Ovako ćete ojačati imunitet

9
1511

24378-kefir-580x326Sezona prehlada i gripa je pred vratima, a mnoge ne veseli činjenica da svake godine nismo pošteđeni tog talasa kijavica, kostobolje i malaksalosti. Kako preduhitriti prehladu i grip, odbraniti se ili je barem ublažiti, otkrijte kroz ove tri ključne stvari za jačanje imuniteta.

1. U hrani je spas

U jačanju imuniteta vrlo su bitni vrsta i kvalitet namirnica koje unosimo u organizam. Stoga se u vreme prehlada i gripa preporučuje unos hrane bogate antioksidantima kao što su sveže voće i povrće koji nas štite od gripa i ostalih virusa tokom cele godine.

Svojstva protiv upala sadrže namirnice poput tamnijeg zelenog povrća, bobičastog voća, lososa, paradajza, a poželjne su i namirnice bogate vitaminom C poput nara, limuna, narandže, mandarina, peršuna, kelja, paprike, zelja, praziluka i slično. Istraživanja su pokazala kako i cink, koji se može naći u namirnicama kao što su semenke bundeve, spanać, ostrige, orašasti plodovi i mahunarke, može da skrati trajanje prehlade čak i za nekoliko dana.

Ako primetite da oko vas vladaju prehlade, uz uvek dobrodošle namirnice koje sadrže C vitamin, naoružajte se i onima bogatim cinkom.

Uživajte u toplim hranjivim supama, a izbegavajte prerađenu odnosno gotovu hranu i šećer jer su pogodneiza razmnožavanje bakterija i slabljenje imunog sistema.

2. Probiotici – stražari organizma

Mikrobi koji žive u našem digestivnom traktu pomažu nam da svarimo hranu, ali oni takođe učestvuju u regulaciji našeg metabolizma, osećaja gladi i telesne težine, a imaju i određeni uticaj na naš imuni sistem. Snažan imunitet oslanja se na zdrav sistem organa za varenje, jer u njemu je smešteno gotovo 70 odsto našeg imunog sistema. U njegovom besprekornom radu uveliko pomažu probiotici koji sadrže “dobre” bakterije koje su korisne i pri ublažavanju upala i sprečavanju infekcija. Prema tome, oni nam mogu pomoći da ojačamo imunitet i čuvaju nas od prehlada i gripa. Ukoliko do njih ipak dođe, mogu pomoći u ublažavanju njihovih simptoma.

Da Vas podsetimo:  POLITIČARI I NAROD

Šta su probiotici?

Fermentirane namirnice poput kefira ili jogurta sadrže probiotike pa se preporučuje njihov povećan unos pre sezone prehlada. Ako pak niste ljubitelji takvih proizvoda ili niste sigurni da li ih unosite dovoljno, možete se poslužiti probiotičkim dodacima ishrani ili probiotičkim lekovima. Oni se, osim za vraćanje ravnoteže crevne mikroflore, mogu koristiti i preventivno kako biste ojačali zdravlje sistema za varenje i time imunitet, i pripremili organizam za sezonu prehlada i gripa. O tome kakvi bi probiotici bili baš za vas posavetujte se s vašim lekarom.

3. Vežbajte, spavajte, provetravajte prostoriju

Za jačanje imuniteta važna je briga i za naše telo u vidu redovnog vežbanja. Pri tome nikako ne žrtvujte san jer kvalitetno spavanje od barem sedam sati i “ukradenih” 20 minuta preko dana za odmor ili dremanje ključni su u borbi protiv prehlada i gripa kada stignu niske temperature. Tokom sezona prehlada i gripa obavezno spavajte i boravite u provetrenim prostorijama. Redovno otvaranje prozora i učestalije čišćenje radnih površina smanjuju rizik od zaraze.

www.dnevno.rs

9 KOMENTARA

  1. Pitagorice, nemoj mnogo da se sekiras, rano ces osedeti. Popi pivce, smiri zivce. Ovo sto sam gore napisao su cinjenice, koje svako moze da proveri, a time i ko cega treba da se stidi.

    • Čim počnete da koristite deminutive, znači da ste jako frustrirani. I treba. Hvala na savetima, ali ja sam već osedeo, doduše ne od ovakvih stvari. Da ste ikad pokušali da naučite metabolički put jednog jedinog vitamina, ili bar glukoze (da ne govorimo o purinskim bazama)ne samo da biste osedeli nego biste pošandrcali.

      • Deminutiv je odgovarajuca forma za nivo infantilnog nabedjivanja i vredjanja na koji se spustas, umesto da odgovoris cinjenicama, ako ih znas. U svakom slucaju, impresionirani smo da ste culi za purinske (nadamo se i pirimidinske) baze, i da ste osedeli – i ono drugo – pokusavajuci da naucite metabolicki put jednog vitamina, ili bar glukoze. A kako znate da ja o tome nista ne znam, e o tome mozemo samo da nagadjamo…

        • Meni je odavno jasno da je vaše znanje bilo čega veoma ograničeno i to bi bila vaša stvar i hendikep da nije tastature koja vam je pristupačna. Na primer, kada kažete da organizam u situacijama fight or flight stimuliše respiratorne i srčane funkcije na račun vitalnih,kao što su varenje etc (zaboravili ste podrigivanje,regurgitatio aerosa seu erructatio) onda time pokazujete da ne znate ni šta su vitalne funkcije a kamo li nešto složenije. To vam naravno ne smeta da stalno o svemu i svima držite predavanja na jednom, malo je reći naivnom, amaterskom i diletantskom nivou. Lečite se drugde.

          • Pitagorice, nema potrebe da dokazujem da li je varenje vitalna funkcija, ili nije, i da si spreman da pises preispoljne gluposti, ciji je jedina svrha da bacanjem blata na mene lecis svoju bolesnu sujetu zbog toga sto sam par puta cinjenicama pokazao da ne znas o cemu govoris. Moja preeporuka je da prestanes sebe da pravis jadnijim nego sto jesi. Ili, ako si raspolozen, pricaj nam jos malo o tome kako si u setoj godini osedeo pokusavajuci da „naucis metabolicki put jednog vitamina, ili bar glukoze“. Fascinantno. Vrlo smo impresionirani.

            • Poštovani, bolje da ste završili te jadne školice koje ste započinjali. Problem je što vi nikada ništa niste egzaktno učili niti odgovorno radili, pa gubite osećaj realnosti.

              • He he jeste, Pitagorice, opet si gledao u svoju kristalnu kuglu, pa znas da sam ja pocinjao i nikad zavrsavao „skolice“, nikad odgovorno radio, itd itsl. Fascinantno. Vrlo smo impresionirani, cak i bez ubacivanja iskrivljenih latinskih fraza. Steta sto u toj kugli niste videli da postoji neosporna evidencija da vakcine, nasuprot propagandi njenih proizvodjaca i njihovih podrepnih muva, nemaju apsolutno nikakve veze sa iskorenjivanjem zaraznih bolesti, ne biste onomad proplivali kao neznalica. Nego, manimo to, zabrinut sam da vasi nadljudski mentalni napori u pokusajima da „naucite metabolicki put jednog vitamina, ili bar glukoze“, pored prerano osedele kose nisu ostavili i neke druge patoloske posledice? Mozda vam je leva noga sad malo kraca od desne, ili vam je pupak na ledjima, ili palac na glavi, ili…?

  2. Za jak imuno sistem su takodje vrlo bitni B vitamini i selenijum, kao i sto nizi nivo stresa i, uopste, negativnih emocija. Stres dovodi telo u „bori se ili bezi“ (fight or flight) stanje, u kom su stimulisane kardio i disajna funkcija, na racun potiskivanja vitalnih funkcija kao sto su varenje, absorpcija, asimilacija, regeneracija itd ukljucujuci i aktivnost imuno sistema. Kljucna je i funkcija grudne zlezde (timusa), koja moze da se stimulise sa nekoliko lakih udaraca prstom po vrhu grudne kosti.

    • Jasno je da ste već uveliko izgubili svaku kritičnost, ali više nemate ni rudimentarni osećaj stida. Nisu u društvu problem analfabeti, nego oni poput vas, koji misle da nešto znaju i robuju svojoj kompulsiji da to saopšte drugima. A takvih ima bezbroj, i pristupačna im je tastatura.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime