Predlog budžeta za 2016.

Ništa dobro na vidiku

0
947

2015-12-09_231808Netransparentnost, nova otpuštanja, nove privatizacije, udar na poljoprivredu smanjenjem subvencija, podrška samo stranim investitorima, povećanje sredstava za migrantsku krizu, povećanje troškova kamata usled visokog javnog duga, infrastrukturni projekti, itd… Sve u svemu, ovo ne ide na dobro!!!

Netransparentnost se ogleda, na primer, u tome što se ne vidi struktura preuzetih obaveza prema stranim investitorima ili aktiviranih garancija i u tom pogledu je plan za 2016. nazadovao. Loše je i to što se u 2016. očekuju važne reformske promene u poslovanju državnih preduzeća izdržavanih iz budžeta (Železnice i RTB Bor), a plan nerealno zadržava nepromenjene subvencije. Sve ovo ukazuje na propuste u budžetskom procesu i narušava kredibilitet budžeta i poverenje u planirane politike.

Slično kao i na nivou opšte države, izdaci u 2016. godini opredeljeni su dvema merama: s jedne strane, diskrecionim povećanjem plata u pojedinim ministarstvima, a s druge planiranom racionalizacijom broja zaposlenih. Naime, plate će u narednoj godini trajno i selektivno biti povećane u pojedinim ministarstvima (prosveta, MUP, odbrana, socijalna zaštita), što će usloviti rast mase zarada na nivou Republike,

Zakonom u budžetu za 2016. godinu, kao i u 2015, nisu predviđene isplate „netransparentnih bonusa“ (poput isplata različitih nagrada svakog meseca svim zaposlenima). Takođe, nije planirana ni isplata godišnjih i drugih nagrada predviđenih posebnim i pojedinačnim kolektivnim ugovorima, dok za nameštenike nisu planirani dodaci za ostvarene rezultate rada.

Za 2016. godinu predviđen je rast otpremnina, usled sprovođenja targetiranih otpuštanja viška zaposlenih

Budžetirani iznos subvencija od 86 mlrd dinara odgovara procenjenom izvršenju rashoda za subvencije u 2015. godini. Već ova činjenica pokazuje da će i u 2016. godina biti propuštena za poželjno i potrebno smanjivanje budžetskih rashoda za subvencije. Pri tome, mogu se uočiti određene promene u strukturi subvencija (više izdvajanja za privredu, manje za poljoprivredu i javne servise).

Da Vas podsetimo:  Saveti za novu Vladu

I u 2016. planira se manji budžet za poljoprivredne subvencije, za 8 mlrd dinara

Povećanje subvencija gubitaškom monopolu „Železnice Srbije“

Od ukupne subvencije „Železnicama Srbije“ u iznosu od 17,5 mlrd dinara, 5,9 mlrd dinara odnosi se na učešće u ruskom kreditu za modernizaciju pruga i vozila. Deo troškova koji država snosi u ovom kreditu raste, sa 0,6 mlrd u budžetu za 2014, preko 1,4 mlrd u 2015. do pomenutih 5,9 mlrd dinara u 2016. godini. Suštinski je reč o finansiranju investicija, iako se učešće u kreditu formalno knjiži kao subvencija. Preostali deo subvencije Železnicama (11 mlrd dinara) odnosi se na rashode za zaposlene u 2016. godini i on zaslužuje posebnu pažnju. Zaključno sa 2015, ovaj iznos subvencije je u prethodnih nekoliko godina bio neophodan za isplatu plata zaposlenim u Železnicama (država je dotirala praktično 75% rashoda za zarade)

Politika subvencionisanja investitora nastavlja se i pojačava

Ukupan iznos subvencija za podsticanje investicija u 2016. godini iznosi 11,6 mlrd dinara i za više od 1,5 mlrd veći je od ovih subvencija u 2014. i 2015. godini. Time se nastavlja opredeljenje Vlade da privlači investitore pomoću budžetskih sredstava, što ekonomski i budžetski nije optimalan način za podršku ulaganjima.

Netransparentni su izdaci za preuzete obaveze prema investitorima

Iz budžeta se planira subvencija putarskim preduzećima u iznosu od 9,6 mlrd dinara (naspram 7 mlrd u planu za 2015), kako je navedeno, usled intenziviranja aktivnosti na Koridoru 10.

Ne planiraju se promene u socijalnoj politici i socijalna zaštita ostaje približno na istom nivou kao u 2015. godini

U budžetu prikazani pad socijalnih rashoda u 2016. u potpunosti potiče od smanjenja otpremnina za radnike u preduzećima u restrukturiranju

Planirano je povećanje troškova kamata za oko 10 mlrd dinara, kao rezultat snažnog rasta javnog duga u 2015. godini

Da Vas podsetimo:  Ko su Srbi?

Rashodi za kazne i penale koje plaća država su i u 2016. godini visoki

Predviđeno je osetno povećanje sredstava za pomoć migrantskoj populaciji u Srbiji

Najveće povećanje u 2016. godini očekuje se kod prihoda od akciza, dominantno usled najavljenih i preduzetih mera Vlade…

U toku je nastavak ekonomskih zločina.. Ali, kako ovaj predlog tek treba da prođe kompletnu proceduru u Skupštini Srbije, videćemo da li će doći do racionalnih izmena!

Mr Danijela Ružičić – ekonomski analitičar

danijelaruzicic.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime