Prinudno iseljenje – Komesarijat PROTIV izbeglica

0
1834
Foto: pixabay.com

Na adresu redakcije portala Koreni stiglo je pismo od porodice Devetak. Mi u nastavku, pismo prenosimo u celosti:

Poštovani,

Obraćamo Vam se kao izbeglice koje se osećaju krajnje ugroženim od strane Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije – i fizički i psihički i zdravstveno i socijalno. Ovim putem Vas molimo za pomoć za obustavljanje prinudnog iseljenja koje nam je zakazano za 20. septembar 2019. u 09h iz stana 406, Ustanička 244G, 11000 Beograd (Zvezdara) u kome živimo od aprila 2008. – sada samo baka, sestra i ja (stric je preminuo 2011.), a na osnovu dogovora postignutog 05. septembra 2011. godine kada se povodom našeg slučaja oglasila Narodna skupština Republike Srbije.

PRAVNI OSNOV ZA OBUSTAVU PRINUDNOG ISELjENjA – međunarodni okvir:

1. UNIVERZALNA DEKLARACIJA O LjUDSKIM PRAVIMA, ČLAN 25: Svako ima pravo na životni standard primeren njegovom zdravlju i dobroti, kao i dobroti njegove porodice, uključujući hranu, odeću, stanovanje, kao i zdravstvenu negu i socijalnu zaštitu, i pravo na sigurnost u slučaju nezaposlenosti, bolesti, nesposobnosti, udovištva, starosti ili drugog nedostatka životnih neophodnosti u okolnostima izvan njegove kontrole.

2. MEĐUNARODNI PAKT O EKONOMSKIM, SOCIJALNIM I KULTURNIM PRAVIMA (eng. ICESC), ČLAN 11, STAV 1: Države učesnice Pakta prepoznaju pravo svih ljudi na adekvatan životni standard za sebe i svoju porodicu, uključujući hranu, odeću i stanovanje, kao i na trajno unapređenje uslova življenja.

3. GENERALNI KOMENTARI 4, 6, 7 KOMITETA UJEDINjENIH NACIJA O EKONOMSKIM, KULTURNIM I SOCIJALNIM PRAVIMA (CESCR) O PRAVU NA ŽIVOT, ADEKVATNOM STANOVANjU I PRISILNIM ISELjENjIMA.

4. REVIDIRANA EVROPSKA SOCIJALNA POVELjA, ČLAN 31 (PRAVO NA STANOVANjE): U nameri da obezbede efektivno ostvarivanje prava na stanovanje, strane ugovornice se obavezuju da preuzimaju mere koje imaju za cilj: 1. Unapređivanje pristupa stambenom smeštaju odgovarajućeg standarda; 2. Sprečavanje ili umanjivanje pojave beskućnika, kako bi se ona postepeno uklonila; 3. Da učine da cene stambenog smeštaja budu dostupne onima koji nemaju dovoljno sredstava

PRAVNI OSNOV ZA OBUSTAVU PRINUDNOG ISELjENjA – Ustav i Zakoni Republike Srbije:

Pokojni Devetak Mirko uselio se sa svojom majkom u stan 406 (38m²+balkon), na 4. spratu, u Ustaničkoj 244G, jer su bili izbeglice beskućnici – ne zbog toga što su svoje imanje otuđili, propili ili prokockali, već zato što je u ratu uništeno. Reč je o čoveku koji je branio ovu državu i civile, koji je odlikovan ordenom za hrabrost i kome nije pružena nikakva podrška, socijalna ni zdravstvena pomoć tokom 13 godina po okončanju rata. Da li da govorim o ženi koja je 1931. godište, koja je preživela Drugi svetski rat na najokrutniji mogući način, a potom i ovaj gde su joj obojica sinova bili na frontu? Moj otac, Devetak Stevo, je u najvećim mukama proživljavao rat, svedočeći prizorima koji se ne zaboravljaju i koji ostavljaju trajne posledice, ne znajući gde su mu žena i deca, da li smo žive. On je dijabetečar i srčani bolesnik. Komšija nas je primio na prikolicu i prevezao u Srbiju. Došle smo samo sa onim što smo na sebi imale i torbom sa pelenama za sestru. Imala sam 5 godina, sestra godinu i devet meseci. Nakon boravka po raznim smeštajima, porodica Devetak Steve (ne Devetak Mirka) dobila je na korišćenje (nerešeno stambeno pitanje) od Komesarijata stan od 32m², iako po Zakonu o stanovanju, član 90, četvoročlano domaćinsto sleduje dvosoban, dvoiposoban ili trosoban stan neto korisne stambene površine od 50m² do 64m² i koji je siguran, bezbedan i adekvatno opremljen (stan je bio bez vode, bez struje – što smo sve sami uvodili, bez gradske kanalizacije – sa i dan danas vrlo problematičnom septičkom jamom, bez parketa – samo beton, sa prozirima koji dihtuju). Od septembra 2008. godine u stan u Ustaničkoj dolazi i Devetak Milana kako bi pohađala srednju školu, a potom 2009. i Devetak Bojana na studije. Komesarijat sada želi da u ovaj stan namenjen izbeglicama smesti petočlanu porodicu (čija su tri člana rođena minimum 10 godina nakon rata, u Republici Srbiji, u stanju mira), a da u stan od 32m² smesti petočlanu porodicu (svih pet članova žrtve rata) čime bi se ugrozilo njihovo zdravlje i bezbednost i narušili uslovi za zadovoljenje osnovnih životnih potreba (Ustav RS, član 69) i čime se krše načela humanosti, socijalne pravde i poštovanja ljudskog dostojanstva. Takođe se pozivamo se na slučajeve porodica koje su na isti način boravile u stanovima 407 i 408 i koje su stambeno obezbeđene. Iz ovog stana ćemo izaći mirnim putem čim nam Komesarijat obezbedi adekvatan smeštaj, nemamo problem da to bude i u Beloj Crkvi, ali da ispunjava sve uslove propisane Zakonom o stanovanju, član 90: petočlano domaćinstvo (pošto sada o baki može samo jedan sin da brine, jer je drugog sahranila) sleduje dvoiposoban, trosoban ili troiposoban stan neto korisne stambene površine od 56m² do 77m², koji je siguran, bezbedan i adekvatno opremljen.

Da Vas podsetimo:  Čvrst savez i drugačiji izborni uslovi

BESPRAVNO USELjENA LICA – Ceo slučaj ovih prinudnih izbacivanja zasniva se na tvrdnji Komesarijata da u ovim stanovima žive „bespravno“ useljena lica. Smatram da su moj stric i moja baka u aprilu 2008. godine u ovaj stan ušli prvenstveno iz nužde. Stan je bio prazan četiri godine, namenjen izbeglicama, nikome dodeljen (samimim tim nisu nikoga ugrozili niti su ikome oteli smeštaj). A mišljenja sam da su imali i pravni osnov: Komesarijat za izbeglice je neprofitabilni državni organ, što znači da nema svoj budžet već radi sa donacijama (iz vladinih ili nevladinih ili inostranih organizacija) i nije mogao kupiti ove stanove za svoj novac, već za novac odvojen za izbeglice, samim tim ne može biti ni vlasnik ovih stanova već samo posrednik. Konkretno ovaj projekat finansiran je od strane Ambasade Italije i dat je novac za rešavanje stambenog pitanja izbeglica iz Hrvatske (moja baka, moj stric, moj otac, moja majka, moja sestra, ja, moja rodbina), dakle reč je o našem novcu, a samim tim i našem stanu (svih izbeglica i moje porodice i moje rodbine). Obzirom na to da osporavamo rad Komesarijata, ovde živimo jer štitimo interese svih izbeglica, te i nas samih. Takođe, mi imamo brojilo na ovoj adresi koje se vodi na moje ime i uredno plaćamo struju (da nemamo pravnih osnova da boravimo ovde, sud ne bi mogao da donese takvu odluku). Naglasila bih i činjenicu da se ovaj spor vodi već 11 godina i da Komesarijat nije podneo nijednu tužbu protiv nas, već se konstantno obraća opštinskom organu koji se po pravilu ne upušta u raspravljanje i dokazivanje suprotne strane da li ima pravni osnov za stanovanje ili ne, već samo obaveštava o pokrenutom postupku i traži izjašnjenje – dakle, prebacivanje odgovornosti. Da mi zaista nemamo pravni osnov za stanovanje, ovaj slučaj bi odavno bio rešen.

Da Vas podsetimo:  Novinar Milovan Brkić na samrti

PRITUŽBA NA RAD KOMESARIJATA: Smatramo da Komesarijat nesavesno, neodgovorno i neprofesionalno obavlja svoj poslove i da dela u suprotnosti sa svrhom, vizijom i misijom svoga postojanja. Izbacuju jedne izbeglice da bi smestili druge, kojima nije blagovremeno obezbeđen neki alternativni smeštaj i koje Komesarijat ni ne planira da zbrine. Konstanto pokušavaju da nas razjedine i izmanipulišu medije kako ustvari „dobre“ izbeglice izbacuju one „loše“ izbeglice, dok su oni u „mirovnoj misiji“, a ne zapravo ti koji su ceo problem i stvorili i koji su sada nesposobni da ga reše. Smatramo da je Komesarijat povredio sva naša prava – od kojih izdvajam:

1. ELEMENTARNA PRAVA: prekršili postignuti dogovor, skinuli brojila, ostavili nas bez struje i vratili u mrak u 21. veku

2. PRAVO NA REŠENjE STAMBENOG PITANjA: već na prvom razgovoru smo pristale na alternativni smeštaj, obavljen je i sastanak sa porodicom koja treba da se useli u ovaj stan, dogovoren je čak i rok u kome treba da se reši naše pitanje, ali ništa od toga se nije desilo

3. RODNO PRAVO: savetuju izbeglice da izaberu stan u kome mi živimo, jer će nas najlakše izbaciti (tri žene: baka od 88 godina i dve devojke)

4. PRAVO NA INTEGRITET LIČNOSTI: konstantno vrše pritisak, psihički nas zlostavljaju i prete tužbama

5. PRAVO NA MIR I SIGURNOST: iako se rat odavno završio, u Ustaničkoj 244G se to nikad nije desilo – ovde je konstantno ratno stanje

6. PRAVO NA INTEGRACIJE I BUDUĆNOST: ne dozvoljavaju nam da normalno živimo u skladu sa sredinom u kojoj se nalazimo, već nas konstantno marginalizuju, vraćaju u prošlost i sprečavaju svaki dalji napredak

7. PRAVO NA LIČNO DOSTOJANSTVO: opsedaju zgradu policijom i maricom, predstavljaju nas kao lopove i kriminalce i stvaraju nam probleme sa komšijama.

Da Vas podsetimo:  Kako je SNS razorila vojnu industriju i gde je tu Sloboda

NAPOMENA: Ovom molbom takođe se obraćamo i svim vladinim i nevladinim, nacionalnim i inostranim organizacijama koje se bave izbeglicama, zaštitom ljudskih prava, rešavanjem stambenog pitanja, predsedniku GO Zvezdara, veću GO Zvezdara (svakom članu ponaosob), načelniku PS Zvezdara, zameniku načelnika PS Zvezdara, komandiru PS Zvezdara, zameniku komandira PS Zvezdara, načelniku odeljenja za inspekcijske poslove GO Zvezdara, gradonačelniku grada Beograda i njegovom kabinetu, zameniku gradonačelnika grada Beograda, Gradskom veću grada Beograda, Žalbenoj komisiji grada Beograda, zaštitniku građana RS, Kancelariji za ljudska i manjinska prava RS, Narodnoj skupštini RS, načelniku Narodne skupštine RS, Savetu Narodne skupštine RS (svakom članu ponaosob), administrativnom sekretaru Narodne skupštine RS, Ministarstvu pravde RS, Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja RS, Ministarstvu zdravlja RS, Ministarstvu unutrašnjih poslova RS, Generalštabu vojske Srbije, svim potpredsednicima Vlade RS ponaosob, predsednici Vlade RS i njenom kabinetu, predsedniku RS i svim medijima u nadi da će se neko odazvati i zaštititi i sprečiti nelegitimno sprovođenje moći Komesarijata za izbeglice nad samim izbeglicama. Mi smo Srbi, volimo svoju zemlju i svoj narod, verujemo u iste i želimo da živimo sa svojim narodom. (budući da je vikend, molba će biti dostavljena državnim organima u ponedeljak u 16.09.2019.)

Unared zahvalna na izdvojenom vremenu,
porodica Devetak

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime