15. sednica Odbora za dijasporu i Srbe u regionu

0
974

Članovi Odbora za dijasporu i Srbe u regionu su, na sednici održanoj 4. oktobra, razgovarali su o aktuelnom položaju Srba u Federaciji BiH.

parlament.zgrada.koreniPredsednik Odbora, Aleksandar Čotrić istakao je da Srbija i Federacija BiH imaju dobre bilateralne odnose, ali da je neophodno poboljšati položaj srpskog stanovništva koje živi u Federaciji. Dodao je da Srbi čine oko dva odsto ukupnog stanovništa BiH i izneo neke od problema sa kojima se suočavju. Istakao je da se srpsko stanovništva ne vraća u Federaciju, da su Srbi u državnim institucijama zastupljeni sa manje od jedan odsto zaposlenih, kao i da nemaju predstavnika u Predstavničkom domu Federacije BiH.

Direktorka Kancelarije za dijasporu i Srbe u regionu Slavka Drašković govorila je o popisu srpskog stanovništva u BiH i istakla da treba pokrenuti inicijativu da se pitanja od značaja za dijasporu postavljaju pri svakom susretu visokih zvaničnika Srbije i drugih zemalja.
Tokom diskusije, razgovaralo se i o drugim problemima Srba koji žive u Federaciji BiH, kao što su povraćaj imovine, pitanje njihove bezbednosti, diskriminacija od strane državnih organa, nezaposlenost, elektrifikacija sela u kojima živi srpsko stanovništvo, kao i o potrebi povećanja zastupljenosti Srba u Federaciji BiH.
Pored članova Odbora, sednici su prisustvovali predstavnici Ministarstva spoljnih poslova, Ministarstva privrede, Ministarstva prosvete, Ministarstva pravde i državne uprave Republike Srbije, Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, Saveta za Srbe u regionu, Tužilaštva za ratne zločine, Komesarijata za izbeglice i migracije, zatim predstavnici srpskog naroda u Federaciji BiH, regionalnim i lokalnim samoupravama, kao i udruženja prognanih i izbeglih Srba iz BiH.

Odbor za dijasporu i Srbe u regionu Narodne skupštine Republike Srbije usvojio je sledeće zaključke: 
Sednici je predsedavao Aleksandar Čotrić, predsednik Odbora.

izvor: parlament.rs

***

Položaj Srba u FBiH izuzetno težak

BEOGRAD – Srbi u Federaciji BiH nalaze su u veoma teškom i nezadovoljavajućem položaju, a Vlada Srbije morala bi se aktivnije uključiti da se taj status popravi, istaknuto je na sjednici Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu o aktuelnom položaju Srba u FBiH.

Da Vas podsetimo:  Vraćanje hiljada migranata iz Evrope u Srbiju…

Predsjednik Odbora Aleksandar Čotrić rekao je da podatak da je prije ratnih sukoba na području FBiH živjelo 630.000 Srba, a sada svega 50.000 najbolje govori o teškom položaju Srba u FBiH.

Čotrić je istakao da su preostali Srbi u veoma teškom ekonomskom položaju, federalne vlasti izdvajaju nedovoljna sredstva za obnovu, a prisutna je i institucionalna diskriminacija pri zapošljavanju u organima uprave i u preduzećima.

On kaže da u velikim gradovima Srba gotovo i da nema, da postoji opasnost da srpski narod nestane sa područja FBiH, te da oni nemaju pravo ni na školovanje na maternjem jeziku.

Vlada Srbije, smatra Čotrić, morala bi finansijski pomoći njihov opstanak, jer su Srbi u FBiH dovedeni na rub nestanka.

„Ako Hrvatska izdvaja 20 miliona evra za socijalna, ekonomska ili kulturna pitanja Hrvata u BiH, ne vidim nijedan razlog zašto i Vlada Srbije ne bi toliko izdvajala za opstanak Srba u FBiH“, rekao je Čotrić.

Predsjedavajući Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Drago Kalabić zatražio je da položaj Srba u FBiH bude u vrhu prioriteta u razgovorima Vlade Srbije o svim otvorenim pitanjima sa BiH.

„Očekujemo da Vlada Srbije pokaže brigu za Srbe u Federaciji i da ovo pitanje stavi na nivo međudržavnih odnosa Srbije i BiH. Nažalost, moramo konstatovati da to do sada nije bilo u vrhu prioriteta“, rekao je Kalabić.

Prema njegovim riječima, bila je praksa da su funkcioneri Srbije dolazili u Sarajevo, ne pominjući položaj srpskog naroda u FBiH.

Predsjedavajući Kluba SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić rekao je da su Srbi u FBiH prepušteni sami sebi.

„Ni Republika Srpska niti Srbija, a ni FBiH nemaju nikakav program kako pomoći tim ljudima da prežive u uslovima koji nisu laki. Smatram da je ovo izuzetno važan skup koji tek treba da otvori pitanja i probleme ljudi kojih nije mali broj“, naveo je Bosić.

Da Vas podsetimo:  Kad se vojska na Kosovo vrati

Predsjednik Koalicije izbegličkih udruženja u Srbiji Miodrag Linta rekao je da je cilj sjednice da se dijalogom dođe do konkretnih zaključaka i da se Vlada Srbije podstakne da pitanje ljudskih i političkih prava Srba u regionu bude jedno od državnih i nacionalnih pitanja.

On je napomenuo da je ključno pitanje opstanka i ekonomskog razvoja federalnih opština Glamoč, Grahovo, Bosanski Petrovac i Drvar, u kojima je srpski narod u većini.

Linta je istakao da Vlada u razgovorima sa institucijama u Sarajevu i Banjaluci treba da uputi snažnu poruku da Srbija, kao matična država, želi konkretno da pomogne.

Prema njegovim riječima, Vlada Srbije treba da pokrene dijalog sa Sarajevom i Zagrebom o povratku 13 sela koja su uzeta opštini Drvar, gradnji regionalnog puta Drvar – Glamoč, pokretanju Unske pruge, otvaranju malih pogona, elektrifikaciji sela, obnovi kuća i naknade štete, bezbjednosti i povratka zemljišta.

Linta, koji je i član skupštinskog Odbora, smatra da treba razgovarati i o povećanju proporcionalne zastupljenosti u federalnim institucijama.

Skupu su prisustvovali episkopi zvorničko-tuzlanski Hrizostom i bihaćko-petrovački Atanasije, šef Predstavništva Republike Srpske u Srbiji Mlađen Cicović, te direktor Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu Slavka Drašković.

Među prisutnima su predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava, prava djeteta, mlade, imigraciju, izbjeglice, azil i etiku Parlamentarne skupštine BiH Aleksandra Pandurević, načelnici srpskih opština u FBiH, predstavnici Komesarijata za izbjeglice Srbije i ostalih institucija u Srbiji.

izvor: Srna

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime