Gajović: Nikad se ne bih pomirio sa prodajom „Politike“

1
538
Gojković / Foto: Pres centar UNS-a

Da list „Politika“ treba da bude u vlasništvu države, smatra državni sekretar u Ministarstvu kulture i informisanja Aleksandar Gajović, ali i novi generalni direktor Politike AD Zoran Mošorinski. U Medijskog strategiji, međutim, piše da država treba da napusti sve medije, kao i da se njihova privatizacija okonča.

Gajović za UNS kaže da „Politikina“ kuća „zaslužuje reformu“. Smatra da Politika AD i Politika novine i magazini (PNM) treba da se „ujedine“, kao što je to bilo nekada, i da takva medijska kuća bude u „većinskom paketu države“. Nije za prodaju „Politike“ i njenog brenda.

„’Politika’ je srpski brend i sa njim se ne može trgovati. Naprotiv, treba ulagati i pomoći mu“, kaže on i dodaje da je rešenje za „Politiku“ i da država odredi novi menadžment te kuće.

„’Politika’ bi trebalo da bude izuzeta iz postupka prodaje na tržištu. To bi bio leks specijalis. Ne mogu da vidim ‘Politiku’ privatizovanu. Nikada se ne bih pomirio sa tim“, kaže Gajović, bivši glavni i odgovorni urednik „Ilustrovane Politike“.

Ipak, u Medijskoj strategiji, koja je usvojena krajem januara ove godine, stoji da treba da se sačini i sprovede plan potpunog izlaska države iz vlasništva u privrednom društvu Politika AD.

Gajović, suprotno, kaže da je interes građana da se „Politika“ ne privatizuje, jer je ona „srpski brend, tradicija, kultura“. Pita i da li su članovi radne grupe koji su radili na Medijskoj strategiji to znali, pre nego što je usvojena.

Krajem jula, Politike AD, koja ima 50 odsto udela u vlasništvu PNM-a, izdavača dnevnog lista „Politika“, dobila je novog generalnog direktora Zorana Mošarinskog. On je za UNS rekao da se „nada“ da će „Politika“ „ostati državna“, kao i da će doći do spajanja Politike AD i PNM-a.

Da Vas podsetimo:  Podsećanje na zaboravljenu komunističku istoriju nedeljnika NIN

Osim Politike AD, u kojoj je država najveći akcionar, druga polovina PNM-a u vlasništvu je Ist medija grupe koja se dovodi u vezu sa biznismenom Miroslavom Bogićevićem.

Ist medija grupa preuzela je 50 odsto vlasništva u PNM-u od nemačkog WAZ-a 2012. godine, a 2016. godine izbrisana je iz Registra poreskih lica Ruske federacije gde joj je bilo sedište jer nije imala prometa na računu.

Politika AD, suvlasnik PNM-a, izdavač je magazina Bazar, Politikin Zabavnik, Ilustrovana Politika, Viva, Svet kompjutera, Mali Politikin Zabavnik, Enigmatika i Razbibriga, dok PNM izdaje listove „Politiku“ i „Sportski žurnal“.

J. Pešić 
IzvorUNS

1 KOMENTAR

  1. Nalupeta se taj Gajević -pričajući nebuloze o tobožnom svom „protivljenju“ privatizovanja „Politike“ kroz prodaju. A pravi se lud da ne zna, a ubeđen sam da zna, da su te novine odavno privatizovane bez da je novi vlasnik platio i jedan jedini dinar! Pod svoju medijsku čizmu strpao ih je, kao i najveći broj drugih srpskih medija, apsolutni vladar Srbije Aleksandar Vučić. Normalno da to podvlakač Gajević ne bi smeo da javno kaže jer bi ga diktator odmah izšutirao sa sadašnjeg radnog mesta. Ubeđen sam da će za koji mesec „Politika“ i mimo sudske presude da mora da u svoje zaglavlje stavi porodicu Ribnikar-osnivače „Politike“ , staviiti slike braće Vučić -kao posebno zaslužne za opstabak nekada najuticajnijih novina na prostrou Balkana. Ujedno će od njih napraviti žuti tabloid kao što su to već napravili sa internet izdanjem Novosti koje na svojoj stranici, u nastavku svojih rubrika i tekstova, mora da objavlje i delove novina Alo, Kurir i drugih- pa čitalac više ne može da se sabere, koje novine on ustvari čita! Ali- najvažnije za sva izdanja pod čizmom braće Vučić je da one veličaju lik i (ne)delo Aleksandra V. i njegovih satrapa i budnim okom urednika paze da ni slučajno u tekstove ne promakne nešto loše o braći V. Dotle je dogurala ta njihova debelo propagirana „sloboda medija“!

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime