko agencije. Kada firma identifikuje pojedince koje želi na platnom spisku, agencija angažuje to osoblje kako bi obezbedila radni odnos i minimalne obaveze u vezi sa zaposlenjem“, navodi se na sajtu jedne od agencija.

Da Vas podsetimo:  Koliko nogu imaš, Danice?

Ovim mehanizmom se „zarade zaposlenih“ prebacuju na „troškove usluga“, čime se fiktivno prikazuje manji trošak za zaposlene.

Outstaffing usluge privatnih agencija otvaraju i mogućnost partijskog zapošljavanja u javnom sektoru, čime će se Insajder.net baviti u narednom periodu.
Zakon o lizingu kasni, produžena zabrana zapošljavanja

Postojeći zakoni ni na koji način ne obuhvataju rad na lizing, niti rad agencija, a sadašnja zakonska regulativa takav način angažmana radnika niti dozvoljava niti zabranjuje, što ostavlja prostor za brojne zloupotrebe.

Uprkos najavama ministra za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja Aleksandra Vulina da će se zakon koji reguliše rad na lizing do kraja 2016. naći u skupštinskoj proceduri, to se i dalje nije desilo.

Prema saznanjima Insajdera, iako je radna grupa za pisanje zakona formirana početkom 2016, nijedan nacrt zakona nije bio napisan do pred kraj prošle godine.

Trenutno postoji nekoliko verzija nacrta zakona, međutim, nijedna još nije odobrena za javnu raspravu.

Paralelno, Vlada je predložila da se zabrana zapošljavanja u javnom sektoru produži do kraja 2017. jer je procenjeno da kontrolisano zapošljavanje doprinosi fiskalnoj stabilizaciji.

Ipak, precizne i pouzdane analize o faktičkom smanjenju zaposlenih u javnom sektoru i efektima zabrane zapošljavanja na fiskalnu konsolidaciju i dalje nema.

Saša Dragojlo

www.insajder.net

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime