Kako fingirati borbu protiv korupcije

0
1887

Lokalni antikorupcijski forumi bi trebalo da kontrolišu lokalne političare. Ali čemu to sve služi ako političari u takve forume izaberu podobne ljude? Primer iz Požarevca pokazuje kako se dobra ideja izmetne u apsurd.

Odluke se donose daleko od očiju javnosti

Samo zli jezici mogu da tvrde da se u Srbiji ništa ne čini na polju borbe protiv korupcije. DW je takođe tu malo zastranio pa smo krajem jula prošle godine pod naslovom „Zbogom borbi protiv korupcije“ pisali o tome da nijedna jedina lokalna samouprava u Srbiji nije uspostavila mehanizam za suzbijanje korupcije na lokalu. A lokal je, daleko od velike pozornice i interesovanja ono malo nezavisnih medija od nacionalnog značaja, oduvek bio rupa bez dna za proneveru javnog novca.

Ali od tada se nešto i desilo! Posle Sombora, Požarevac je drugi grad u Srbiji koji je dobio Lokalni antikorupcijski forum (LAF). Ideja se rodila nakon gerilske borbe u Nišu, gde je svojevremeno nastao prvi LAF sa relativno prostom idejom – građani kontrolišu političare i trošenje javnog novca. To zvuči lepo, a dođe i korisno državi Srbiji s obzirom da škakljivo poglavlje 23 pregovora sa Evropskom unijom predviđa i mehanizme borbe protiv korupcije na lokalu.

Šta se dobije kada se spoje lepo i korisno? Tročlano telo izabrano milošću vladajuće požarevačke većine koju čine naprednjaci i socijalisti. I slabi izgledi da takvo telo zaista kontroliše kako se u gradu troše poreski novci.

„Zamagljivanje“

Ideja je od početka bila da komisija koja bira sastav LAF-a bude nezavisna tako što će je – bez uplitanja političara – formirati predstavnici lokalnih nevladinih organizacija, medija, privrede, sindikata… Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) koji je idejni tvorac lokalnih antikorupcijiskih foruma za DW kaže da je u Somboru to funkcionisalo besprekorno – tako da su na kraju i odbornici vlasti i odbornici opozicije glasali za predložene članove.

Da Vas podsetimo:  Svako deseto naselje u Srbiji nema dece

U Požarevcu je bilo suprotno – gradska Skupština je sasvim ignorisala preporuku Agencije za borbu protiv korupcije da većina članova komisije mora doći iz civilnog društva. Članovi komisije su naprosto imenovani. „Najžalosnije je što je Požarevac drugi grad u Srbiji koji je išta uradio – a uradio je na loš način, sa idejom da to bude otaljavanje posla, zamagljivanje i da nikad ne profunkcioniše“, kaže Gavrilović.

BIRODI u svojim zamerkama navodi da je predsednica komisije Ankica Hinić zaposlena u Osnovnom sudu u Požarevcu, baš kao i novi predsednik LAF-a Dalibor Lončar. Još jedna članica LAF-a je postala Marija Jovanović-Bogdanović, za koju se navodi da je voditeljka sa završenom poljoprovrednom srednjom školom mada novinarima u Požarevcu nije poznato na kojem mediju radi.

Uz to postoje i sumnje da se njeno ime nalazi naspisku famoznih donatora za predsedničku kampanju Aleksandra Vučića. To u kratkom autorskom tekstu na portalu Dosta je bilo tvrdi Vladan Aćimović, član Glavnog odbora tog pokreta iz Požarevca. Osoba tog imena se zaista nalazi na spisku donatora, ali DW nije uspeo da potvrdi da li se radi o istoj osobi koja je izabrana u LAF. Provera je otežana jer komisija koja je birala članove nije objavila biografije svih kandidata.

Aćimović tvrdi da je još jedna požarevačka „donatorka“ sa spiska – Tanja Lončar – zapravo supruga pomenutog predsednika LAF-a. „Pitanje je koliko takvi ljudi mogu da doprinesu borbi protiv korupcije“, piše Aćimović. Supruga Dalibora Lončara Tanja je inače odbornica SNS i zamenica direktorke predškolske ustanove „Ljubica Vrebalov“.

Da Vas podsetimo:  Stadionska groznica u Srbiji: „Čika Dača“ u obećanjima

Interesantno je da je Dalibor Lončar bio član radne grupe koja je u Požarevcu radila na donošenju lokalnog akcionog plana za borbu protiv korupcije. Ispada tako da je Lončar radio na planu prema kojem je nakaradno sastavljana komisija koja je onda njega izabrala za predsednika Lokalnog antikorupcijskog foruma.

Zoran Gavrilović iz BIRODI-ja kaže da će insistirati da se sve okolnosti ispitaju. Iako je pomenuta radna grupa koristila materijale BIRODI-ja u pisanju akcionog plana, pomoć ove organizacije nisu prihvatili.

„Siguran sam…“

Nekoliko gradskih odbornika iz redova tanane opozicije potvrdilo je za požarevački radio Boom 93 da izveštaje o radu komisije koja je poslednjih dana prošle godine birala članova LAF nisu dobijali u potpunosti i na vreme. Izneli su i tvrdnje da su u pitanju nova stranačka nameštenja. Na zvaničnoj stranici grada su tek 28. decembra odjednom postavljeni zapisnici sa druge, treće i četvrte sednice Komisije za izbor članova LAF – a tada je njihov izbor uveliko okončan.

Predsednik gradske skupštine Bojan Ilić je odbacio optužbe: „Siguran sam da ova vlast sve radi javno i transparentno i da ovde nema mesta za sticanje političkih poena.“

Drugi nisu tako sigurni. Štaviše, mnogi smatraju da ovako uspostavljeno „antikorupcijsko“ telo, ironije radi, predstavlja samo dodatno bacanje para građana radi fingiranja borbe protiv korupcije. Ali tako nešto, jasno je, mogli bi da tvrde samo zli jezici.

Nemanja Rujević

dw.com

 

 

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime