Srbija troši čak pet puta više energije od zemalja EU

1
953
Foto: pixabay.com

Prošle sedmice, Vlada Srbije je usvojila Uredbu kojom se potvrđuje Program finansiranja aktivnosti i mera unapređenja efikasnog korišćenja energije u ovoj godini. Za te namene izdvojeno je pola milijarde dinara. Investicije su veoma važne jer naša zemlja i dalje troši četiri-pet puta više energije od proseka Evropske unije.

Energetska zajednica u svom izveštaju za prošlu godinu navodi da je Srbija upravo u oblasti energetske efikasnosti najviše napredovala. S druge strane, u Srbiji i dalje ima 300.000 kuća bez izolacije.

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić ističe da njegovo ministarstvo, kao i Vlada Srbije, energetsku efikasnost stavljaju na vrh prioriteta.

„Mi smo čak definisali energetsku efikasnost kao novi izvor energije jer duboko verujemo da uštedama u potrošnji energije možemo da obezbedimo nedostajuće ili buduće potrebe energije za Srbiju“, kaže Antić.

Navodi da je izdvojenih pola milijarde dinara deo budžetskog fonda i da će biti iskorišćene, pre svega, za finansiranje projekata u lokalnim samoupravama.

„Iz iskustva znam da su to u najvećem delu škole, vrtići i domovi zdravlja. Mi smo imali velik broj projekata i formata u kojima smo radili na energetskoj efikasnosti. Taj budžetski fond nije jedini. Moram da istaknem i projekat rehabilitacije daljinskih sistema grejanja“, kaže Antić.

Ističe da je u proteklih nekoliko godina ozbiljno investirano u 22 toplane širom Srbije, u šta je uloženo 130 miliona evra.

„Ovih 500 miliona dinara idu preko budžetskog fonda na osnovu konkursa na koje nam se javljaju lokalne samouprave, pre svega za javne objekte“, objašnjava Antić.

Radi se na formiranju fonda za energetsku efikasnost
Kada je u pitanju pomoć građanima, ministar Antić kaže da je prioritet dati stručnu ali i finansijsku podršku, kako bi u tom segmentu napravili sledeći iskorak.

Da Vas podsetimo:  Tesla je punih 7 godina čekao mesto u Beogradu

„Mi smo u proteklom periodu ostvarili sve planirane ciljeve, ali taj segment – da uđemo u podršku građanima kada su stanovi u pitanju – to je najveći izazov“, naglašava Antić.

Naknada za energetsko unapređenje je uvedena, a ministar Antić kaže da se, uz tehničku podršku Evropske komisije i drugih partnera, radi na formiranju fonda za energetsku efikasnost.

„Uloga tog fonda će pre svega biti sufinansiranje i podrška građanima za projekte energetske efikasnosti: izolacija, stolarija, termo-tehnički segmenti zgrada, ali i nabavka energetski efikasnih uređaja za domaćinstva“, naglašava Antić.

Veruje da će fond u svim svojim segmentima biti instaliran u toku 2020. godine i da će već 2021. biti finansirani prvi projekti.

Izvor: RTS

1 KOMENTAR

  1. Sve to se ,,resava,, kupovinom stranih (citaj nemackih) proizvoda. Kupovinom tih proizvoda mozemo da se ,,usrecimo,. Sve je to na papiru dobro ali nema dug radni vek. Nedaj boze, da se navlazi ili stalno izlozi suncevoj svetlosti u tom slucaju vek se skracuje za duplo.
    Prve prozore od plastike koje je nemacka proizvela, morali su da SVE da povuku i zamene. Sada iste ojacavaju sa ubacenim delom kutijastog lima. Plastiku stite hemikalijama protiv UV zracenja.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime