Letilica naprednjačkog lica

0
865

Nabavka na lizing polovnog „Erbasa 330-200″ od indijske avio kompanije, deo je jednog šireg dogovora između „Er Indije“ i „Etihada“, u okviru koga je arapska kompanija uz pomoć mita za sitne pare kupila pet „Boinga“, a obavezala se, za uzvrat, da nekome utrapi dva „Erbasa“ koji se već dve godine ne koriste. Žrtva je, kao i obično, poreski obveznik iz Srbije koji će narednih godina morati da plaća 12 miliona dolara godišnje za najam ovih letelica

kreditsagubitkom_thumb GetoSrbijaNa beogradski aerodrom „Nikola Tesla“ sleteo je 11. maja 2016. „Erbas 330″ koji je dočekan uz neviđenu medijsku pažnju, kao da se radi o vazduhoplovu koji smo mi sami proizveli.

Pomenuti „Erbas“ je na lizing uzet od „Er Indije“, preduzeća koje je osnovala državna indijska kompanija „Er Indija LTD“. Proizveden je 2007. godine, kada je i počeo da leti, ali je iz saobraćaja povučen već 2014. i od tada je bio u nekom hangaru. „Er Indija“ ima još jednu letelicu istog tipa, koja je takođe kupljena 2007, a u „penziju“ poslata 2014.

„Er India“ ima više prekookeanskih letova, a poseduje i dve ćerke kompanije koje su, takođe, avioprevoznici. Razlog zbog koga su oba „Erbasa 330-200″ koje je posedovala ova indijska kompanija povučeni iz upotrebe, je taj što se radi o zastareloj verziji, koja nije mogla da se meri sa daleko modernijim letilicama iste klase koje proizvodi „Boing“, ali i sam „Erbas“.

Godinu dana pošto je pomenuti avion isporčen indijskoj nacionalnoj kompaniji, „Erbas“ je predstavio novu verziju istog modela, a 2012. je u proizvodnju puštena aktuelna verzija, koja košta 229 miliona dolara.

„Er Srbija“ je u većinskom vlasništvu države Srbije, ali manjinski vlasnik, „Etihad“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, postavlja menadžment koji odlučuje koje letilice i pod kojim uslovima će biti preuzete. Do sada je „Er Srbija“ uzimala avione iz zaostavštine nekadašnjeg JAT-a, kao i one koje pripadaju „Etihadu“ ili nekoj njegovoj ćerki firmi. Sada je menadžment odlučio da se letilica nabavi od „Er Indije“, kompanije sa kojom je „Etihad“ poslovao i u prošlosti.

Da Vas podsetimo:  Srbija nema dovoljno auto-mehaničara, a zarađuju i do 200.000 dinara

Naime, „Etihad“ je u 2013. od „Er Indije“ kupio pet aviona „Boing 777-200″ za ukupnu cenu od samo 336,5 miliona dolara (jedna letilica ovog tipa košta oko 300 miliona dolara). Pomenuti avioni su takođe u stanju da obavljaju prekookeanske letove i koristili su se za linije između Indije i San Franciska u Sjedinjenim Američkim Državama, a sada lete između Dubaija i Los Anđelesa.

Zbog čega menadžment „Er Srbije“, koji postavlja arapski partner, nije od „Er Indije“ za petinu cene kupio „Erbas“, kao što je „Etihad“ učinio sa pet „Boinga“, nego se odlučio za nepovoljniju varijantu iznajmljivanja po ceni od šest miliona dolara godišnje po letilici?

Celokupni posao oko nabavke aviona bio je sproveden potpuno netransparentno. Ne zna se ni da li je Dane Kondić, generalni direktor „Er Srbije“, tražio i ponude od drugih kompanija ili je bez pogovora morao da prihvati ponudu „Er Indije“.

Indijska javnost je u leto 2014. kritikovala prodaju „Boinga“ „Etihadu“, smatrajući da je cena apsolutno preniska. Da bi opravdali ovaj posao, menadžeri „Er Indije“ su izjavili kako je prodaja izvršena u okviru šireg dogovora sa „Etihadom“ koji je podrazumevao i uzimanje letilica na lizing. Očigledno je i lizing dva „Erbasa“ „Er Srbiji“ deo sporazuma koji su indijski mediji nazvali skandaloznim.

Upravo na ovom poslu vidi se koliko je po Srbiju nepovoljan ugovor sklopljen sa „Etihadom“. Novcem iz budžeta, naime, naša država garantuje za izvršenje svake obaveze koju, po naređenju iz Abu Dabija, preuzme menadžment „Er Srbije“, pa tako i za plaćanje lizinga „Er Indiji“. Sa druge strane, „Etihad“ je obavezan samo za plaćanja u toku važenja ugovora, koji ističe 2018.

Da Vas podsetimo:  Svake godine nestane grad srednje veličine: Srbija deveta u svetu po broju stanovnika koje gubi

Pošto i samo rukovodstvo „Er Srbije“ priznaje da će linija Beograd – Njujork početi da se isplaćuje tek za nekih dve godine, pitanje na koje nema odgovora glasi: čime je „Etihad“ garantovao da će u slučaju da istupi iz ugovora platiti polovinu do tada nastalih gubitaka „Er Srbije“?

Kako najavljuje Aleksandar Vučić, „Er Srbija“ je ugovorila preuzimanje na lizing i drugog „Erbasa 330-200″ koji ima „Er Indija“, a koji treba da stigne do kraja ove godine.

Daleko od očiju javnosti Dane Kondić je potpisao i ugovor o kupovini deset novih letilica tipa „Erbas 320 neo“, koji koštaju između 98 i 107 miliona dolara po komadu. Ovi avioni biće isporučeni između 2018. i 2020. godine, a kredit za njihovu nabavku, u vrednosti od preko milijardu dolara, otplaćivaće buduće generacije srpskih poreskih obveznika. Da podsetimo: petogodišnji ugovor između Vlade Srbije i „Etihada“ o podeli „Er Srbije“ ističe upravo 2018, kada treba da stignu prvi „Erbasevi 320 neo“.

Kako je objavljeno 2013. na sajtu „Er Srbije“, pomenuti novi „Erbasovi“ su od proizvođača kupljeni preko „Etihada“, tako da će Srbija dug otplaćivati arapskoj avio-kompaniji koja je i kumovala ovom poslu.

Milan Malenović/ foto: Geto Srbija

magazin-tabloid.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime