Zvecka oružje u Sarajevu: Zašto Bakir „aktivira“ ratnu opciju

0
1106
© AP Photo/ /Hidajet Delic

Iza poređenja Republike Srpske sa Katalonijom i ratnih pokliča, krije se pokušaj Bakira Izetbegovića da popravi rejting pred izbore iduće godine.
Da li je Republika Srpska iduća Katalonija u Evropi? Bošnjački lider Bakir Izetbegović, sudeći prema izjavama koje daje, priželjkuje tako nešto.

Izetbegovićeva reakcija na intervju koji je Milorad Dodik dao beogradskom listu „Večernje novosti“ ide u tom pravcu. Dodik je ponovio svoj već duže vreme iznošen stav da je BiH moranje, a ne želja, dok je kao politički cilj označio nezavisnost RS.

„Garantujem, nezavisna Srpska će nam pasti u krilo kao zrela jabuka. BiH je neodrživa, a kada bi se RS danas izdvojila, ne bismo imali nijedan problem da živimo kao samostalna država. Kad bih mogao sutra da napravim nezavisnu RS, a da ne padne nijedna glava, uradio bih to“, rekao je Dodik.

Izetbegović odgovara pretnjom: u slučaju da Republika Srpska krene putem Katalonije i proglasi nezavisnost, Izetbegović za „Dojče vele“ kaže da će raditi ono što će raditi sve patriote — „braniti ono na šta smo stekli pravo borbom od 1992-1995, pa i samim Dejtonskim mirovnim sporazumom“.

„Ako proizvedu drugo poluvreme, mislim da će oni koji ga proizvedu izgubiti — nadam se politički, a ne vojno“, rekao je on.

Zbog čega komunikacija dva lidera liči na „rafalnu razmenu“ Donalda Trampa i Kim Džong Una, samo na nižem nivou?

Politička sudbina Bakira Izatbegovića povezana je sa velikobošnjačkim projektom, kaže istoričar Čedomir Antić, a taj projekat podrazumeva, kako kaže, stvaranje unitarne BiH, u kojoj bi Bošnjaci bili dominantni i da takva BiH oko sebe okupi Bošnjake i muslimane iz Raške oblasti i iz delova Crne Gore.

Za takav politički koncept Bošnjaci nisu imali podršku međunarodne zajednice ni tokom rata, kaže Antić. S obzirom na to da je Izetbegović u političkom problemu, jer je praktično izgubio vlast, on povremeno mora da potvrdi prvenstvo među bošnjačkim liderima.

Da Vas podsetimo:  Srpska je odraz vitalne nacionalne snage čije vreme dolazi – zato mirni dočekajmo 2024.

„Na drugoj strani, tu je Dodik. On i njegova partija su simboli preokreta do kog je došlo u Bosni. Nigde na Balkanu srpski narod nije uspeo da napravi preokret i da počne da učvršćuje svoju poziciju. To nije postigao samo svojim radom, srećom ili veštinom, već i zahvaljujući tome što se promenio odnos snaga u svetu i što Rusija ima drugačiju ulogu ovde“, kaže Antić.

Dodik je, bez obzira na to što, kaže Antić, njegova politika nema značajna politička i ekonomska dostignuća, za Srbe u Srpskoj i izvan nje, paradigma nacionalnog vođe.

Kada je reč o Dodikovim stavovima, važno je istaći njegove reči da sanja i veruje da će RS jednog dana biti nezavisna, a sam je rekao da se ne može tačno odrediti kada će to biti, kaže politikolog Aleksandar Vranješ. Taj stav, prema Vranješovim rečima, Dodik izvlači iz stava da je BiH neodrživa.

„Ne ruši Dodik BiH, nego će se BiH urušiti zbog pokušaja bošnjačke hegemonije, nepostojanja konsenzusa, antiustavnog delovanja međunarodne zajednice na ovim prostorima, nerealnih snova Bošnjaka, njihove mržnje prema RS, nekažnjavanja bošnjačkih ratnih zločinaca, antisrpskog sudstva u BiH i tako dalje“, kaže Vranješ.

Položaj Hrvata je takođe narušen bošnjačkom hegemonijom, nastavlja Vranješ, a zbog svega toga BiH će se, kako kaže, urušiti kao kula od karata, a RS će u tom trenutku biti spremna da samostalno nastavi dalje. Dodik, prema Vranješovim rečima, samo konstatuje to stanje.

Da je BiH moranje, a ne želja nije samo Dodikov stav, već je to dominantan stav Srba u BiH već 25 godina, kaže Vranješ.

Sa druge strane, u intervjuu Bakira Izetbegovića ključni element je, prema Vranješovim rečima, to što je on spreman i na rat.

Da Vas podsetimo:  ŠTA SU NEMCI „NAUČILI“ OD VUČIĆA?

„S jedne strane Dodik izjavljuje da bi sutra vrlo rado napravio nezavisnu RS kada bi imao neko osiguranje da to neće stvoriti konflikt, rat, žrtve i tome slično. Sa druge strane imamo Bakira, koji apriorno kaže da u njegovoj glavi i političkom programu rat postoji kao opcija. Tu se vidi osnovna razlika i ne samo kada je reč o diskursu, nego kada je reč o politikama između gospodina Dodika i gospodina Izetbegovića“, objašnjava Vranješ.

Ostaje, međutim, nejasno, hoće li Izetbegović dobiti mandat da zastupa političke interese Bošnjaka nakon narednih izbora u BiH, dodaje Vranješ. Ako ne dobije mandat od svog naroda, to će biti pokazatelj šta Bošnjaci misle o njegovim političkim stavovima i metodama kojima bi branio Bosnu, kaže Vranješ.

„Po mom skromnom mišljenju, ne treba davati velike izglede Bakiru Izetbegoviću, a samim tim ni njegovim metodama, jer on je očigledno, prema nekim pokazateljima, političar koji neće imati veliki politički uspeh na narednim izborima, oktobra 2018. Sa druge strane, svi pokazatelji govore da će Dodik na sledećim izborima osvojiti još veću količinu političke vlasti na svim nivoima, kako u RS tako i u BiH“, kaže Vranješ.

Radi se o političaru u usponu i političaru u padu, kaže Vranješ, a Izetbegović, kako kaže, rogobatnim izjavama da je spreman i na rat, pokušava da dobije političke poene.

Nikola Joksimović

rs.sputniknews.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime