Gradovi su kosovski vs. Vratite ćirilicu!

0
1594

foto_vest__1447923034Na Internetu je pokrenuta nova srpsko-albanska digitalna borba. Ovog puta njen predmet je jedna od najvećih društvenih mreža – Fejsbuk. Nakon što je Ljavdi Zumberi iz Albanije pokrenula peticiju kako se kosovski gradovi na Fejsbuku ne bi nalazili više pod domenom Srbije, juče su organizatori peticije „NoKosovoUNESCO“, takođe, pokrenuli novu peticiju. Oni u svojoj kontra-kampanji –  otvorenoj peticiji, zahtevaju da Fejsbuk vrati srpsko pismo na sve znamenitosti i mape ove društvene mreže na teritoriji Kosova i Metohije. Peticiju je do sada potpisalo 1247 korisnika Interneta, a za sada je označeno da je cilj prikupiti 1500 potpisa. U tekstu peticije ovoj društvenoj mreži i Marku Cukenbergu, navodi se i niz objašnjenja  i argumenata zašto bi Fejsbuk trebalo da vrati srpsko pismo na svoje mape za KiM. U srpskoj peticiji se ne navodi, međutim, eksplicitno to da kosovski gradovi budu pod domenom Srbije, što bi bio kontrazahtev na peticiju Albanaca, ali se ističe da je zvanični jezik Republike Srbije srpski, te da se srpski jezik koristi na celoj teritoriji Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju.​

Peticija Albanaca: Za tri dana gotovo 15.000 potpisa, Gnjilane označeno da je u Albaniji – kao mesto pokretanja peticije

Ljavdi Zumberi je peticiju „Kosovski gradovi na Kosovu, a ne u Srbiji“, pokrenula 16. novembra. Ona je tada kao mesto pokretanja peticije označila „Tirana, Albanija“, dok se danas navodi „Gnjilane, Albanija“.

Broj potpisanih do sada je 14631 potpisa.

Gradovi na Kosovu i Metohiji na ovoj najpoznatijoj društvenoj mreži nalaze se pod domenom Srbije.


Albanci šalju peticiju Fejsbuku da gradovi na Kosovu „ne budu u Srbiji“

„Nakon samoproglašene nezavisnosti Kosova 2008. godine, iz nekog razloga Fejsbuk je uklonio srpski jezik sa svih znamenitosti i mapa Kosova i Metohije i ostavio samo albanski jezik. Ovim činom Fejsbuk je prestao da prati i poštuje nacionalne, međunarodne i lokalne zakone i propise iz regiona po ovom pitanju,“ navodi se na Internet stranici ove peticije i dodaje da je „zvanični jezik Republike Srbije srpski“, da se „srpski jezik koristi na celoj teritoriji Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju.“

Organizatori podsećaju i „da samoproglašeno Kosovo nije članica UN ili UNESCO-a,“ a da Fejsbuk „kao vodeći svetski društveni medij, treba da poštuje međunarodne zakone i propise u vezi sa ovim pitanjem, i vrati prethodne oznake i službene mape na srpskom jeziku na Kosovu i Metohiji.“

„Zato što brinemo o svom obrazovanju, kulturi i istoriji, želimo da budemo u stanju da obeležimo i označimo našu celokupnu baštinu koristeći srpski jezik. Ovo uključuje ogromnu baštinu koja se nalazi na teritoriji Kosova i Metohije,“ zaključuju oni.

Na Internet stranici peticije organizatori, takođe, navode, pozivajući se na dokumente međunarodnih organizacija i kosovski zakon o upotrebi jezika na KiM-u, niz argumenata zašto bi Fejsbuk trebalo ponovo da počne da koristi srpsko pismo:

„Što je najvažnije, u skladu sa OEBS (Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju http://www.osce.org/kosovo/120010?download=true) kosovske institucije moraju da obezbede ravnopravnu upotrebu albanskog i srpskog kao zvaničnih jezika na Kosovu i Metohiji.

‘Zakon o upotrebi jezika dopunjuje Zakon o zabrani diskriminacije [1] i međunarodnih instrumenata za zaštitu nacionalnih manjina i regionalnih ili manjinskih jezika koji se direktno primenjuju na Kosovu, uključujući i Okvirnu konvenciju Saveta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina [2]. ‘

Osim toga, Zakon, koji je potvrđen od strane Ujedinjenih nacija i UNMIK-a, navodi u članu 2 Zakona br.02 / L-37 27. jula 2006. godine da:

‘2.1. albanski i srpski jezik i njihova pisma su službeni jezici na Kosovu i Metohiji i da imaju ravnopravan status u institucijama na Kosovu i Metohiji’ (takođe: http://www.assembly-kosova.org/common/docs/ligjet/2006_02-L37_en.pdf )

Dalje, prema Evropskom centru za manjinska pitanja, Kosovo sprovodi projekat ‘da poboljša sposobnost opštinskih službenika koji rade u mešovitim opštinama da komuniciraju na oba službena jezika, albanskom i srpskom.’ (takođe: http://www.ecmikosovo.org/?p=6232).“

„Nakon zakona proglašenih od strane UN, OEBS-a, u Republici Srbiji, kao i u Skupštini Kosova i Metohije, tražimo da Fejsbuk vrati srpska imena znamenitostima i mapama Fejsbuka na teritoriji Kosova i Metohije,“ dodaje se u peticiji.

KoSSev

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime