Srbija bez granice

Sabirni centar za migrante?

0
921

1101077631Premijer Srbije Aleksandar Vučić ponovio je da Srbija neće dizati ograde i bodljikave žice, bez obzira na to da li će doći do eventualnog zatvaranja granica u pojedinim zemljama za izbeglice i naglasio da Srbija neće biti „skretničar, već će pomoći tim ljudima“.

Politički analitičar Đorđe Vukadinović za Sputnjik kaže da, posle serije napada u Parizu i najavljenih bedema na granicama susednih zemalja, rizici i iskušenja po Srbiju eksponencijalno rastu.

Prema njegovom mišljenju, ide se na uspostavljanje više ili manje tvrdih granica, a Šengen će se pod različitim izgovorima i u različitom obliku suspendovati, ili će se menjati njegove odredbe.
„Mislim da će se Srbija naći u situaciji da bude prva bezbedna zemlja sa opasnošću da iz nje desetine hiljada migranata ne može da ode dalje ili da joj oni budu vraćeni iz zemalja EU. Moglo bi se smatrati čudom ukoliko takav scenario bude izbegnut“, upozorava Vukadinović.

Srbija je u opasnosti da postane sabirni centar za migrante, smatra Vukadinović i dodaje da će premijer i Vlada morati da razmotre neke nove opcije.

„Mislim da će i Beograd, slično kao i dobar deo članica EU, pokušati barem da ograniči priliv izbeglica, kao i da smanji broj onih koji će se vraćati iz zemalja EU u Srbiju“, kaže Vukadinović.

Ostaje da se vidi, kaže Vukadinović, da li će Srbija uspostaviti čvršću kontrolu granica prema Makedoniji ili će, kao Mađarska, primeniti oštriju zakonsku regulativu za nelegalne prelaske granice.

I politički analitičar Dragomir Anđelković veruje da, u slučaju da susedne zemlje zatvore svoje granice, Srbija može da očekuje novi pritisak migranata koji će se u njoj i zadržati.

„Vreme je da Srbija, u skladu sa politikom koju vode druge zemlje, počne da štiti svoje granice. Dakle, da blokiramo nelegalne ulaske u Srbiju, da pomognemo Makedoniji oko izgradnje njenog zida i u zaštiti njene granice, a ako je potrebno i mi sami da podižemo zid, jer zadatak vlasti je da pre svega štiti građane Srbije, koji su ugroženi sadašnjim razvojem događaja“, kaže Anđelković za Sputnjik.

Da Vas podsetimo:  Srbima najbliža Rusija, Putin iznad svih

Analitičar veruje da će Vlada Srbije morati da preispita dosadašnju politiku, a da je samo pitanje modaliteta kako će to uraditi.

U svetlu terorističkih napada u Parizu, Francuska je najavila da će u petak, na sastanku ministara unutrašnjih poslova EU, tražiti reviziju Šengenskog sporazuma. Mediji spekulišu da bi moglo doći do ukidanja Šengena.

Dragomir Anđelković kaže da predlog Francuske nije rušenje Šengena već njegova korekcija ili eventualna suspenzija na neko vreme, dok EU ne ojača kontrolu svojih spoljnih granica.

„Mislim da su te mere opravdane i da Srbija treba da se ugleda u tom pogledu na Francusku, da konačno i mi počnemo da štitimo svoje granice i da prekinemo sa dosadašnjom politikom olakog propuštanja toka migranata. Kada se radi o građanima Srbije, tu neće doći do suspenzije bezviznog režima, već do eventualnog uvođenja kontrola među evropskim zemljama, što će nam naravno, kao i svima drugima, malo otežati putovanja, ali neće predstavljati preveliki problem“, uveren je Anđelković.

Đorđe Vukadinović, međutim, kaže da je Šengen, u ovom trenutku, faktički suspendovan na teritoriji većine članica EU, pogotovo onima koje se nalaze na takozvanoj migrantskoj ruti.

„I pre ovog tragičnog događaja u Parizu bilo je jasno da slika Evrope i EU, nakon ovog migrantskog talasa, neće biti onakva kakva je bila pre nego što je on počeo. Ne ulazeći u to da li će već u petak biti revidiran i u kolikoj meri, činjenica je da je šengenski bedem popustio, a temelji EU se tresu i povijaju pod udarima migrantske krize“, zaključuje Vukadinović za Sputnjik.

Sandra Čerin

rs.sputniknews.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime