Leteća provokacija i šest sati Putina

0
1023

Mediji na nemačkom jeziku danas opširno pišu o poseti ruskog predsednika Beogradu, kao i o prekinutoj utakmici Srbija-Albanija: „Nakon poslednjih nereda jasno je da mržnja između dva naroda nije izgubila na intenzitetu.“

0,,17995000_303,00

Novorusija – zastava u Beogradu

„Euforija uoči Putinove posete Srbiji“, piše Austrijska novinska agencija (APA), ističući kako je ruski predsednik u Beogradu od 2000. godine boravio tri puta. „Ipak, stiče se utisak da su očekivanja od njegove posete ovaj put daleko veća.“ Do Putinovog šestočasovnog boravka u Srbiji dolazi u prilično nezgodnom trenutku za domaćina, navodi se dalje u tekstu. „Jer Srbija sa EU pregovara o članstvu, a uz to već mesecima pokušava da manevriše u zauzimanju pozicije o ukrajinskoj krizi – između Brisela i Moskve. Doduše, u fokusu razgovora sa Putinom biće ekonomska saradnja, pored ostalog i projekat izgradnje gasovoda Južni tok. Istovremeno, srpske vlasti pažnju javnosti usmeravaju ka održavanju vojne parade u čast gosta iz Rusije.“

APA podseća da je povod za dolazak Vladimira Putina i organizovanje vojnih počasti, obeležavanje 70. godišnjice oslobađanja Beograda od nemačkog okupatora tokom Drugog svetskog rata. U tim borbama su učestvovale i sovjetske trupe. „Ne samo što će to biti prva vojna parada u Beogradu od 1985. godine, već u oči upada i pomeranje obeležavanja godišnjice zbog ruskog predsednika. Opozicija uporno insistira da se objave detalji o troškovima, ali odgovora nadležnih još uvek nema. Kritičari su uglavnom složni oko toga da je organizovanje vojne parade u Putinovu čast nepotrebno, posebno ako se ima u vidu teška ekonomska situacija u kojoj se zemlja nalazi“, prenosi Austrijska novinska agencija, ističući kako će od novembra primanja zaposlenih u javnom sektoru biti smanjena za deset odsto, ali i penzije, jer Vladi Srbije ne preostaje ništa drugo nego da nastavi sa merama štednje.

Da Vas podsetimo:  Vladimir Umeljić: SEJANjE RAZDORA IZMEĐU JEVREJA I SRBA, DVA NARODA-ŽRTVE ZLOČINA GENOCIDA

Austrijski Standard donosi članak naslovljen „Sa predsednikom u VIP loži“. U Srbiji će danas biti obeleženo 70 godina od oslobađanja Beograda, čime vlasti žele da podsete na zapuštenu antifašističku tradiciju Srbije – tako glasi zvanično obrazloženje, navodi su članku i dodaje: „Proslava će biti upriličena četiri dana ranije, iako su snage Crvene armije Beograd oslobodile 20. oktobra. Ipak, ruski predsednik je odlučio da pre svog odlaska u Milano na Evropsko-azijski samit poseti Srbiju i provede par sati sa svojim srpskim prijateljima.“ Protivnici organizovanja vojne parade i pomeranja obeležavanja 70. godišnjice (ponajviše u redovima opozicije), nemaju ništa protiv Putinove posete. Naprotiv, on je u Srbiji rado viđen gost, „ali je političko prilagođavanje istorijskih dešavanja jednako pokornosti prema Rusiji, a to je bruka za zemlju“.

Nemački mediji su još uvek okupirani incidentom, koji je doveo do prekida kvalifikacione utakmice za Evropsko prvenstvo – između Srbije i Albanije. „Sukob između Srba i Albanaca, mnogo je kompleksniji od incidenta na fudbalskom terenu. Nakon poslednjih nereda u Beogradu jasno je da mržnja između dva naroda nije izgubila na intenzitetu – ako je i bilo onih kojima je čuveni Boj na Kosovu iz 1389. godine do juče bio nepoznat“, komentariše Vestfalen blat iz Bilefelda. List dalje piše da stadion nije mesto za političke izjave: „Šokantno je koliko je agresija ukorenjena. Jedna zastava Velike Albanije pod reflektorima beogradskog stadiona – ta leteća provokacija – dovoljna je da nas podseti na zaboravljeni sukob.“

Ovaj list dodaje da „nije misija KFOR bez razloga jedna od najdužih u kojoj učestvuju i vojnici Bundesvera. Već 15 godina je Nemačka sa svojim vojnicima u toj misiji najbrojnija. Spor oko statusa Kosova nije rešen, niti ga je moguće rešiti. Primarni cilj je zamrzavanje sukoba, ali i dalje ima sukoba između albanske većine i srpske manjine na severu Kosova. (…) Most u Mitrovici predstavlja granicu. Reč je o simbolu podele između etničkih grupa. Eskalacija na prekinutoj utakmici jasno pokazuje da se ne može lako rešiti problem mržnje koja se prenosi sa generacije na generaciju. Neprijatelji ostaju neprijatelji. Ne samo na dalekom Kosovu. Pođite na neku niželigašku utakmicu u tom regionu i videćete da antipatijama na Balkanu nije došao kraj.“

Da Vas podsetimo:  Vladan Vukosavljević: U senci Gaze ili O srpskoj političkoj žabokrečini

Srbija se oseća isprovociranom, piše Tagescajtung iz Berlina u članku naslova Zastava razdora. Osvrćući se na posetu Vladimira Putina Srbiji, list navodi kako je fudbalska utakmica podstakla teorije zavere u zemlji, uoči dolaska važnog gosta iz Rusije. „Beograd je u vanrednom stanju zbog posete ruskog predsednika i održavanja vojne parade. U međuvremenu se govori i o tome, kako je albanska bespilotna letilica trebalo da spreči dolazak Putina u Beograd. Danas se u glavnom gradu Srbije, a nekada Jugoslavije, obeležava oslobađanje srpske prestonice u Drugom svetskom ratu. Organizatori žele da podsete na u velikoj meri zanemarenu antifašističku tradiciju zemlje. Tome se ne može ništa prigovoriti. Samo što partizani i vojnici Crvene armije Beograd nisu oslobodili 16, već 20. oktobra.“

Jakov Leon

DW

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime