Prevremena provera moći

Kuda idu naprednjaci

0
932

http--mojsabac.com-wp-content-uploads-2015-02-srpska-napredna-stranka-407x204Veći deo rukovodstva SNS izjasnio se da bi bilo potrebno što pre organizovati opšte izbore računajući i prevremene parlamentarne. Razlozi su politička provera moći i uticaja naprednjaka u biračkom telu, puna vlast na svim nivoima i moguće oslobađanje od koalicionog partnera SPS-a i moguće cepanje koalicije, koja je uz SPS (JS i PUPS). Odluku treba da donese tokom oktobra predsednik stranke i premijer Aleksandar Vučić. Naprednjake nagoni želja za „totalnom vlašću“ u Srbiji i zbog anketa i analize javnog mnjenja, koja može biti i naručena, dozirana i projektovana, a u cilju stvaranja utiska o velikoj snazi SNS. Politička iskustva Srbije sa dominacijom SPS-a i DS-a od 1990. do 2012. godine, uče da su mnoge ankete bile „zamka“ koje su se kasnije obile o glavu vodećim partijama i da su imale manje glasova, nego što su mogli očekivati.

Naprednjake gura izborni rezultat iz 2012. i 2014. godine i niz lokanih izbora, ali biračko telo Srbije i društveni odnosi su takve prirode da se uprkos mogućim procenama rezultata izbora, mogu desiti i faktori iznenađenja koji ruše stranačke želje i ambicije. SNS ima političku snagu, ali joj vetar u leđa daje i SPS i njena koalicija tako da je problematična opcija za SNS da ima SPS kao opoziciju ako za to nema bitnijih razloga. Istraživanje, „Učešće građana u demokratskim procesima u Srbiji 2015.“, koje je povodom Međunarodnog dana demokratije sproveo Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost u saradnji sa Ipsos Stratedžik marketingom, govori da je skoro polovina građana Srbije, odnosno 43 odsto, nezadovoljno radom Vlade Srbije, dok radom skupštine nije zadovoljno 48 odsto ispitanika. Nezadovoljstvo građana beleži trend rasta u poslednje dve godine, te je 2013. nezadovoljnih radom skupštine bilo 38 odsto, a prošle godine 43 odsto. Rad vlade pre dve godine nije ocenilo pozitivno 33 odsto, a 2014, 39 odsto njih. Jedan je recimo rezultat anketa za premijera Vučića, a drugi je za SNS. Za sada, u prednosti je premijer Vučić u odnosu na SNS. Ovo nas uči da uspeh SNS-a zavisi od premijera kao lidera, a ne od unutrašnje snage partije i njenih realnih rezultata na terenu, po oceni Srđana Bogosavljevića, direktora Ipsos stratedžik marketinga. Aleksandar Vučić je ubedljivo prvi po broju pozitivnih ocena i po tom pokazatelju je značajno jači od svoje stranke, ali i po broju onih koji njega izdvajaju kao prvog u koga imaju poverenje – a takvih je oko dva miliona, što je značajno više nego što su aktuelni i prethodni predsednik države imali u vreme svoje najveće popularnosti. Po istraživanjima u martu 2015. godine agencije „Faktor plus“, Srpska napredna stranka Aleksandra Vučića, ukoliko bi izbori bili održani danas, osvojila bi čak 50,1 odsto glasova građana Srbije dok u junu 2015. godine je 56% ispitanika kazalo da odobrava ono što govori premijer Aleksandar Vučić. Kada sve uvežemo, onda je Aleksandar Vučić, ne premijer, već kancelar, jer je sa SPS-om poput nemačke napravio veliku koaliciju sa SPS. Ako je tako zašto bi se onda organizovali prevremeni izbori sem “totalne vlasti” ili potiskivanja SPS iz vlade ili čiščenje SNS.

Da Vas podsetimo:  Šta nas čeka na novim izborima?

Prozapadni Aleksandar Vučić – proistočni Tomislav Nikolić

Premijer i lider SNS sve više uživa poverenje na Zapadu, kako u Nemačkoj, tako i u SAD, njegove posete SAD i Nemačkoj i tesna veza sa Nemačkom i kancelaru Angeli Merkel gde premijer Vučić daje puno poverenja i delom predaje državne interese Nemačkoj, ukazuje na izvesno distanciranje od Rusije, koje je počelo od ruskog odustajanja od “Južnog toka”, pa do drugih pitanja vezanih za nijansiranje izjava premijera oko ukrajinske ili sirijske krize. Mediji prenose izvesne komentare iz SAD. Tako se kaže da je potpredsednik SAD Džozef Bajden rekao da zna da Vučić svojom politikom nervira Ruse. Prema medijskim izvorima Džozef Bajden je istakao da je diverzifikacija gasa jedan od najvažnijih faktora za stabilnost države Srbije. Bajden je rekao da razume odnose Srbije sa Rusijom i da izuzetno ceni hrabrost koju Aleksandar Vučić pokazuje kada sam odlučuje ko je partner Srbiji. Rekao je i da poštuje našu odluku da diverzifikujemo izvore gasa, da je to važno za stabilnost zemlje. Bajden je istakao i da zna da Aleksandar Vučić mnogo nervira Ruse tom svojom politikom. Ovakve izjave oko opredeljenja lidera SNS-a za politiku Zapada i skorije učlanjenje u evropsku porodicu konzervativaca, gde je i CDU, stranka Angele Merkel, ukazuje na promenu ili preformulisanje spoljne politike Srbije, koju sada vodi vlada Srbije sa premijerom, ali i ministrom spoljnih poslova i liderom SPS-a Ivicom Dačićem, koji ima mekšu formulu odnosa između SAD, EU i Rusije i Kine sa druge strane.

Poznato je da predsednik Srbije Tomislav Nikolić podržava politiku premijera oko EU, ali da je pobornik jakih veza Srbije sa Rusijom, Kinom, arapskim državama i da ima nešto modifikovanije ocene oko krize u Ukrajini, Siriji ili opštoj situaciji na Balkanu. Sve to dovodi do druge mogućnosti da unutar SNS postoji najmanje dve opcije spoljnopolitičkih i unutar stranačkih modela organizovanja i mišljenja. Posebno je indikativno da je sin šefa države, Radomir Nikolić, predložio na sednici Predsedništva SNS da se formira frakcija unutar stranke shodno tome ko je za EU, Rusiju, SAD ili Trilateralu! Ako su ove informacije tačne, kako ih prenose pojedini mediji, onda je reč o unutrašnjoj politici koja govori o različitim modelima mišljenja i politika kroz moguće stranačke frakcije i političke “klubove”. Po medijskim izjavama na sednici predsedništva SNS Radomir Nikolić je predložio da bi bilo dobro da se pre izbora vidi kuda stranka ide i kakvi su joj stavovi o raznim temama i pitanjima. Većina članova Predsedništva je Nikolića posmatrala u čudu ne shvatajući šta u stvari hoće da kaže, a kamoli da je neko odobrio njegovu ideju. Druga verzija je unutar SNS, kako mediji prenose glasi: ”Na Predsedništvu smo usputno razgovarali o tome da moramo kao stranka definisati glavni ideološki pravac. Kratko smo razgovarali da kao stranka sa ogromnim članstvom moramo jasno profilisati stavove i o EU, Rusiji, SAD… Ništa konkretno nismo dogovorili, ali smo čak spomenuli i mogućnost uvođenja nekog stranačkog tela, koje bi činili najugledniji profesori i koji bi edukovali ljude na terenu, odnosno potrudili se da svaki član jasno zna šta je stav stranke o kojoj temi.” Kako se god uzme, otvorena je politička debata u vrhu SNS o politici, strategiji stranke i njenim prioritetima u vođenju države i predstojećim izborima. Ni u jednoj partiji u Srbiji ne žive politički klubovi, frakcije, već se uvek to izrodi u stvaranje novih partija i poslaničkih grupa. Moguće je da je predsednik “stranačke vlade” odnosno IOSNS Radomir Nikolić, izašao sa mogućom alternativom ili političkom ponudom koja može da govori o demokratskom “sazrevanju” SNS ili njenom unutrašnjem cepanju i potencijalnim neslaganjima sa političkim opcijama između Premijera Srbije i Predsednika Srbije.

Da Vas podsetimo:  O srpskoj Novoj godini, praznicima i prangijama

Racionalan predsednik Srbije Tomislav Nikolić je svojom pobedom na izborima 2012. godine doveo na vlast Aleksandra Vučića kao lidera stranke i zamenika Premijera, a da je Vučić svojim autoritetom 2014. godine dobio punu vlast u stranci i na izborima. Sada je možda vreme za balansiranje stranke u uticaju Vučića, koji je apsolutan, i predsednika Nikolića, koji je relativan, i da je pozicija Radomira Nikolića u jačanju pozicije predsednika Srbije pre svega u SNS. Treba podsetiti da su predsednički izbori 2017. godine, ali da novi parlament može da donese odluku da se predsednik Srbije bira iz skupštinske većine, a ne direktno, što je onda u prednosti onaj ko vlada partijom. Ovde se mogu uvećati i strani interesi i njihovo pozicioniranje u vodećim strukturama SNS, ali i šire koalicije, misleći na SPS i poziciju predsednika. Vidno je primećeno da Zapad više ima motiva dijaloga komunikacije sa premijerom Vučićem, a Istok sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem: ovo bi kao politički “tandem” moglo da bude korisno i dobitnička kombinacija za SNS, ali može da bude i znak podela i razdora. Nije pojašnjeno da li je Radomir Nikolić za političke frakcije, političke klubove, razne lobije ili za jačanje jedinstva stranke i poboljšanja stranačke pozicije predsednika Srbije,Tomislava Nikolića. Odnosi unutar SNS bitno će uticati i na političke opcije SPS i drugih partija pred naredne izbore.

Tomislav Kresović

Vidovdan.org

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime