Novo odlaganje ugovora za BG na vodi

0
902

bgd_errorU vezi sa projektom „Beograd na vodi“ nije nikakva novina da jednu najavu smenjuje druga. Ovaj put, reč je o vremenu objavljivanja ugovora. Pri potpisivanju ugovora u maju 2015, gradonačelnik je saopštio da će ugovor biti objavljen kada ga odobri Komisija za zaštitu konkurencije. Tada smo ukazali da razmatranje ulaska inostranog partnera u preduzeće „Beograd na vodi“ sa stanovišta Zakona o zaštiti konkurencije ne može ni na koji način da utiče na odredbe potpisanog ugovora, i da je stoga ovakvo uslovljavanje bespredmetno. U međuvremenu, pre oko tri nedelje Komisija za zaštitu konkurencije je odobrila ugovor, ali on nije objavljen.

Nova najava, koja ovaj put stiže od direktora (još uvek državnog) preduzeća „Beograd na vodi“, postavlja novi rok i novi uslov za objavljivanje ugovora. Sada se kao uslov postavlja odobrenje Komisije za kontrolu državne pomoći. Direktor Nikola Nedeljković, u intervjuu za „Politiku“ tako kaže da će „ugovor za mesec dana postati pravosnažan, što je i uslov da bude objavljen“.http://goo.gl/Ikh6ww

Ova izjava je tačna jedino ako je sa „Igl hilsom“ ugovoreno da se ugovor ne objavljuje do momenta dok se više ne može osporiti njegova pravna valjanost. Inače, ne postoji nikakva zakonska prepreka da se potpisani ugovor objavi pre pravnosnažnosti.

Nedeljković je naveo „da je zadatak Komisije za kontrolu državne pomoći Ministarstva finansija da utvrdi postoji li u ovom slučaju pomoć države i da li se njome narušava konkurentnost drugih pravnih subjekata u toj delatnosti“. „Stanovište preduzeća na čijem sam čelu je da u ovom projektu nema državne pomoći. Očekujemo da ćemo potvrdu toga imati za mesec dana“.

U nedavno objavljenom istraživanju Transparentnosti – Srbija o državnoj pomoći u Srbiji (http://goo.gl/ljyg3h) pokazali smo da Komisija za kontrolu državne pomoći nema jasno definisan status, da predstavlja svojevrsni „pravni hibrid“ – mešavinu između nezavisnog organa i radnog tela Vlade, jer se u Zakonu kaže da je ona „operativno nezavisno telo“, bez preciziranja vrste organa o kojem reč. Direktor Nedeljković je pak Komisiju (možda znajući više nego mi o situaciji u stvarnosti), sveo na službu Ministarstva finansija. Samim tim i ne čudi što na „odluku“ ove Komisije gleda kao na puku formalnost, očekujući od nje da „potvrdi“ da u ovom projektu nema državne pomoći, niti narušavanja konkurencije.

Da Vas podsetimo:  Usvojeno „rekordno povećanje“ minimalne cene rada nedovoljno za dostojanstven život

Naravno, tako nešto bi bilo nemoguće utvrditi, jer su razni oblici državne pomoći očigledni (počev od prenosa imovine u vlasništvo novoformiranog preduzeća bez naknade), a o „konkurenciji“ ne treba trošiti ni reči. Međutim, Komisija za kontrolu državne pomoći može da utvrdi nešto drugo – da takvu državnu pomoć treba ipak odobriti iz nekog od fluidno definisanih razloga koje Zakon poznaje.

U pokušaju da objasni zbog čega ovo nije državna pomoć, direktor Nedeljković je uneo dodatnu konfuziju (ako je izjava verno preneta). On je rekao da „država uzima kredit od arapskog partnera od 130 miliona evra“, ali da to „nije pomoć države, jer ona uzima kredit po komercijalnim uslovima“. Konfuzija je prvo oko toga ko uzima kredit – preduzeće „Beograd na vodi“ (kako je ranije saopšteno) ili država Srbija. Drugo, ako država Srbija novac daje preduzeću Beograd na vodi, to jeste državna pomoć, bilo koje da je poreklo tog novca (porez, donacija, kredit od komercijalnim ili nekomercijalnim uslovima).

transparentnost.org.rs

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime