Da je nova godina zaista nova, zar ima smisla pitati? Zar podsećati da je nova, u odnosu na staru? Astronomski ili hronološki nova, nesumnjivo jeste. Ali odavno, ne samo u naučnom nego i svakodnevnom ekonomskom životu, ne operiše se samo sa astronomskim vremenom.
Svi znamo kada „kalendarski“ počinje proleće odnosno leto, i ne obraćamo pažnju na lako vidljivo, „psihološko“ i „socijalno“. Da primera radi, za prodavce i privredne propagandiste „psihološko proleće“ počinje sredinom januara, i traje oko pet meseci! A „psihološka zima“, u SAD, oko 17. novembra, i traje nešto kraće od dva meseca. (Misli se na pripremanje i „praktikovanje“ sezonske potrošnje). Mnogo važnije, socijalno vreme, naziv je za „zajedničko vreme grupe ljudi“, što znači i pojedinačnog društva ili sloja, naselja ili struke. Za vrednosti i norme, ideje i ideale…, po kojima i za koje, većina živi! Tako je „Devetnaesti vek“, socijalno, počeo sa Francuskom revolucijom 1789, a završio se Prvim svetskim ratom…
Pošto su grupe, uključujući nacije i države, jako različite, normalno „žive“ i u različitim vremenima. Tako je ambasador Holbruk, zbog svojih diplomatskih manira poznat kao „Klintonov buldožer“, jednom u Dejtonu, videći sašaptavanje Miloševića i njegovih, dreknuo: „Gospodo Srbi! Samo bez vaših predavanja iz istorije, i sličnih sranja!“. Ovo nas je moglo a i sada može nervirati, ali zna se u čijim su rukama nož i pogača! Da pas laje, a karavan prolazi… Naravno da svi u Stejt Departmentu a kamoli na Zapadu nisu kao Holbruk, ali jednom bi nam moralo doći u glavu ono što je iole obaveštenima prisutno i na drugoj strani od glave.
Moderna društva, pogotovu postindustrijska, karakteriše i snažna orijentacija ka budućnosti! Tako da su jako, jako davno, De Gol i Adenauer nekoliko francusko-nemačkih ratova prepustili istoriji, a oni se okrenuli zajedničkoj budućnosti… Ka prošlosti, vrednostima i normama, idejama i idealima, orijentisana su preindustrijska i poluindustrijska, tradicionalistička, nacionalistička, i religiozno-fundamentalistička. Nama znatno bliža, jer nikako ne shvatamo da je vreme savezništava u dva svetska rata, vreme davno prošlo! Davno je primećeno i da je za priličan broj „srpskih heroja“ i običnih „patriota“, Kosovska bitka bila pre neku godinu. A i Drugi svetski rat, tek treba da se završi…
Još uvek nismo stigli, tamo gde smo pre nekoliko decenija već bili! Po ekonomskim, i drugim pokazateljima… A sudeći po onom za šta se zalažu neke organizovane grupe zainteresovane za vlast i usmeravanje društva, pitanje je kako vide dolazeću godinu? Da li kao u navodno željenoj EU i zapadnoj civilizaciji, očekivanu 2019.? Ili kao neku i astronomski i socijalno, davno prošlu? Kao psihološku i socijalnu budućnost, ili „svetlu prošlost“ kao budućnost…
Razlog više, za više lepih želja nego razumnih očekivanja! Uopšte, i onog i od vlasti, i od „udružene opozicije“.
Radovan Marjanović
Izvor: kolubarske.rs