Gradnja galerije na Kosančićevom vencu počinje 2019.

0
544
Goran Vesić / Foto: YouTube Screenshot

„Kada idete Ulicom kralja Petra, kad se spuštate, pravo izlazite na Kosančićev venac, sada nailazite, nekada je tu stajala jedna baraka koju smo porušili, sada je tu jedna betonska ploča, tu ćemo početi da radimo početkom sledeće (2019) godine novu gradsku galeriju.“ – Tadašnji gradski menadžer o izgradnji gradske galerije. (TV Pink, 25. 2. 2018. godine)

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je početkom 2018, u to vreme sa funkcije gradskog menadžera, najavio da će  gradska galerija na Kosančićevom vencu početi da se gradi kroz godinu dana, početkom 2019. Istakao je da je „Kosančićev venac naše najstarije kompaktno srpsko naselje, tako da je bila neophodna rekonstrukcija celog tog dela kako bi moglo da se koristi, ali i kako bi svedočilo o kulturi i tradiciji našeg grada“.

 TV Pink, 25. 2. 2018. godine
„Kada idete Ulicom kralja Petra, kad se spuštate, pravo izlazite na Kosančićev venac, sada nailazite, nekada je tu stajala jedna baraka koju smo porušili, sada je tu jedna betonska ploča, tu ćemo početi da radimo početkom sledeće (2019) godine novu gradsku galeriju. Ta gradska galerija će biti uklopljena u samo brdo i lagumom će se silaziti do Karađođreve, a kao što znate mi već u maju mesecu počinjemo rekonstrukciju Karađorđeve ulice.“

Inače, gradnja ove galerije pominje se od 2015. godine. U maju 2016. tadašnji sekretar za kulturu Beograda Vladan Vukosavljević, aktuelni ministar kulture, najavio je raspisivanje konkursa za ovaj projekat.

 Politika, 9. 5. 2016. godine

‘Naš najveći izazov su investiciona ulaganja za rekonstrukcije i održavanja. Prošle godine pokrenuta je inicijativa za izgradnju velike gradske galerije na Kosančićevom vencu, očekujemo da uskoro bude raspisan konkurs za ovaj projekat koji će obuhvatati prostor od oko 1.500 kvadrata i koji će u značajnoj meri obogatiti kulturnu ponudu grada. Poslednji put Beograd je takvu galeriju gradio 1928. godine kada je sagrađen Paviljon ‘Cvijeta Zuzorić’.’

Da Vas podsetimo:  UKRAJINCI PRETE SRBIMA! Kijev se zaigrao

Početkom 2017. na konkursu za gradsku galeriju „struka je najviše glasova dala za rešenje kojim je objekat kaskadno ukopan u padinu i tako otklonila bojazan da će buduće zdanje zatvoriti pogled iz centra grada na reku, Zemun i ravnicu i obrnuto“.

Foto: 3D animacija

Kako je rečeno, autorski tim ARCVS-a sa arhitektom Branislavom Redžićem na čelu, dobitnik je prve nagrade na konkursu, a predviđen je nadzemni objekat od 140 kvadrata i visine osam metara.

 Politika, 5. 1. 2017. godine

‘Čine ga ‘lego’ sistemom spregnuti pristanišni kontejneri jarkih boja. Instalacija je niža od kuće na koju se naslanja i u njemu će sedeti administracija gradske galerije. Službenici će imati dvostruki užitak. Kroz prozore će moći da vide reku, a bočno, prema Kalemegdanu, novi trg dužine 60 i širine 24 metra, čija će trećina biti pod drvećem.

– Vodili smo se idejom da se Kosančiću sme malo dodati, ali ništa oduzeti. Pustili smo da prostor diše i nismo projektovali nadzemno zdanje koje bi bilo značajnije od kaldrme ili opeke na objektima u Karađorđevoj ulici. Zato smo sve te nežne okolnosti Kosančićevog venca samo povezali – ističe Branislav Redžić.’

Tadašnji gradski urbanista Milutin Folić istakao je da prva faza izgradnje gradske galerije na parceli u vlasništvu grada počinje sledeće (2018) godine, a da će 2017. biti završen glavni projekat i biti dobijena dozvola. U drugoj fazi projekat će se, kako je kazao, širiti na okolne parcele na kojima treba rešiti imovinsko-pravne odnose.

 Politika, 5. 1. 2017. godine

‘Galerija je deo šireg koncepta razvoja grada kroz podizanje svesti o identitetu, mobilnosti i ekologiji. Ona će obogatiti kulturnu ponudu prestonice i samo srce pešačke zone. Taj objekat na Kosančiću povezaće dva glavna pešačka koridora iz ulica Kralja Petra i Topličin venac i omogućiti kulturni silazak na reku – ističe Folić.’

Da Vas podsetimo:  Lužički Srbi: Drugi Srbi i drugi srpski

U oktobru 2018. Folić je naglasio da je izgradnja gradske galerije na Kosančićevom vencu proglašena za javni interes i da je time „otklonjena i poslednja barijera za realizaciju ovog projekta“.

 Politika, 23. 10. 2018. godine

‘Izgradnja gradske galerije na Kosančićevom vencu proglašena je za javni interes. To je otklonilo i poslednju barijeru za realizaciju ovog projekta, koji će sačuvati jedan od malobrojnih vidikovaca u prestonici. Institut javnog interesa, koji je nedavno aktivirala vlada, omogućava eksproprijaciju objekata na padini između Kosančićevog venca i Karađorđeve ulice da bi na toj lokaciji mogla da se gradi galerija. Otkup prostora od privatnih vlasnika objekata na ovom zemljištu, koje je posed grada i države, osnov je za raspisivanje tendera za izbor projektanta, što je procedura koju gradske vlasti upravo pripremaju, podseća gradski urbanista Milutin Folić.’

Ali, od gradnje do danas nije bilo ništa, a ovih dana Goran Vesić je na svom Fejsbuk profilu, zahvaljujući se Kulturno-prosvetnoj zajednici Beograda koja mu je dodelila Povelju za trajni doprinos razvoju kulture Beograda, najavio buduće projekte u gradu, između ostalog i galeriju. Početak radova najavio je – za iduću 2021. godinu.

 Fejsbuk profil Gorana Vesića, 21. 9. 2020. godine

‘Zajedno sa Vladom Srbije počinjemo naredne godine izgradnju gradske galerije na Kosančićevom vencu.’

A glavni gradski urbanista Marko Stojčić izjavio je pre dva meseca da u oktobru očekuje usvajanje izmena plana detaljne regulacije Kosančićevog venca za deo bloka između ulica Karađorđeva, Velike stepenice i Kosančićev venac, koji je bio na javnom uvidu do 29. jula.

 Politika, 23. 7. 2020. godine

‘Gradska galerija na Kosančićevom vencu, prostorno kulturno-istorijskoj celini od velikog značaja, mogla bi konačno da počne da se zida krajem sledeće godine. Planski osnov za nastavak projektovanja i potom izdavanja građevinske dozvole i izbor izvođača radova trebalo bi da dobije zeleno svetlo u Skupštini grada u oktobru. Tada se, kako kaže Marko Stojčić, glavni gradski urbanista, očekuje usvajanje izmena plana detaljne regulacije Kosančićevog venca za deo bloka između ulica Karađorđeva, Velike stepenice i Kosančićev venac koji je na javnom uvidu do 29. jula.’

Da Vas podsetimo:  Ostalo je još malo vremena! Zašto države širom sveta kriju od naroda ono što se potpisuje sa Svetskom Zdravstvenom Organizacijom

Kako piše „Politika“, pored uskog betonskog stepeništa između kuća u Karađorđevoj 15 i 17, koje vodi do platoa na kome je danas bista Mike Alasa, biće početna stanica, „pista za poletanje”, mini-vozića „koji će putnike rekom prispele u Beograd prevoziti praktično do centra grada“.

 Politika, 23. 7. 2020. godine

‘Vozićem će moći da stignu do prve etaže galerije, koja će biti sa desne strane, dok su sa leve planirane široke stepenice, „sanset amfiteatar”, širine 17 metara. Ispod njih naći će se multifunkcionalna sala od oko 300 kvadrata sa 100 sedišta, potvrđeno je urbanističkim projektom. Taj budući kulturni centar, sa salom i galerijom na kojoj je akcenat, trebalo bi da ima oko 4.000 kvadratnih metara. Grube procene su da bi izgradnja mogla da košta oko 3,5 miliona evra, a projekat će finansirati grad.’

Budući da radovi na izgradnji gradske galerije na Kosančićevom vencu nisu počeli 2019, već je sada postavljen novi rok, obećanje Gorana Vesića ocenjujemo kao – neispunjeno.

Izvor: Istinomer

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime