Albanci krivotvore srpsku crkvu

0
910

OLYMPUS DIGITAL CAMERANa dan kada se iznose mošti prvog srpskog svetitelja Jovana Vladimira posetili smo 3. juna, Šin Đon kod Elbasana i crkvu posvećenu Svetome među kraljevima, velikomučeniku Jovanu Vladimiru, znamenjetvorcu, mirotočcu i čudotvorcu.

No, Albanija i Albanci su ovu srpsku crkvu preveli pod albansku pravoslavnu crkvu i poodavno o njoj govore kao takvoj i da nema nikakve veze sa srpskom crkvom?

Crnu ploču iznad glavnog ulaza u crkvu, na kojoj je bilo napisano ćirilicom ko je osnivač i ktitor svetinje su skinuli 2006. dodine i na njeno mesto postavili belu ploču sa grčkim natpisom. Skinuta ploča sa srpskim natpisom danas se istina čuva u jednom muzeju u Tirani!? Preostali Srbi iz ovog mesta tumače ovaj potez Albanije i albanske pravoslavne crkve time da im je navodno bliže grčko pismo i da sve srpske napise izbacuju!?

OLYMPUS DIGITAL CAMERATakođe, ikonu na glavnom ulazu unutra su zamenili iz razloga što je na njoj ćirilicom bilo napisano ime svetog Jovana Vladimira. Sada na zamenjenoj ikoni je latinicom napisano Shen Joan Vladimiri?

U danu kada smo posetili svetinju bilo je Srba iz Obrenovca, Beograda, sa Kosova i Metohije, Bara, Herceg Novog…

Svete mošti svetog Hristovog mučenika, pravednog kralja srpskog Jovana Vladimira, biše posle dva veka (oko 1215. g.), u vreme blagovernog srpskog kralja Stevana Prvovenčanog, prenesene najpre u grad Drač, zbog čega se svetitelj slavi i kao zaštitnik Drača, a nešto kasnije biše prenesene u njegov manastir Svetog Jovana (albanski: Šin-Đon) kod grada Elbasana u srednjoj Albaniji. Od tada se u ovom manastiru, posvećenom svetom kralju Mučeniku (a po predanju tu je sam sveti Kralj još za života podigao bio zadužbinu-crkvu posvećenu Presvetoj Bogorodici).

Svake godine o njegovom prazniku okupljala masa vernog naroda, i na molitve Svetiteljeve mnoga isceljenja i blagodatne dare dobijala. I sav narod pravoslavni, i srpski i grčki i arbanaški, nazivali su svetog Mučenika čudotvorcem i mirotočcem. Crkvu u kojoj počivaju mošti Svetiteljeve iz temelja je obnovio 1381. godine albanski knez Karlo Topija.

Da Vas podsetimo:  Šalju srpske vojnike u Sloveniju da ponize Srbiju

magacinportal.org

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime