Finansijska analiza poslovanja RTS-a!

0
1407

RTSUkupan ostvareni prihod RTS, prema bilansu uspeha, u 2014. godini iznosi 16,5 milijardi dinara, a čine ga: budžetska subvencija u iznosu od 6,5 milijardi dinara, prihod od RTV pretplate u iznosu od 7,2 milijarde dinara, prihod od marketinških i komercijalnih aktivnosti u iznosu od 2,2 milijarde dinara, finansijski i ostali prihodi u iznosu od 238 miliona dinara i namenske donacije u iznosu od 255 miliona dinara.

Ukupni troškovi i rashodi RTS, prema bilansu uspeha, u 2014. godini, iznose 18,6 milijardi dinara, uz napomenu da trošak ispravke potraživanja za pretplatu iznosi preko 8,8 milijardi dinara (čini preko 47% ukupnih troškova). Iako je RTS u 2014. raspolagao sa relativno dovoljnim i stabilnim budžetom, ipak je ostvaren negativan finansijski rezultat (bruto gubitak) u iznosu od 2,2 milijarde dinara.

Prema bilansu stanja, imovina RTS iznosi 7,7 milijardi dinara, obaveze su 11 milijardi dinara      (gubitak od 3,3 milijarde dinara iznad vrednosti kapitala ). Zbog višegodišnjeg deficitarnog finansiranja ( nenaplaćena kumulirana potraživanja za pretplatu iznose preko 500 miliona evra), RTS je poslovao sa gubitkom, što se odrazilo na smanjenje kapitala iz godine u godinu. U poslovnoj 2013. prvi put je iskazan gubitak iznad vrednosti kapitala za 335 miliona dinara, a na kraju 2014. bilansni podaci pokazuju alarmantno stanje, gubitak iznad vrednosti kapitala od preko 3 milijarde dinara.

Radio televizija Srbije u 2014. godini ostvarila je ukupan prihod iskazan prema bilansu uspeha u iznosu od 16,5 milijardi dinara, a naplaćena realizacija iznosi 11,4 milijardi dinara.

Strukturu i dinamiku ukupnog prihoda opredelili su sledeći faktori:

  • budžetska subvencija ( nadoknada za nedostajući prihod od rtv pretplate )
  • fakturisana realizacija od RTV pretplate u 2014. godini ( za sedam meseci )
  • obim i raznovrsnost marketinških i komercijalnih aktivnosti,
  • obračun sopstvene proizvodnje
  • obim finansiranja iz budžeta Republike Srbije ( namenska sredstva )
Da Vas podsetimo:  Svi smo prolazni, služba ostaje: Kako je stavljena tačka na jedini slučaj ubistva novinara za koji je postojala opipljiva šansa da bude rešen?

Zbog višegodišnjeg deficitarnog finansiranja uzrokovanog kontinuiranim padom naplate pretplate, RTS je u 2014. godini dobio budžetsku subvenciju kao nadoknadu za nenaplaćenu pretplatu u ukupnom iznosu od 6,5 milijardi dinara. Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2014. godinu za finansiranje RTS su opredeljena sredstva u iznosu od 5,8 milijardi dinara.

Rebalansom budžeta RTS je dobio dodatna sredstva u iznosu 690 miliona dinara. Sredstva su RTS-u prenošena preko Ministarstva kulture i informisanja u jednakim mesečnim tranšama u skladu sa Zaključkom Vlade RS i potpisanim ugovorom. U strukturi ukupnih prihoda budžetska subvencija učestvuje sa 39,5 %, a u strukturi naplaćene realizacije sa 57,3 %. Po osnovu marketinških i komercijalnih aktivnosti u 2014. godini ukupno je naplaćeno 2,7 milijardi dinara ( oko 23 miliona evra ) što čini 100,7% fakturisane realizacije 2014. godine, a zbog naplate faktura iz prethodnog perioda.

Naplaćena realizacija po osnovu marketinških i komercijalnih aktivnosti uključuje naplatu putem kompenzacija. Naplaćena realizacija je iskazana u bruto iznosu, odnosno sa PDV-om. U odnosu na prethodnu godinu, naplaćena realizacija je veća za 9% tj. 223 miliona dinara, ( marketinška kampanja za vreme parlamentarnih izbora). Naplaćena realizacija od marketinških i komercijalnih aktivnosti u ukupno naplaćenoj realizaciji RTS učestvuje sa 23,8%.

Ukupni troškovi i rashodi RTS u 2014. godini, prema bilansu uspeha, ostvareni su u iznosu od 18,6 milijardi dinara.

Ostvareni troškovi veći su za 12,3% nego u prethodnoj godini, a u odnosu na plan manji su za 9,2%. Posmatrano u apsolutnim iznosima, troškovi su veći za oko 2 milijarde dinara nego u 2013. godini, a kada se iz troškova isključi ispravka nenaplaćenih potraživanja, realni troškovi su veći za 1,8 milijardi dinara. Na povećanje troškova u 2014. u odnosu na prethodnu godinu najveći uticaj imalo je ulaganje u programske projekte. Rast beleže i troškovi: zarada, održavanja, utroška materijala, finansijski rashodi zbog negativnih kursnih razlika. Povećana je i grupa ostalih rashoda zbog neplaniranih troškova za ETV opremu u iznosu od 557 miliona dinara…

Da Vas podsetimo:  Državno oglašavanje u medijima i dalje siva zona

Utrošena sredstva za zarade RTS u 2014. godini iznose 3,5 milijardi dinara. Učešće zarada u ukupnim rashodima RTS u 2014. godini je 19%.

Prosečna zarada po radniku RTS za 2014. godinu iznosi bruto 69.783 dinara, a neto 50.056 dinara ( neto oko 425 evra po prosečnom kursu za 2014.g. 1 evro 117 dinara ).

Indeks prosečne zarade po radniku RTS u 2014. u odnosu na prethodnu godinu je 110 % (50.056 /45.503 dinara), odnosno prosečna zarada je nominalno veća za 10%. Potrošačke cene u Republici Srbiji u 2014. beleže rast od 1,7%. Na osnovu ovih kretanja, ralna zarade RTS beleži rast od 8%.

U poređenju sa prosečnim zaradama u Republici Srbiji (2014. god. 45.390 dinara ), prosek RTS je veći za 10,3%.

Prema kadrovskoj evidenciji, na dan 31.12.2014. godine, u RTS-u je zaposleno 3.546 radnika. Od ovog broja, na neodređeno vreme, zaposleno je 3.096 radnika, dok ostali rade na određeno vreme. 42,3% od ukupno zaposlenih ima završenu srednju školu.

I na kraju, na osnovu svih iznetih argumenata, predlažem sledeće:

  1. RTS treba samostalno da obezbedi stabilan i odgovarajući izvor finansiranja koji omogućava punu pokrivenost servisa u XXI veku.
  2. RTS treba da bude u potpunosti nezavisan od političkog uticaja, što do sada nije bio slučaj.
  3. RTS treba da bude pošten i pravedan prema publici i tržištu.
  4. RTS treba da ima jasan mehanizam finasiranja.
  5. RTS treba da smanji troškove svog poslovanja.
  6. Država ne sme više da suvbencioniše RTS.
  7. RTS treba da izađe na otvoreno tržište. Dosta je samoupravljačkog ‘’gena’’ u javnim preduzećima.

 

Između ostalog, ako sve napred navedeno u XXI veku nije moguće obezbediti, već uvoditi pretplatu od 1. januara kako bi se finansirao RTS, onda u takvim uslovima RTS ne treba ni da postoji! Ugasite ga!

Da Vas podsetimo:  „Napredna“ pravila za medije: Vi ste na našoj konferenciji

Danijela Ružičić

danijelaruzicic.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime