Sokolsko društvo Vršac

0
2137

2Zalaganjem Ujedinjene omladine srpske Srpsko gimnastičko društvo „Venac” osnovano je 1879. u Vršcu. Rad društva ubrzo je zamro. (1) U Banatu pre Prvog svetskog rata madžarske vlasti dozvolјavale su osnivanje društava u strogo gimnastičkom smislu. Čim bi društvo htelo da pruža otpor, vlasti su zabranjivale dalјi rad društva. U Banatu osnovani su 1908. devojački Soko u Kikindi, 1908. Vranjevo, 1910. osnivanje srp. gimnastičkog društva u Vršcu, 1907. „Snaga” u Mokrinu, 1911. Srpski Soko u Pančevu, Srpski Soko u Velikoj Kikindi, 1914. Bečkereku. Srpski soko održao je u Velikoj Kikindi slet Banatskih sokola na Vidovdan 1914. Nakon toga dana bila su sokolska društva ukinuta, a viđeniji predstavnici internirani.

Posle oslobođenja i ujedinjenja 1918. obnovlјen je rad sokolskih društava. Osnovana je župa Veliki Bečkerek. Banatska župa imala je 19 društava na dan 25. maja 1920. Gradska društva bila su : Velika Kikinda, Bečkerek, Pančevo, Vršac, Bela Crkva. Seoska društva bila su : Dolovo, Crepaja, Čenta, Perlez, Orlovat, Tomaševci, Botoš, Melenci, Turski Bečej, Vranjevo, Dragutinovo, Bašahid, Turska Kanjiža, Mokrin i Kovin. Društva su tokom nedelјa i praznika polazila u okolinu u sela da drže vežbe i predavanja. (2) Sokolsko društvo Vršac osnovano je 25. 4. 1919. Društvo je brojalo preko 200 aktivnih članova.

Jedno od najaktivnijih društava župe Veliki Bečkerek bilo je Sokolsko društvo u Vršcu. Godine 1926. održali su 31. januara javno selo sa predavanjem dr. Ilije Nikolajevića „Štetno delovanje alkohola” i pozorišnim komadom „Izdajem stan pod kiriju”. Već 12. februara priredili su selo za vojsku. Predavala je Nevena Bogdanović „Estetika u gimnastici” i odigran je pozorišni komad „Poremećeni plan”. Na selu od 14. februara 1926. održao je predavanje Vladimir Glišić „Sokolska disciplina” i igrao isti komad kao 12.februara. Priredili su četiri filmske predstave o lepoti Jadranskog mora 8 i 9. marta 1926. za škole, građanstvo i vojsku. Tom prilikom održano je predavanje o važnosti Jadranskog mora. Filmove su dobili od Jadranske straže. Održali su selo za vojsku 26. aprila sa predavanjem Aleksandra Popovića „Što da radimo”. Društvo je priredilo 7. marta tehničku akademiju, koju je ponovilo 4. aprila. Oba puta sudelovala je vojna Muzička škola sa vežbačima i sviračima. Na selu za građanstvo 28. aprila prikazan je pozorišni komad „U vlastitoj zamci”. Na poselima je bilo i monologa, a orkestar vojne Muzičke škole redovno je održavao koncerte. Omladina se zabavlјala igranjem i šalјivom poštom, kojom prilikom su se poklanjale knjige. Društvo je 2. maja 1926. napravilo izlet sa javnom vežbom u Jasenovo. Održali su okružni slet u Vršcu 16. maja 1926. Pre podne došli su gosti iz Bele Crkve i deca osnovnih škola Velikog Središta i Pavliša. Na sletu su učestvovala deca nemačke osnovne škole iz Vršca, kao i vojna Muzička škola sa vežbačima i sviračima. Posle podne održana je povorka sa 600 učesnika. U veče je održana prosvetno-tehnička akademija. Društveni diletanti izveli su „Izdajem stan pod kiriju”. Društvo je učestvovalo na sletu Bačke župe u Senti. Priredili su 24. maja izlet u Hajdučici sa velikim brojem vežbača i vojnom Muzičkom školom. Svi nastupi društva priređivani su bez alohola. Sokoli u Vršcu vodili su više praktičnu a manje teoretsku borbu protiv alkohola. (3)

Da Vas podsetimo:  MIODRAG (13) JE NAJBOLJI MLADI GUSLAR U SRBIJI: Talenat je nasledio od deke, a mlađe sestre su mu najveća podrška!

U Vršcu je 28. i 29. maja 1927. održan VI slet Banatske župe. Na sletu je razvijena zastava vršačkog sokolskog društva. Sletske svečanosti počele su 28. maja utakmicom muškog i ženskog naraštaja. Istog dana posle podne stigli su izaslanik JSS Đura Paunković sa Brankom Živkovićem, podstarešinom beogradske župe. Dočekani su vojnom muzikom, a u ime sletskog odbora pozdravio ih je Ante Tadić. Posle njih stigla su društva iz Gornjeg Banata sa župskim starešinstvom. U 8 sati u veče priređena je serenada kumu zastave vršačkog sokola Đuri Paunkoviću. U 9 sati počela je akademija vršačkog sokola u gradskom parku. U jutro 29. maja stigao je Soko iz Velike Kikinde, a iz Bele Crkve Soko i Ruski kadetski korpus. Održana je svečana sednica župe zajedno sa Đurom Paunkovićem. Povorka od 1.400 učesnika krenula je u 10 sati. Osvećenje zastave izveo je vršački vladika Ilarion Radonjić. Govorili su vladika Ilarion Radonjić, gradski načelnik Svetolik Jovanović, Đura Paunković, Branko Živković, starešina društva Vladimir Glišić i starešina župe Nikola Bešlić. Priređen je svečani banket. Posle podne bila je javna vežba . U 11 tačaka vežbalo je 3.200 vežbača : sokola, vojnika, đaka gimnazije, preparandije, građanske i osnovne škole. Priredbama je prisustvovalo 8.000 gledalaca. (4)

3Sokolsko društvo Vršac održalo je od 7. do 19. avgusta 1931. mesni župski prednjački tečaj za učitelјe i učitelјice škola sreza vršačkog i belo-crkvanskog. Tečaj je pohađalo 16 učitelјa i 11 učitelјica iz oba sreza. Radilo se 9 radnih dana po 9 sati dnevno. Predavani su predmeti : Tiršov sokolski sistem, istorija gimnastike i sokolstva, organizacija, anatomija, prva pomoć, fiziologija, metodika, ritmika i administracija. Na praktičan rad obraćena je naročita pažnja. Učitelјi su bili najveći pobornici sokolstva, i imali su najbolјe predratne tradicije u radu na oslobođenju i ujedinjenju. (5) Sokolsko društvo Vršac na biciklima pohodilo je Oplenac i pri povratku slikali su se 14.8.1939. kod banatskih Karlovaca.
Sokolska župa Veliki Bečkerek-Petrovgrad obuhvatala je do 1941. društva : Aleksandrovo, Alibunar, Aradac, Banatsku Palanku, Banatski Karlovac, Banatsko Karađorđevo, Barandu, Bašaid, Belu Crkvu, Bečej, Botoš, Dobricu, Dragutinovo, Guduricu, Đalu, Elemir, Farkaždin, Iđoš, Ilandžu, Jankov Most, Jarkovac, Jaša Tomić, Katarinu, Klariju, Klek, Konak, Knićanin, Kusić, Kovačicu, Krstur, Kumane, Kaluđerovo, Sirču, Sečanj, Srpsku Crnju, Srpski Itebej, Begej sv. Đurđe, Melence, Mošorin, Ninčićevo, Novu Crnju, Novu Kanjižu, Novi Bečej, Opovo, Orlovat, Padej, Perlez, Padinu, Podlokanj, Rusko Selo, Sakule, Senad, Taraš, Potiskog sv. Nikolu, Tomaševac, Ulјmu, Veliku Kikindu, Veliki Bečkerek, Vel. Bečkerek I, Vršac, Vel. Bečkerek II, Veliki Torak, Vojvodu Stepu, Čentu, Vladimirovac, Margiticu, Veliku Gredu, Čoku i Crnju. (6)

Da Vas podsetimo:  Društvo psihologa Srbije: Stanje u društvu nepodnošljivo

Posle Aprilskog rata 1941. zabranjen je rad sokolskih društava. Posle oslobođenja nova vlast je umesto sokola osnovala “Partizan”.

Sokolsko društvo Vršac obnovlјeno je 25.6.2002. Uprava sokolskog društva Vršac priređuje svake godine susrete Sokolskih društava Srbije u vreme kada Vršac i okolina proslavlјaju završetak uspešne berbe grožđa. Društvo je priredilo Sokolsko druženje 25. septembra 2005. Došli su sokolići iz Sokolskih društava Sremske Mitrovice, Batajnice i Beograda III – Zvezdare kao i članovi Soko Matice Beograd. U povorci prilikom manifestacije svečanosti Vršačke berbe učestvovali su sokolići iz Vršca i Srpski soko “Višegrad”. Sokolići su obišli Vršački breg i kulu. Posetili su sabornu crkvu i katoličku katedralu. Na školskom igralištu grupa umetnika iz Beograda, predvođena Dubravkom Maletić, izvela je umetnički program. (7)

Na susretima Sokolskih društava Srbije 2008. sem SD. Vršac učestvovala su sokolska društva iz Pančeva, Batajnice i Bora. Posle nastupa plesnih grupa „Dance” i „Etno dance” pristupilo se otvaranju susreta. Mina Stefanović je čitala „Legendu o nastanku Vršca” iz knjige „Blago pod Vršačkom kulom”. Zoran Turkan je poželeo dobrodošlicu. Gimnastički turnir održan je u fiskulturnoj sali osnovne škole „Vuk Karadžić” iz Vršca. U toj školi redovno vežbaju sokolići iz Vršca. Izvan zgrade škole održana je utakmica između odbojkašica iz Bora i iz Vršca. Na susretima je učestvovalo oko 150 dece. (8)

1Sokolsko društvo Vršac organizovalo je 20.9.2009. susrete Sokolskih društava Srbije. Uz sokolsko društvo u Vršcu učestvovali su Sokolsko društvo Pančevo, Sokolsko društvo Smederevo, Sportsko društvo “Soko – Bor”, Sokolsko društvo II iz Sremske Mitrovice. Govorio je Zoran Čokorilo, a zatim dr. Gordana Rajnović, starešina Saveza Soko Srbije, je proglasila Susrete otvorenim. Takmičenja je snimala lokalna TV stanica “TV Banat”. (9)

Da Vas podsetimo:  Godina koja nas je promenila

U Vršcu su 18.9.2011. organizovani Susreti sokolskih društava. Na programu Susreta bio je gimnastički višeboj za devojčice od 7 do 14 godina. Učestvovala su Sokolska društva Pančevo, Smederevo, „Dušan Silni” Šabac, Sokol Bežigrad iz Slovenije i Vršac. Na 7. Susretima u Vršcu bila je i delegacija Saveza Soko Srbije sa starešinom dr. Gordanom Rajnović. Na susretima je bilo oko 150 učesnika. Članovi ŠD Sokol Bežigrad izveli su skokove na trampolin-strunjači na otvorenim terenima rukometnog igrališta u porti Saborne crkve. Program je nastavlјen u fiskulturnoj sali OŠ „Vuk Karadžić”. Skupu se obratio Zoran Čokorilo. Istakao je da gostovanje sokolskog društva iz Ljublјane predstavlјa veomavažan događaj za sokole u Vršcu. Medalјe su dobile : Dunja Čejić. Ivana Žula, Darija Dišić, Jelena Ribarov, Lidija Tot, Ivana Žegarac, Milica Grujić, Olga Nazarčić, Mia Velić, Dejana Radulov, Jelena Berber, Tina Dobrosavlјević, Samanta Moromilov i Ana Ivković. (10) Učesnici Susreta iz Slovenije pisali su o svojim utiscima u listu “Sokol Bežigrad” u Ljublјani. (11) Savez Soko Srbije i Sokolsko društvo “Vršac” organizovali su 4.6.2016. Javni čas gimnastike „Vršac 2016”.

Saša Nedelјković, član Naučnog društva za zdravstvenu istoriju Srbije

____________________________

Napomene:

1. „Dr. Laza Kostić“, „Srpski soko“, Sremski Karlovci, 18 (31) januar 1911,br.2;
2. Dušan M. Bogunović, „Sokolska banatska Župa u Bečkereku”, „Sokolski Glasnik”, Zagreb, 1920, br. 6, str. 295-301;
3. A.T. „Sokolsko društvo u Vršcu”, „Sokolski Glasnik”, u Ljublјani, 15. junija 1926, br. 10-11, str. 123, 124;
4. „Sokolski slet u Vršcu”, „Sokolski Glasnik”, u Ljublјani, 31. augusta 1927, br. 12-17, str. 193, 294;
5.„Sokolsko društvo Vršac”, „Sokolski Glasnik”, Ljublјana, 6. augusta 1931, br. 32, str. 5;
6.Pavle Vračarić, profesor pedagogije i psihologije, „Sokolske župe, društva i seoske čete”, „Oko Sokolovo”, Beograd, decembar 2013, br. 47- 48, str. 22;
7. Zoran Čokorilo, predsednik društva, „Sokolsko druženje Vršac 2005”, „Oko Sokolovo”, Beograd, decembar 2005, br. 23-24, str. 22;
8.Uprava Sokolskog društva Vršac, „Sokolski susreti „Vršac 2008”, „Oko Sokolovo”, Beograd, decembar 2008, br. 31-32, str. 26, 27;
9.Zoran Čokorilo, predsednik društva, „Izveštaj o održanim susretima „Sokolskih društava – “Vršac 2009”, „Oko Sokolovo”, Beograd, decembar 2009, br. 35-36, str. 15-16; 10.Zoran Čokorilo, predsednik društva, „Susreti Sokolskih društava-Vršac 2011.”, „Oko Sokolovo”, Beograd, decembar 2011, br. 43-44, str. 12, 13;
11. „Berba grožđa” Vršac, Srbija 16-18. septembar 2011.”, „Oko Sokolovo”, Beograd, decembar 2011, br. 43-44, str. 14;

PODELI
Prethodni tekstAJFON6 PUČ
Sledeći tekstPatak i patkice

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime