Gasi se 11 medija, minimum 10 traži kapital bez naknade

0
961

imageIako je 31. oktobra zvanično završena privatizacija medija, sudbina više od polovine medijskih kuća je i dalje neizvesna. Od 73 medija koja su trebalo da budu privatizovana, prodato je 35. Neprodato je ostalo 15, a za 23 medija nije oglašena prodaja pa će biti privatizovani prenosom kapitala bez naknade na zaposlene ili ugašeni.

Na osnovu istraživanja Udruženje novinara Srbije (UNS), od 23 medija za koja Agencija za privatizaciju nije raspisala Javni poziv za prodaju, 10 će moći da se privatizuje metodom prenosa kapitala bez naknade na zaposlene, dva su promenila svoju delatnost-Radio Ćićevac i Radio Paraćin, dok će 11 biti ugašeno.

Mediji u kojima zaposleni imaju pravo i traže da budu vlasnici su: RTV Vranje, Informativni centar Tutin, RTV Opštine Kovačica, Informativno javno preduzeće Preševo, RTV Vrnjačka Banja, Radio Zrenjanin, RTV Bor, Informativni centar Kikinda (Radio Kikinda), Televizija Smederevo i Radio Lazarevac.

Radio Zrenjanin ima 17 zaposlenih, a pravo na besplatne akcije ima bivši novinar ovog radija Božidar Drinić. Direktor Radio Zrenjanina Goran Starčević izjavio je za UNS “da bi radio opstao, potrebno je tri miliona dinara mesečno za plate i obaveze, a napomenuo bih da imamo i dug prema Sokoju u iznosu od 2,5 miliona dinara koji nije plaćen i zato svaki čas možemo biti blokirani. Novi vlasnik mora biti upoznat sa ovim činjenicama ukoliko želi da preuzme medij”.

RTV Opštine Kovačica je uz dosta napora uspela da se od Agencije za privatizaciju izbori za zakonsko pravo da četvoro zaposlenih dobiju pravo na besplatne akcije.

Kako je rečeno za UNS, RTV Vrnjačka Banja ima osam zaposlenih, a pre više od mesec dana su dobili Rešenje od Agencije o obustavi procesa privatizacije i prenosu kapitala bez naknade. Raspisan je Javni poziv za upis besplatnih akcija na koje ima pravo troje bivših radnika.

Da Vas podsetimo:  Kraj NIN-a ili kraj kolonijalnog paramedija

U Televiziji Tutin trenutno radi sedam zaposlenih koji su emitovanje programa sveli na minimum jer je isto toliko zaposlenih napustilo ovu televiziju, a među njima i bivši direktor Albin Gegić. Po svemu sudeći, vlasnik ove medijke kuće uskoro će postati bivša radnica jer samo ona ima pravo na besplatne akcije.

Po informacijama koje je UNS dobio, novi vlasnici Televizije Smederevo mogu da budu jedan bivši i jedan sadašnji zaposleni. U vezi sa tim, gradonačelnica Smedereva Jasna Avramović za UNS kaže “da u Televiziji ima osam radnika i niko od njih nije uzeo otpremnine jer nisu želeli da napuste svoju matičnu kuću kada je bilo najteže. Od njih osam, samo jedan ima pravo na besplatne akcije, kao i jedna bivša radnica. Htela bih da istaknem da Televizija Smederevo tržišno posluje i sami se izdržavaju već neko vreme, uspeli su da se digizalizuju i izmire dugove. Smatramo da je nepravedno da većinski vlasnik kapitala bude onaj koji već duže vreme ne radi u televiziji i zato se zalažemo se da svi radnici ostanu i imaju zagarantovana sva prava koja im sleduju”.

Radio Ćićevac i Radio Paraćin su promenili svoje ime i delatnost pa su sada preduzeća koja se bave iznajmljivanjem vlastitih i drugih nekretnina i upravljanjem njima.

Mediji koji koji više neće emitovati program su: RTV Ćuprija, Radio Drina iz Malog Zvornika, RTV Mladenovac, Radio Obrenovac, Informativni centar Kosjerić (Radio Kosjerić), Radio Novi Bečej, JPI Vrbas, Radio Leskovac, Radio Despotovac, Radio Sombor i Pobeda iz Kruševca.

Opština Ćuprija je proglasila likvidaciju RTV Ćuprija čime je ovaj medij prestao da emituje program. Kako UNS saznaje, grupa bivših zaposlenih pokrenula je spor pred sudom jer im nije ponuđen prenos kapitala bez naknade.

Da Vas podsetimo:  Krvava nedelja i za novinarstvo: Najmanje 12 ubijenih reportera i snimatelja u ratu Izrela i Hamasa

Radio Despotovac, Radio Obrenovac i Radio Drina iz Malog Zvornika su ugašeni jer je vrednost njihovog kapitala manja od dugovanja.

RTV Mladenovac je ugašena jer radnici nisu htele da budu akcionari pošto su dugovanja ove radio-televizije ogromna. Svi zaposleni, njih desetoro su uzeli otpremnine.

Informativni centar Kosjerić (Radio Kosjerić) ugašen je po objavljivanju Javnog poziva za upis besplatnih akcija jer se niko nije javio iako je jedan zaposleni imao pravo na njih, dok u Radiju Novi Bečej niko nije imao pravo na besplatne akcije pa su ugašeni.

Još 15 medija koji nisu prodati imaju mogućnost da budu privatizovani prenosom kapitala bez naknade. To su: Dnevnik AD Novi Sad, Radio Bujanovac, Radio Sečanj, Radio Subotica, Radio Bačka iz Bača, Radio Požarevac, Radio Pirot, Reč radnika iz Aleksinca, Tanjug, TV Ljig, RTV Mlava iz Petrovac na Mlavi, Naš glas iz Smedereva, Informativni centar Odžaci, Reč naroda Požarevac i RTV Bačka Palanka.

UNS

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime