Zima bez gripa i prehlade!

0
655

Zimski začini vam pružaju mnogo više od same arome i ukusa. Neki od njih, poput čilija i đumbira, fantastično greju telo iznutra, te su odličan dodatak mnogim jelima, poslasticama i toplim napicima. Pored toga, začini su čuvari vitkosti i najbolji saveznici dobrog zdravlja. Veliki broj njih, pored toga, ima antibakterijsko i antivirusno dejstvo.

Zato ako želite da na zdrav način pregurate praznična iskušenja i zaštitite se od raznih bolesti, napunite špajz ovim začinima i njima što češće oplemenite svoju kuhinju.

Đumbir

Đumbir se vekovima koristio kao lek protiv glavobolje, mučnine i nervnih smetnji. On smiruje kašalj i prehladu. Kineska medicina mu odavno priznaje afrodizijačko i okrepljujuće delovanje, a pojedini autori smatraju ga boljim od aspirina.

Ovaj sve popularniji začin sadrži ulja koja podstiču stvaranje toplote u telu, a njegova

Đumbir sadrži ulja koja podstiču stvaranje toplote u telu

Domaći začin 

Sastojci: 

1,5 kg celera sa lišćem,
0,5 kg šargarepe,
1 kg peršuna sa lišćem,
po 3 glavice crnog i belog luka,
1 kg crvene paprike,
50 g ljute paprike,
200 g kurkume,
400 g morske soli.

Priprema:
Povrće operite, očistite i sameljite na mašini za meso ili nekom drugom secku. Dodajte so i sjedinite sastojke. Ostavite (rasporedite u što tanjem sloju) da se osuši na promaji (bez sunčeve svetlosti), a potom mešavinu sameljite na mašini za orahe. Pripremljen začin čuvajte u dobro zatvorenoj tegli.

Ovaj sve popularniji začin sadrži ulja koja podstiču stvaranje toplote u telu, a njegova antioksidativna, protivupalna, antikancerogena i antivirusna svojstva čine ga najboljom preporukom za vaše zdravlje.

Koristi se osušen i isitnjen, kao začin za pečurke, meso i ribu, pirinač i jela od povrća, ali i za pripremu kolača. Savete plus: narendajte đumbir na sveži sir.

Cimet

Cimet je bio jedan od glavnih začina na pijacama Aleksandrije u Kleopatrino doba, a širenjem Rimske imperije začini iz Afrike brzo su postali poznati širom ondašnjeg sveta. U kineskoj medicini prepisuje se protiv bolova u lumbalnom delu leđa, osećaja težine u nogama i hladnoće u rukama i stopalima.

Da Vas podsetimo:  AFORIZMI-MOST SARADNjE

1 g cimeta dnevno smanjuje vrednosti šećera u krvi za čak 20 odsto

Mnoga naučna istraživanja dokazala su da cimet sprečava nastanak ugrušaka u krvi, ima protivupalna svojstva, deluje kao antibiotik i antimikotik (smanjuje gljivične infekcije). Studije su pokazale da jedan gram cimeta dnevno smanjuje vrednosti šećera u krvi za čak 20 odsto, što ga činim idealnim za dijabetičare.

Osušena kora od cimeta ili njen prah upotrebljava se kao dodatak slatkim testima i kolačima, a na Dalekom istoku stavljaju ga i u slana jela. Ovaj začin se savršeno uklapa sa ukusom jabuke.

Kardamom

Reč je o jednom od najskupljih začina na svetu, posle šafrana, a koji pripada familiji đumbira. U Indiji i Nepalu ova biljka smatra se „kraljicom začina“, a najčešće se dodaje u napitke poput čaja ili kafe

– Indusi ne mogu da zamisle pilav bez ovog začina, kao ni svoj čuveni indijski čaj

Slično kao i cimet, i kardamom održava nivo glukoze u krvi stabilnim. Osim toga, odličan je prijatelj probave, pa prstohvat kardamoma možete ujutro dodati u čaj ili kafu kako biste podstakli rad creva. Kardamom pomaže i kod problema disajnih organa (poput astme) i podstiče iskašljavanje, a poznato je i da ima antimikrobna i protivupalna svojstva.

Lek protiv kašlja

Sastojci:
po četvrt kašičice kajen paprike i đumbira, kašika jabukovog sirćeta, 2 kašike vode, kašika meda.

Priprema: 
Ubacite papriku i đumbir u sirće i vodu, zatim dodajte med, dobro promešajte i lek je spreman za upotrebu. Pijte po kašičicu, ali prethodno dobro promućkajte. Ako pravite manju količinu leka, onda nema potrebe da ga držite u frižideru.

U skandinavskim zemljama se stavlja u pekarske proizvode, meso i kobasice, a iako postoji i beli i crni, autentičnim se smatra samo zeleni. U istočnjačkoj kuhinji često se kombinuje sa karanfilićem i cimetom.

Da Vas podsetimo:  POLITIČARI I NAROD

Ljute papričice 

Crvene ili zelene, sveže ili suve, dragocena su pomoć kad su sve telesne funkcije, uključujući i polne – usporene. Razne vrste ljute paprike sadrže brojne dragocene vitamine i stimulišu cirkulaciju krvi.

Osim što će vas dobro zagrejati, ljuta paprika će vas takođe „naterati“ da jedete sporije, a vašem organizmu daće podsticaj da brže sagori masnoće.

Na Bahamima, prirodnom lokalitetu čilija, apetit se stimuliše jelom koje se zove mandram i služi se jako hladno jer je izuzetno ljuto. Mandram se sastoji od tanko isečenog krastavca poprskanog limunovim sokom, vinom madera i čilijem pomešanim sa lukom i vlašcem.

Čili ima snažna protivupalna svojstva, pomaže kod artritisa i bolnih zglobova. Pored toga, sprečava nastanak ateroskleroze.

Napravite čaj od šipka i usitnjenog čilija. Intenzivan ukus čili papričice pomoći će vam da se rešite virusa gripa.

Kurkuma

Snažan začin jarkožute boje najviše je korišćen u indijskoj medicini. Bogat je antioksidansima, a njegov sastojak kurkumin, polifenol, dostojan je „suparnik“ u borbi protiv upalnih procesa.

Kurkuma stimuliše funkcije jetre i nivo holesterola drži pod kontrolom

Najnovija istraživanja pokazuju da je ovaj začin veoma važan za pušače jer njegovo redovno konzumiranje smanjuje mogućnost obolevanja od karcinoma. Kurkuma stimuliše funkcije jetre i nivo holesterola drži pod kontrolom.
U kombinaciji sa timijanom uspešno leči osteoartritis.

Ovim začinom možete da obogatite svoju kuhinju ako želite da očuvate dobru liniju nakon dijete.

Da biste „prodisali“, dodajte jednu kašičicu praha kurkume u šoljicu mleka. Kada prokuva, sačekajte da se samo malo prohladi i pijte toplo, najbolje neposredno pre spavanja.

Među ostale začine koji greju, odnosno „teraju“ prehladu, jesu i: šafran, crni afrički kim, ren, karanfilić, origano, ženšen, seme crne slačice, beli i crni luk…

Da Vas podsetimo:  MANASTIR KUVEŽDIN PODIGNUT IZ PEPELA: Fruška gora sve više privlači pažnju vernika

Izvor: informer.rs

V. Kosovka

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime