Vojska Srbije

Srpska vojna (ne)moć

1
3641

vrs-40Od spektakularne najave u Informeru (koji nekako uvek prvi sazna ekskluzivne vesti) gotovo da je prošlo godinu dana o tome kako Srbiji stiže vojna pomoć iz Rusije. Ređali su se u srpskim medijima razni zaključci i spekulacije. Nedavno su se u vestima mogle pronaći najkonkretnije najave o tome, čak sa pozivanjem i na ruske medije.(1*)

Najkonkretniji i, pretpostavlja se, najmerodavniji komentar o vojnoj pomoći Rusije stigao je od vojnog komentatora Miroslava Lazanskog, gde on precizno navodi šta sadrži Ruska vojna pomoć Srbiji, koje naoružanje treba da dobije i u kojim količinama (komadima):

„Rusija će Srbiji po direktnom nalogu predsednika Vladimira Vladimiroviča Putina pored „Migova 29″ i sistema „Buk“ isporučiti i dva remontovana transportna aviona AN-26, 30 modernizovanih tenkova T-72 sa navođenim raketama i 30 modernizovanih oklopno-izviđačkih vozila BRDM2.

Razmatra se, takođe, i nabavka četiri helikoptera Mi-24V, PVO sistema „tor“, „tunguska“ i artiljerijskog sistema „kornet“ i „točka“.

Takođe, Srbija bi trebalo da dobije i novu navigaciono-komunikacionu opremu, kao i najmoderniju opremu i simulatore za obuku pilota i vojnih specijalaca“. (2*)

Za očekivati je, kako kaže, da vojna pomoć stigne u najskorije vreme a zatim dodaje:

– Pazite, i ako samo pola od ovoga o čemu se govori stigne u Srbiju, biće to najveće opremanje naše vojske još od raspada SFRJ….

Dakle i sam Lazanski, iako dobro obavešten, nije siguran da li će vojna pomoć stići u količinama koje je precizirao u svom komentaru.

Da pođemo od činjenice da obećana vojna pomoć treba da stigne iz Rusije i da je Srbija sme primiti. Zašto da li sme? Sa pravom se moramo pitati, jer zašto je razoružana Vojska Srbije – da bi je ponovo naoružavali? Već smo taj recept toplo-hladno ili šta smemo-ne smemo iskusili i u drugim oblastima koje su sigurno manje opasne od vojnih. Zašto, na primer, Srbija nije primila novčanu pomoć u vidu povoljnih kredita i investicija koju srpski mediji najavljuju već nekoliko godina unazad? Nešto malo novca (kredita), da, ali ne koliko je ponuđeno i koliko je predsednik Putin obećao. Nismo hteli ili nismo smeli? U medijima se mogu pronaći odgovori i na ovo pitanje. Očigledno je da je Srbiji sa zapadne strane, dozirano koliko kredita i investicija sme da uzme od Rusije i da MMF povlači zadnji potez.

Eto, zato je g. Lazanski uzdržan odnosno „polovičan“ u komentaru o ruskoj vojnoj pomoći. On to sigurno zna, jer je sada najbliži izvoru podataka. A može biti da je razmišljanje g. Lazanskog, kao pripadnika vladajuće partije, racionalno: da li je Srbiji uopšte takva pomoć potrebna? Baš u tom pravcu razmišljanja može mu pomoći veoma profesionalno objašnjenje bivšeg ministra vojnog Bate Gašića:

„Bivši ministar odbrane Bratislav Gašić naglašava da je Srbija i sada vodeća regionalna vojna sila, a da bi s ovakvim paketom pomoći od Rusa tek učvrstila takvu poziciju.“ (2*)

Pošto je Srbija vodeća regionalna vojna sila onda nam ruska vojna pomoć nije neophodna. Ako bi Srbija dobila samo pola vojne pomoći kako očekuje g. Lazanski tada bi sigurno bila vodeća sila i šire od Gašićevog regiona. Sećamo se dobro te vojne moći u vreme Gašićevog ministrovanja kada je Vojska Srbije sa tri aviona MIG-29 bez akumulatora bila veoma ozbiljna pretnja u regionu! (3*) Da nije tužno bilo bi smešno.

Verovatno je izjava Bate Gašića data na osnovu raznih spekulacija u medijima o tome kako je Vojska Srbije bolje opremljena i obučena od drugih vojski u regionu te o tome kako druge vojske u regionu nemaju to što Srbija ima. Naravno, on na položaju ministra odbrane te podatke nije morao da zna.

Da Vas podsetimo:  KLjUČNI DOGAĐAJI ZA RASRBLjAVANjE PORED 1918. SU I KOMUNISTIČKI KONGRES U DREZDENU, ZASEDANjE AVNOJA U JAJCU I TITOV USTAV IZ 1974.

O drugim vojskama u regionu i njihovoj vojnoj (ne)moći iluzorno je govoriti jer one su članice NATO alijanse i uživaju njenu zaštitu. Čak i tzv. država Kosovo najavljuje svoju vojnu silu uz pomoć NATO. Osim ako i Srbija planira da bude članica NATO pa joj zato ne treba ruska vojna pomoć, ko zna?

Ako ozbiljno sagledamo stanje bezbednosti u regionu, na koje nas upozoravaju ozbiljni i stručni analitičari, Vojska Srbije treba da bude opremljena sa savremenim borbenim sistemima, opremom i naoružanjem, tako da bi najavljena ruska vojna pomoć dobro došla. Odgovorni političari treba da se krajnje ozbiljno posvete ovom problemu. Za to najpre moraju imati želju i smelost da opreme i obuče našu Vojsku, jer godinama unazad trajalo je njeno razoružavanje i brojčano smanjenje. Za takav postupak bilo je mnogo objašnjenja neodgovornih političara i njihovih istomišljenika, od toga da Srbija neće više ratovati, do toga da nam ne preti nikakva opasnost spolja, do nedostatka novca.

To da nećemo ratovati podseća me na onu priču „pustio bih ja njega, ali neće on mene“, što u prevodu znači „mi nećemo ratovati, ali ko kaže da oni neće“, i šta ćemo u tom slučaju da radimo? Da prepustimo nekom drugom da nas zaštiti?

Upravo o tome da li ćemo ratovati ili ne, izjasnio se načelnik ratnog štaba Armije BiH u intervju za TV1 o referendumu u RS: „Nikome ne pretimo, ali nikome nećemo dopustiti da odnese i deo BiH bez belaja“, a zatim dodaje: „Nakon referenduma dejtonski Ustav više ne vredi, onda se vraćamo na Ustav Republike BiH, a nakon toga neka nam bog pomogne svima, neka nam da prvo razuma, a onda snage da tu priču dovedemo do kraja“.(11*)

A kada tako govori Sefer Halilović koji je, inače, umeren u svojim izjavama (bio je pripadnik JNA do 1991. godine, završio je Vojnu akademiju u Beogradu) onda je situacija u regionu dramatična, te je treba shvatiti veoma ozbiljno.

Kako je Srbija potpisnica Dejtonskog sporazuma i njen garant, tako je i njena obaveza u eventualnom sukobu u BiH (RS) neizbežna. Zato Srbija treba ozbiljno da priđe rešavanju problema koji se tiču vojske i njene vojne (ne)moći.

Po pitanju ruske vojne pomoći oglasio se nedavno i premijer Vučić na RTS-u gde kaže „da Srbija nije kupila ništa od Rusije jer ima malo novca, pa zato razvija svoju vojnu industriju“. (12*)

Da protumačimo premijerovu izjavu: nemamo novca za nabavku naoružanja i to ćemo rešiti razvojem vojne industrije. Da se podsetimo, vojna industrija i kada je bila najmoćnija (u SFRJ) nije mogla da zadovolji potrebe JNA upravo u naoružanju i opremi koja se očekuje iz Rusije. Kako g. Lazanski navodi, to su sistemi PVO, tenkovi i avioni MIG-29. To naoružanje i opremu vojna industrija JNA (VJ) nikada nije proizvodila niti je mogla tada, a ne može ni sada. Svakako da je jeftinija varijanta kupiti, a ne čekati da se vojna industrija razvije jer će tada biti kasno. Kakva je sada situacija i stanje u vojnoj industriji i naučnim institutima koji je prate, biće nam potrebno bar 50 do 100 godina da dostignemo nivo vojne industrije iz vremena ’80-tih godina prošlog veka, a i tada nećemo moći da proizvedemo sisteme koje nam sada nudi Rusija.

Da Vas podsetimo:  Dva intervjua i Vučićeva lažnopatriotska agonija

Ovako olako davati izjavu o veoma ozbiljnoj temi nije primereno za premijera Srbije.

Pitanje nedostatka novca za vojni budžet nije ozbiljno objašnjenje. Srbija je i u težim trenucima kroz istoriju imala novac za svoju Vojsku. Evo, sada sa ruskom vojnom pomoći takav izgovor ne stoji jer bi nam ta pomoć stigla u vidu poklona i povoljnih kredita. Kako se radi o pomoći koju je najavio direktno predsednik Putin to znači da bi se ona uklopila u finansijske mogućnosti Srbije.

Dakle, neodgovorne izjave odgovornih pojedinaca ne smeju imati prostora u medijima jer, ukoliko Srbija zaista treba da postane moćna vojna sila, pristup rešavanju ovog problema mora biti profesionalan, odgovoran i smeo.

Ako se vratimo na početak ovog teksta o ruskoj vojnoj pomoći Srbiji i tome da će ona, ipak, stići u Srbiju i njenu Vojsku, postavlja se pitanje – može li Vojska Srbije svojom novom reorganizacijom, kadrom, brojnim stanjem i osposobljenošću da prihvati ponuđenu vojnu tehniku i da je upotrebi kada to bude zatrebalo? Kako sada stvari stoje – teško! Evo samo nekoliko činjenica koje treba uzeti u obzir:

– Vojni budžet Vojske Srbije od 2012. godine je sve manji, tako da u 2016. godini on služi za puko preživljavanje Vojske i najniži je u regionu – a, opet, „Srbija je vodeća vojna sila u regionu“ (prim. Bata Gašić): malo čudno, zar ne?

– Materijalni položaj pripadnika Vojske Srbije iz godine u godinu sve je teži. Prosečna plata profesionalnih vojnika iznosi 32.000,00 dinara. Zbog tako niskih primanja godišnje vojsku napusti oko 800 profesionalnih vojnika.

– Školovanje oficira za potrebe Vojske Srbije je svake godine u brojčanom padu, a njihov status u službi je sve neizvesniji. Poslednja promocija oficira 137. Klase Vojne Akademije promovisala je 158 kadeta i kadetkinja, od toga samo 2 (dva) pilota. Poređenja radi, 1981. godine promovisano je za potrebe JNA 100 pilota (JNA je imala posebnu Vojnu gimnaziju i Vojnu akademiju za pilote – prim. autora). Oficirima JNA su bila zagarantovana dobra lična primanja, službeni stan i razvojni put u službi do penzionisanja. U Vojsci Srbije može veoma lako da se dobije otkaz ukoliko u roku od dve godine oficir ne dobije postavljenje na odgovarajući formacijski položaj. A tek o standardu oficira u Vojsci Srbije da ne govorimo. Kada je na ovogodišnjoj promociji oficira jednom od dva pilota kao najboljem u RV i PVO* na početku vojne karijere za nagradu dodeljen polovan pištolj, šta taj oficir treba da očekuje u toku službe? (6*)

Kako može biti motivisan oficir koga prati neizvesnost u službi i nezadovoljstvo postojećim standardom u Vojsci Srbije?

– Zbog nedostatka novca u vojnom budžetu u poslednjih 10 godina gotovo da nije pozivan rezervni (ratni) sastav Vojske Srbije na vojnu obuku ili vežbu sa bojevim gađanjem.

Žarko Pecić

zarko-pecicPukovnik Vojske, penzionisan 2005. godine.

Rođen u Trsteniku 1953. godine,

– srednju vojnu školu, smer artiljerija završio u Zadru 1972. godine,

– Vojnu Akademiju završio 1976. godine u Beogradu,

– Generalštabnu školu završio 1992. godine.

Nakon završetka Vojne Akademije službovao u Makedoniji 5 godina, a do penzionisanja u Beogradu.

Razvojni put u Vojsci išao je uzlaznom komandnom linojom od komandira voda do načelnika štaba brigade. Poslednjih 7 godina službe proveo u Generalštabu na rukovodećim dužnostima, a u penziju otišao sa položaja Načelnika odeljenja za operativno-štabne poslove u Upravi za školstvo i obuku.

Učesnik poslednjeg građanskog rata u Jugoslaviji od 1991. do 1995. godine kao i u odbrani od NATO agresije na SRJ 1999. godine.

Prvi je oficir JNA koji je, sredinom 1991. godine, dobrovoljno otišao u rat na prostor Hrvatske radi zaštite srpskog naroda od ustaškog terora.

Odlikovan je ratnim i mirnodopskim odlikovanjima od koji su najznačajniji:

Orden za hrabrost, 17.01.1992. godine,
Orden viteškog mača prvog stepena 16.06.1999. godine.

– Ukidanjem redovnog služenja vojnog roka Srbija je dobila poslednjih 9 generacija mladih ljudi potpuno nespremnih za rat. Kako vreme odmiče Srbija neće imatu bazu iz koje će moći da formira rezervni sastav niti kadar za prijem u profesionalnu vojnu službu. Planiran je i novi koncept služenja u rezervnom sastavu, aktivna rezerva, to je angažovanje vojnika u vojsci na određeno vreme. Raspisan je i konkurs za prvih 100 vojnika – ali šta vredi kada ni za tu aktivnost novca nema.(7*)

Sistem odbrane Srbije sada broji oko 34.000 pripadnika, od toga direktno pod oružjem je oko 10.000 pripadnika. Kako iznosi g. Lazanski:

„U sadašnjim okolnostima, s obzirom na izazove koji su pred nama, ne bi smeli da imamo manje od 55.000 vojnika“.

On se slaže sa uvođenjem služenja vojnog roka koje treba da traje najmanje 6 meseci, a zatim komentariše:

„Za tri meseca vojnici nauče da ispale 30 metaka, iskopaju i zalegnu u rov. Savladaju postrojavanje, strojevi korak, marširanje, osnovnu obuku s puškom i neko bojevo gađanje, što je minimum. U bivšoj JNA osnovna obuka trajala je šest meseci, bez toga nema pravog vojnog roka“. (10*)

Tu je g. Lazanski potpuno u pravu – a zamislite koliko treba da traje obuka na složenim borbenim sistemima kakve treba da nam pošalje Rusija.

– U Vojsci Srbije je dozvoljeno sindikalno organizovanje; još samo fali samoupravljanje i reforma će biti sprovedena onako kako su je zamislili zapadni reformatori. Da se podsetimo, u reformi Vojske Srbije najviše je „pomogao“ engleski general Džon Mur Bik. (8*)

Ukoliko Srbija želi da bude ozbiljna vojna sila u regionu moraće još pre dolaska ruske vojne pomoći ozbiljno da sagleda sve probleme od kojih su, u ovom tekstu, samo neki naznačeni, da ih reši i spremno dočeka bratski ponuđenu pomoć.

Neka rešenja već postoje, Ministarstvo odbrane R. Srbije je najavilo nov model dobrovoljnog služenja vojnog roka od 6 meseci.

„Ministarstvo odbrane od decembra planira novi model obuke. Vojni rok biće produžen sa tri na šest meseci, obuka u nekoliko etapa.

Prva – osnovna faza će trajati mesec i po, druga – specijalistička isto toliko – objašnjavaju u Ministartvu odbrane. Nakon toga, dobrovoljci se upućuju na kolektivnu obuku u jedinice Vojske Srbije, koja će trajati do završetka služenja roka, odnosno još tri meseca.“ (9*)

Mislim da bi mnogo efikasnije bilo kada bio se ovaj model odnosio na redovno služenje vojnog roka, jer on treba da bude obaveza u Srbiji.

Stanje i problemi u kome se nalazi Vojska Srbije je veoma jednostavno za rešavanje i političkog je karaktera. Samo su potrebni volja i smelost.

Ono što je pozitivno u ovom slučaju je, da je Vojska Srbije ima zdravo jezgro i da se veoma brzo može reformisati ali sa domaćom pameti. Samo joj je potreban KOMANDANT.

Žarko Pecić

FSK

___________________________

(1*) http://www.informer.rs/vesti/politika/88207/FOTO-SPEKTAKULARNO-RUSKI-MEDIJI-POTVRDILI-PISANJE-INFORMERA-Istina-Putin-Srbiji-salje-moderno-oruzje

(2*) http://www.pravda.rs/2016/08/23/lazanski-o-ruskoj-vojnoj-pomoci-srpskoj-armiji-bicemo-sila-i-ako-putin-posalje-pola/

(3*) http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/429949/Putin-nam-poklonio-akumulatore-za-MIGove

(4*) http://rs.n1info.com/a147730/Vesti/Vesti/Plate-u-vojsci-niske-vojnici-odlaze.html

(5*) http://rs.n1info.com/a192189/Vesti/Vesti/Promocija-najmladjih-oficira-Vojske-Srbije.html

(6*) http://opozicionar.com/bruka-najboljem-pilotu-u-klasi-dali-polovan-pistolj-verovatno-nisam-zasluzio-vise/2/

(7*) http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:528807-Novine-u-Vojsci-Srbije-Rezervistima-i-plata-ove-godine-konkurs-za-prvih-100-kandidata

(8) https://getosrbija.wordpress.com/2015/07/17/demontaza-vojske-zavrna-faza-demilitarizacije-srbije-po-nato-zeljama/

(9*) http://srbin.info/2016/09/16/sluzis-vojsku-zaradis-800-evra/

(10*) http://srbin.info/2016/09/15/promene-vojni-rok-sest-meseci-ali-ga-nece-svi-sluziti/

(11*)http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=09&dd=20&nav_category=167&nav_id=1178741

(12*) https://rs.sputniknews.com/politika/20160918/1108165616/Vucic-Nismo-kupili-nista-od-Rusije.html

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/politika/2457193/intervju-aleksandar-vucic.html

* RV i PVO – Ratno vazduhoplovstvo i protiv vazduhoplovna odbrana

slika http://www.srpskioklop.paluba.info/oklopnejediniceVRS/tekst.html

1 KOMENTAR

  1. Hm,hmm..hoce sigurno,i to licnom dostavom,kada Crvena armija,krene „restitucije radi“..u Berlin i Warszavu..naravno „uz bozju pomoc“..Tomislva Nikolica i svite.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime