Ni Albanci ne znaju šta je gore

0
922

I da sadašnja opozicija pobedi na izborima, nema garancije da se trenutna vlast ne bi ponašala kao današnja opozicija. Rešenje krize je prelazna vlada. Novi izbori ne bi promenili ništa na političkoj sceni Prištine. Tači nije dobar kandidat za prvog čoveka Kosova jer je on oličenje nejedinstva na Kosovu. Srbi bez komentara.

© AP Photo/ Visar Kryeziu
Hašim Tači – kao jedan od vođa UČK terorista 1999.

Vruća zima na Kosovu. Opozicione stranke u Prištini najavile su blokadu parlamenta kako bi sprečili poslanike Skupštine da za novog predsednika Kosova izaberu Hašima Tačija. U isto vreme, vladajuća većina namerava da pre 17. februara održi Skupštinu i izabere Tačija za predsednika Kosova, jer ukoliko Kosovo ne dobije novog predsednika do 7. marta — ide se na vanredne izbore.

Da li su vanredni izbori dobro rešenje za izlazak iz političke krize na Kosovu, i da li je Tači najbolji kandidat za predsednika, pitanje je kojima se ovih dana bavi politička javnost na Kosovu.

Stavovi vlasti i opozicije, i kad je reč o vanrednim parlamentarnim izborima i kad je reč o kandidaturi Tačija za predsednika Kosova, dijametralno su različiti. Slično raspoloženje je i među građanima Kosova, s tim što se u jednom stavu donekle slažu sa opozicijom — ne misle da je Hašim Tači dobar izbor za predsednika.

To je donekle paradoksalna situacija, jer stranka Hašima Tačija, po istraživanjima javnog mnjenja, trenutno uživa najveće poverenje građana. U isto vreme Kosovom poodavno kolaju priče da je bivši komandant Zmija, što je bio ratni nadimaka Tačija, istrajan u nameri da postane predsednik Kosova, kako bi ovlašćenja amandmanima kroz skupštinu izmenio, to jest, dopunio ovlašćenja predsednika, čime bi navodno uspeo da izbegne podizanje optužnice pred Sudom za ratne zločine OVK, što ga po svoj prilici čeka, čim sud počne sa radom.

Da Vas podsetimo:  Žmigavac levo, Srpska lista desno

Ako pak Tači ne uspe da postane predsednik Kosova, spremio je i plan B, čiji je scenario baziran na još većoj političkoj nestabilnosti na Kosovu, ali i mogućim incidentima.

Analitičari sa Kosova, sagovornici Sputnjika, Behljuj Bećaj i Fadilj Lepaja, izbegli su odgovor o mogućim incidentima pod palicom Tačija ako on ne bude izabran za predsednika, ali se obojica slažu da on nikako nije dobar izbor za tu funkciju.

I Bećaj i Lepaja kažu da se od budućeg predsednika očekuje da bude oličenje jedinstva, a Tači nije ta ličnost. Bećaj kaže da je on više oličenje razdora nego sloge na političkoj sceni Kosova.

„Eventualni izbor Tačija za predsednika je daleko od racionalnog rešenja. On je, da kažem, i uzročnik i generator ovakvog stanja na Kosovu i oličenje totalnog podbačaja pre svega u odnosima među nama (Albancima), ali i u ekonomskom i pravnom razvoju, gde ne vladaju pravda i zakoni, nego pojedinci. Po meni, on nije ličnost koja može da ujedini Kosovo, već smatram da bi bio podstrekač daljih nesuglasica“, navodi Bećaj.

Tačiju se na dušu stavlja i fijasko u Unesku, ali i činjenica da Kosovo nije dobilo viznu liberalizaciju. Zamera mu se i što je u njegovom mandatu ministra spoljnih poslova Kosovo priznalo samo dve države.

Lepaja, takođe smatra da je Tači loš izbor.

„Ako se Tači nada da mu je predsedničko mesto neka zaštita pred pravom, onda nije ni čudo što uvlači toliko energije u svoj izbor za tu funkciju“, kaže Lepaja.

Vanredni izbori za kosovski parlament, po rečima naših sagovornika, ne bi doneli mnogo promene na Kosovu. Bećaj kaže da bi oni bili dolivanje ulja na vatru, jer u razorenoj situaciji između pozicije i opozicije nema jasnog kursa o promenama.

Da Vas podsetimo:  Bez ispaljenog metka ustaše ubile 2.345 Srba: U Drakuliću kod Banjaluke pomen stradalim Srbima

„Mislim da bi mogući vanredni izbori imali nekoliko posledica. Kao prvo, složenu i kritičnu kampanju, imajući u vidu odnose pozicije i opozicije. S druge strane, i da izbori proteknu korektno, što je gotovo nemoguće, moja je prognoza da ćemo imati sličan raspored snaga. Verujem da je sadašnje rešenje političke krize u formiranje prelazne vlade, kako bi se stekli uslovi za fer izbore“, kaže on.

Bećaj takođe nije siguran i da, ukoliko bi na vanrednim izborima pobedila sadašnja opozicija, nema garancije da se nova ne bi ponašala isto kao prethodna, što je po njemu začarani krug.

Lepaja smatra da izbori ne bi doneli drugačije brojno stanje u parlamentu, te stoga misli da od istih ne bi bilo ni koristi.

„Izbori ne bi doneli rešenje i nisu odgovor na postojeću krizu“, smatra on.

Srbi sa Kosova, bar onaj deo koji participira u sadašnjoj vlasti na Kosovu, nisu bili raspoloženi da komentarišu mogućnost vanrednih izbora na Kosovu, ali ni Tačijevu kandidaturu za predsednika Kosova.

Inače, protiv Hašima Tačija srpsko Tužilaštvo je podiglo optužnicu zbog ratnih zločina nad srpskim civilima, a da bi postao predsednik verovatno će mu biti neophodni i glasovi srpskih poslanika.

Brankica Ristić

rs.sputniknews.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime