Saobraćajni institut CIP ide na doboš zbog dugova Železnica

1
1832
Foto: pistaljka.rs

Saobraćajni institut CIP, jedno od retkih državnih preduzeća koje uspešno posluje i čija je godišnja neto dobit u 2016. godini bila 103 miliona dinara, stavljen je na licitaciju da bi se namirili dugovi Železnica Srbije, čiji su računi blokirani gotovo dve godine, saznaje Pištaljka. Javna prodaja zakazana je za 18. decembar, što je i rok da država spreči da se zbog dugova Železnica Srbije njihova firma-ćerka proda u bescenje. Ovaj postupak dešava se upravo dok po projektu CIP-a počinje rekonstrukcija sadašnjeg koloseka i izgradnja novog na pruzi Beograd-Subotica, posao vredan oko dve milijarde dolara.

Početna cena na prvoj zakazanoj prodaji CIP-a je 910 miliona dinara, a ukoliko ova prodaja ne uspe – država bi mogla da izgubi CIP i za 650 miliona dinara, kako se navodi u zaključku izvršitelja Nemanje Protića koji sprovodi javnu prodaju. Izvršenje je pokrenuto na inicijativu radnika Železnica kojima od 2009. godine do 2012. godine nisu isplaćene zarade, objasnio je za Pištaljku Protić.

„Potraživanja radnika su velika. U 170 predmeta koliko ja vodim, dug je oko 80 miliona dinara. Međutim, ima još radnika koji se naplaćuju preko drugih izvršitelja“, rekao je Protić. On je takođe dodao da po zakonu poverioci, što su u ovom slučaju radnici, imaju pravo da predlože načine naplate duga. „U ovom slučaju advokat radnika je predložio da naplata prvo ide sa računa Železnica Srbije, a onda iz udela u Saobraćajnom institutu. Problem je nastao kada su računi Železnica Srbije blokirani“, kaže Protić.

Navodeći da je javna prodaja vid pritiska na državu da isplati radnicima novac, rekao je i da su u toku pregovori sa Vladom Srbije kako da se dug naplati.

Da Vas podsetimo:  Nastavlja se bahatost direktora Doma zdravlja Palilula prema zaposlenima

Na pitanje zbog čega se dug Železnica Srbije ne naplaćuje iz imovine te firme, već prodajom druge uspešne firme, objasnio je da Železnice nemaju vrednu imovinu.

„Verujte, bio sam na popisu, to su samo neki vagoni i nema odakle drugo da se naplate dugovanja. Železnice su korisnici velikog broja objekata, ali oni nisu vlasnici, već pravo svojine pripada Republici Srbiji“, kaže Protić.

Pištaljka je pokušala da dobije objašnjenje od generalnog direktora Saobraćajnog instituta Milutina Ignjatovića kako je došlo do toga da CIP osvaja prve nagrade na konkursima, dobija najunosnije poslove u zemlji, da se državni zvaničnici hvale time što institut projektuje deonice brze pruge Beograd-Budimpešta a da u isto vreme odlazi na doboš, ali odgovor nismo dobili. „Direktor je van zgrade, javiće vam se“, poručili su nam iz Saobraćajnog instituta.

Ministarku građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zoranu Mihajlović takođe smo pitali da li država planira da reaguje i spreči da se dugovi Železnica Srbije namiruju prodajom Saobraćajnog instituta, ali odgovor do objavljivanja teksta nismo dobili.

Procenjena vrednost CIP-a po zaključku izvršitelja, koji je javno objavljen na oglasnoj tabli Prvog osnovnog suda u Beogradu, je 1,3 milijarde dinara. Po finansijskom izveštaju, samo nepokretna imovina ove firme – zemljište, građevinski objekti, postrojenja i oprema vrede 940 miliona dinara.

Dobitak CIP-a u poslednje dve godine (p. 4)

Nepokretna imovina, postrojenja i oprema (p. 1)

Snežana Đurić

pistaljka.rs

1 KOMENTAR

  1. Dolazimo do kraja ove agonije u privatizaciji i prodaji u bescenje i temeljno unistavanje svakog vida drzavne imovine Srbije.Jos su ostali prirodni resursi rude, sume, oranice…. a i sami vidimo koliko je i to vec raskrcmeno.Ostaje da se proda EPS, javna preduzeca- vodovodi,Telekom… upropastena Posta.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime