Kineski vetar u leđa Srbiji

0
927

Билатерални састанак кинеске и српске делегације © Фото: Раде Прелић Sporazum o sveobuhvatnom partnerstvu Srbije i Kine koji su danas potpisali Tomislav Nikolić i Si Đinping, predsednici dve države, i potpisi na 21 memorandumu o saradnji u raznim oblastima trebalo bi da budu snažan vetar u leđa srpskoj privredi, prema prvim procenama vredan oko tri milijarde dolara.

Potpisani su sporazumu iz oblasti građevinarstva, infrastrukture, telekomunikacija, trgovine, odbrane, medija, kulture… Među njima je i Memorandum o uspostavljanju Centra za saradnju u oblasti saobraćaja i infrastrukture između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope.

Upravo on ukazuje na suštinsko značenje srpsko-kineske saradnje koja Srbiju vidi kao ključnu tačku u regionu na novom kineskom Putu svile i njenom prodoru na evropsko tržište.

Srpskim saobraćajnicama na Putu svile do Evrope

Otuda su najvažniji i najvredniji sporazumi upravo oni koji se tiču energetike i saobraćajne infrastrukture bez kojih kineski projekat za 21. vek „Jedan pojas jedan put“, težak 900 milijardi dolara, pokrenut pre tri godine, ne bi bio izvodljiv.

Tako se i jedan od danas potpisanih sporazuma odnosi na izgradnju deonice Surčin-Obrenovac na Koridoru 11, koji podrazumeva i most kod Obrenovca. Takođe, i Memorandum o razumevanju i zajedničkom ulaganju u obnovljive izvore energije u Srbiji, ali i onaj o finansiranju izgradnje elektrane za proizvodnju struje od otpada. Takva prva elektrana na otpad bi mogla da bude izgrađena u Pančevu. Upravo je Pančevo odabrano za pilot projekat gde će kineski partneri uraditi analize i studije.

Memorandum o razumevanju za projekat otpadnih voda, koji je takođe potpisan, vredan je 500 miliona evra, a trebalo bi da bude izgrađeno 14 postrojenja.

Potpisana su i pisma o bilateralnom valutnom svop aranžmanu između Narodne banke Srbije i Narodne banke Kine.

O svim projektima će sigurno više biti reči u narednim danima, kao i o ukupnim efektima trodnevne posete predsednika Kine Srbiji koja se sutra završava posetom „Železari Smederevo“, kineskoj investiciji od ogromnog značaja za Srbiju.

Da Vas podsetimo:  Domaće investicije godinama niske, šta je uzrok?

U svakom slučaju, Kina je, kako je ocenjeno, zainteresovana za sve što Srbija može da proizvede, pa će se Vlada zbog toga potruditi da domaće kompanije dobiju puno prilika i svu moguću pomoć kako bi saradnja bila realizovana.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je dosadašnju saradnju u oblasti infrastrukture, u okviru koje su kineske kompanije završile most na Dunavu kod Zemuna i trenutno rade na izgradnji najvećeg broja deonica na Koridoru 11“, ocenio izvanrednom i dodao da nas još „mnogo toga u infrastrukturnim projektima čeka“.

O značaju koji Kina pridaje saradnji i prijateljstvu sa Srbijom, prema rečima kineskog predsednika Sija, najbolje govori podatak da je Srbija prva zemlja u ovom regionu sa kojom Kina zaključuje Sporazum o strateškom partnerstvu.

Poseta Srbiji i potpisani sporazumi postavljaju na viši nivo odnose dve zemlje, ocenio je Si Đinping ističući da Srbija ima značajnu ulogu na putu „Jedan pojas, jedan put“. Predsednik Srbije Nikolić pak vidi Kinu kao snažan stub oslonca za Srbiju, koja je spremna za novu dimenziju privredne saradnje.

I politički značaj posete predsednika Kine

Koliko god poseta predsednika najmnogoljudnije države, a po snazi druge privrede sveta, prvenstveno imala privrednu težinu, njen politički značaj nije ostao po strani.

Đinping i Nikolić su jasno stavili do znanja da se obe države zalažu za uzajamno uvažavanje principa jednakosti i suvereniteta u nastojanju da obe budu faktori stabilnosti na međunarodnom planu.

Predsednik Kine je posebno ukazao na poštovanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije, što je za Beograd od posebnog značaja s obzirom na pitanje Kosova i Metohije. Srbija, dakle, može da računa na podršku Kine kao stalnog člana Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, bez čijeg glasa u toj instituciji ne može da bude doneta nijedna odluka.

Da Vas podsetimo:  Srbija „protiv vremena“ i Srbija u „ponovljenom vremenu“

Nikolić je ocenio da nepriznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije, kao i podrška našim naporima da takozvano Kosovo ne postane član Uneska, predstavljaju kontinuitet dragocene podrške Kine da Srbija očuva teritorijalnu celovitost, uz doslednu primenu međunarodnog prava.

Predsedniku Kine je nedvosmisleno stavio do znanja da će Srbija nastaviti dosledno da podržava politiku jedne Kine i principijelnu politiku koja vodi saradnji i mirnom rešavanju svih pitanja kroz dijalog.

Nema sumnje da je bilateralnoj saradnji lični pečat dao predsednik Kine učinivši da Srbija time dobije na političkoj stabilnosti i ekonomskom napretku. Zato je Si Đinping danas sa punim pravom poneo Orden Republike Srbije na velikoj ogrlici kojim ga je predsednik Srbije odlikovao za izuzetne zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa dve zemlje.

Da su odnosi Kine i Srbije uistinu prijateljski i da to nije samo kurtoazna fraza diplomatskog rečnika, potvrdio je danas Đinping izjavivši da se u Srbiji oseća kao kod kuće i da uživa u gostoprimstvu i toploj atmosferi koja mu je priređena.

Kineski predsednik sutra završava posetu Srbiji obilaskom „Železare Smederevo“ koju je kineska kompanija „Hestil“ kupila pre dva meseca za 46 miliona evra, skinuvši sa pleća srpske privrede teret velikog gubitaša.

O tome, kao i o novim ulaganjima „Hestila“ u „Železaru“ koja bi, kako se pominje, mogla da dostignu 300 miliona evra u narednih pet godina, premijer Vučić će sa visokim gostom sigurno razgovarati i tokom svečanog ručka koji će biti upriličen u vili Obrenovića u Smederevu.

Mira Kankaraš Trklja

rs.sputniknews.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime