Ocu funkcija, ćerki posao

0
2479

486-lead-photo-1426393033-DZTopola

Osam dana pošto je za predsednika opštine Bačka Topola izabran Gabor Kišlinder iz Saveza vojvođanskih Mađara, njegova ćerka Andrea Kišlinder Rastoder dobila je posao u lokalnom domu zdravlja iako je na tom mestu već radio jedan lekar, saznaje Pištaljka. Rešenje o zapošljavanju ćerke predsednika opštine potpisao je direktor doma zdravlja „Dr Janoš Hadži“ Janoš Ađanski, takođe član SVM-a.

Andrea Kišlinder Rastoder je 23. decembra prošle godine primljena kao doktor medicine u Službi za opštu medicinu, kućno lečenje i negu i polivalentnu patronažu  u ambulanti u Novom Orahovu, na neodređeno vreme. Ona je izabrana na konkursu na kojem su učestvovala 53 kandidata, među kojima i David Martinović, koji je poslednjih godinu i pet meseci radio posao za koji je otvoren konkurs, ali po ugovoru na određeno vreme.

Uprkos uobičajnoj praksi na konkursima za posao, iskustvo već zaposlenog lekara nije bilo bitan kriterijum, kaže direktor Ađanski.

AdjanskiJanos
Janoš Ađanski

„Konkurs i izbor kandidata bio je u potpunosti u skladu sa zakonom. To što su neki od kandidata već dobili šansu za rad na određeno sada nije imalo nikakav prioritet“, rekao je Ađanski u telefonskom razgovoru. On se složio da izbor Andree Kišlinder Rastoder nije bio fer, ali ne zbog toga što je ona ćerka predsednika opštine, već zato što „izbor između 53 kandidata iz cele zemlje od kojih svi ispunjavaju uslove konkursa nikada ne može biti fer“. Na pitanje zašto je primljena baš ćerka predsednika opštine, odgovorio je da „poreklo nije bilo isključujući faktor“.

„Teško je odlučiti se za nekog kandidata kada svi ispunjavaju uslove konkursa. Bilo je prijavljenih doktora iz cele zemlje i nikome nismo davali prednost, ali nikog nismo ni diskriminisali. Tokom konkursa poreklo takođe nije bilo isključujući faktor, jer deca još od srednjeg veka ne snose odgovornost za postupke svojih roditelja. Tražite dlaku u jajetu“, kazao je Ađanski.

Da Vas podsetimo:  JEDINSTVENA ŠKOLA U SRBIJI: Nastavnici nose uniforme, đaci ne koriste telefone, a evo na čemu sede!

Zanimljivo je i da za žalbe protiv „teške“ odluke direktora doma zdravlja da od 53 kandidata zaposli baš ćerku predsednika opštine, niko nije nadležan. I Ministarstvo zdravlja i Ministarstvo za rad i Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo proglasili su se nenadležnim kada im se David Martinović žalio. Sve tri institucije uputile su ga na Inspektorat za rad. Božo Ivković, inspektor u kancelariji Inspektorata za rad u Subotici, koji je nadležan i za Bačku Topolu, u telefonskom razgovoru objasnio je da je i inspekcija nenadležna.

„Odluka inspektora u ovom slučaju bila bi ništava, jer mi smo nadležni samo za kontrolu rada, a ne za kontrolu primanja na rad. Kandidati koji smatraju da su njihova prava povređena u postupku zapošljavanja mogu se obratiti samo sudu“, rekao je Ivković.

NovoOrahovo

U žalbama Martinović navodi da je u odnosu na dr Kišlinder Rastoder on imao duže radno iskustvo i veću prosečnu ocenu tokom studija, ali da ipak nije izabran. Pištaljka nije uspela da dobije biografije prijavljenih kandidata na konkursu za posao u ambulanti u Novom Orahovu (na slici), jer se Ađanski u odgovoru na zahtev za informacije od javnog značaja pozvao na zaštitu podataka o ličnosti.

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor nije želeo da komentariše konkurs u domu zdravlja. „Ja ne mogu znati šta se dešava na konkursu u domu zdravlja, za to kontaktirajte direktora. Ali ono što mogu da kažem je da niko ko je u okolini osoba na funkcijama, kao što su na primer ljudi oko mene ne sme imati prednost, ali ne bi trebalo ni da budu u podređenom položaju“, rekao je Pastor za Pištaljku.

Kišlinder je na mestu predsednika opštine nasledio Melindu Kokai Mernjak (takođe SVM), koja je podnela ostavku na inicijativu Ištvana Pastora i predsedništva SVM posle objavljivanja teksta Pištaljke da je bivša predsednica sebi i svojim saradnicima davala nezakonito velike plate i uz njih i dodatne stimulacije. Same stimulacije premašivale su prosečne plate u Bačkoj Topoli.

Da Vas podsetimo:  SRBI JOŠ UVIJEK UČE IZ KOMUNISTIČKIH UDžBENIKA: Zapostavljena ili izbrisana slavenosrbska tradicionalna književnost!

Stimulacije su sada ukinute, a novi predsednik opštine mesečno iz kase Bačke Topole dobija samo 43.331 dinar, tvrdi se u elektronskom odgovoru koji smo tražili od Diane Domanj Dudaš, novoizabrane članice opštinskog veća zadužene za budžet, finansije i javne nabavke. Kišlinder, koji je prethodno bio šef odborničke grupe SVM, tako prima skoro tri puta manju platu od Kokai Mernjakove koja je mesečno zarađivala 125.000 dinara. On uz platu, međutim, prima i penziju, jer je za predsednika opštine izabran kao penzioner.

kislinder_gabor
Gabor Kišlinder

Prema registru Agencije za borbu protiv korupcije Kišlinder prima platu od 64.000 dinara i penziju od 34.000 dinara. Iz opštine nismo dobili odgovor kako je moguće da je iznos plate koju Kišlinder prima, po isplatnim listićima koje su nam dostavili, manji za 20.669 dinara od iznosa koji je naveden u registru imovine funkcionera, a koji je prijavio sam Kišlinder. „Agencija je na internet prezentaciji objavila one podatke koje je u svom izveštaju dostavio funkcioner Gabor Kišlinder“, piše u odgovoru Agencije za borbu protiv korupcije.

Uz ostavku Melinde Kokai Mernjak, smenjeni su svi članovi opštinskog veća iz SVM-a: Hajnalka Šipoš, Oto Nađ, Atil Babi i Oto Čorba. Na njihovo mesto izabrani su, osim Domanj Dudaš – koja je jedina na stalnom radu u opštini – još i Ana Kišimre Serda, Jožef Silađi i Janoš Žemberi. Plata većnika koji nisu na stalnom radu u opštini, ako je verovati podacima dobijenim iz opštine i isplatnim listićima u kojima su skrivena imena funkcionera iznosi 30.478 dinara. Posledice visokih stimulacija snosio je i predsednik skupštine opštine Robert Fazekaš koji je mesečno zarađivao 93.503 dinara. On je podneo ostavku istog dana kada i Kokai Mernjak, a na njegovo mesto izabran je Edvin Plohl koji prima platu 57.989 dinara, koliko bi bila i Fazekaševa zarada da nije primao stimulaciju od 36.443 dinara.

Da Vas podsetimo:  “ŠTO JE NOVAK SA REKETOM, TO JE VOJA SA BUBNJEVIMA”: Četvorogodišnjak talentom očarao Srbiju!

Za razliku od funkcionera koji su bez funkcija ostali partijskom direktivom, čelnici opštine iz Srpske napredne stranke i Socijalističke stranke Srbije sačuvali su fotelje bez obzira na to što su takođe primali stimulacije. Jedan od njih, zamenik predsednika opštine Predrag Petrović (SNS), trenutno je i najplaćeniji funkcioner Bačke Topole sa platom od 59.615 dinara. Iako trenutno najveća, ona je za 40.000 dinara manja od plate koju je primao u mandatu bivše predsednice opštine.

U opštinskom veću ostao je i Gruja Milošev (SPS), o kom je Pištaljka pisala jer je kao „volonter“ za šest meseci primio 418.460 dinara. U novom informatoru o radu opštine, Milošev se više ne vodi kao volonter, već kao član opštinskog veća koji nije na stalnom radu.

Četvrta vladajuća partija u Bačkoj Topoli, Demokratska stranka, svoja dva člana opštinskog veća Aleksu Kumića i Karolja Lackovića zamenila je novim većnikom Mladenom Đurićem. Đurić kao član veća koji je na stalnom radu u opštini prima 54.081 dinar mesečno.

Komentar novog predsednika opštine Kišlindera Pištaljka nije uspela da dobije ni nakon više pokušaja jer je svaki put bio „na sastanku“.

PRILOZI:

Platni listić predsednika opštine Gabora Kišlindera

Platni listić predsednika skupštine opštine Edvina Plohla

Platni listić zamenika predsednika opštine Jovana Jeremića

Platni listići članova opštinskog veća (1, 2, 3, 4)

Snežana Đurić

http://pistaljka.rs

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime