Alo, Informer, Objektiv, Infovranjske, Pečat i Žig info prekršili Kodeks novinara Srbije

0
38

Komisija za žalbe Saveta za štampu juče je utvrdila da su Infovranjske, Pečat, Žig info kao i Alo, Objektiv i Informer prekršili odredbe Kodeksa novinara Srbije. Članovi Komisije većinski su zaključili da su širenje javnog straha, služenje govorom mržnje, diskriminacija, iznošenje neistina i neproverenih informacija primeri loše prakse i da ih treba odrediti kao nepoštovanje etičkih normi.

Sednica Saveta za štampu (foto: printskrin Jutjub kanala Saveta za štampu) Sednica Saveta za štampu (foto: printskrin Jutjub kanala Saveta za štampu)

Novinarka dnevnog lista Danas Jelka Jovanović istakla je da je sednica bila zanimljiva zbog dilema koje su imali članovi Komisije za žalbe Saveta za štampu jer su se „o Kodeks ogrešili“ i mediji koji su politički proganjani.

Velimir Bulatović je podneo žalbu na pet tekstova Infovranjskih o tome da je njegov sin, funkcioner Srpske napredne stranke (SNS) Slavomir na osnovu falsifikovanog dokumenta otkupio deo nekadašnjeg školskog dvorišta na kome gradi stambeni objekat. Tekstovi su sadržali i informacije da je zemljište za redovnu upotrebu kuće platio 2,55 evra po metru kvadratnom, a u ugovoru koji je dostavio Savetu za štampu navedeno je da je cena iznosila 28 evra po metru kvadratnom.

Žalba Bulatovića se odnosila i na uvredljive komentare koji su se našli ispod tekstova na ovom portalu, od kojih je jedan sadržao i pretnju smrću. Urednik ovog portala Mihajlo Stojković odgovorio je da su komentare pisali građanke i građani Vranja i da oni jednim tekstom nisu mogli da utiču na njihovo razmišljanje.

Bulatović je nakon tekstova Infovranjskih, Danasa i N1, na svom Fejsbuk nalogu napisao da ove redakcije govore „bezočne laži“ i da su „autošovinisti“ i „stoka novinarska“, što je Udruženje novinara Srbije (UNS) osudilo. Slično je reagovalo i Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), te je Bulatović u žalbi pomenuo i ova novinarska udruženja kao i Verana Matića koji je preneo prvobitni tekst Infovranjskih.

Da Vas podsetimo:  Kamere u sudnici: Zašto građani Srbije ne mogu da prate TV prenos važnih sudskih postupaka kao u SAD ili Hrvatskoj?

UNS je pokušao da kontaktira i sa Slavišom Bulatovićem, koji je porukom odgovorio da je na sastanku, a na pitanje zašto nije uputio demanti na neistinite tvrdnje o otkupljenom placu odgovora nije bilo.

Potpredsednica UNS-a Olivera Milošević istakla je, nadovezavši se na tekst Verana Matića, da su zaista u toku godine opasnog življenja u Vranju, ali da se Kodeks novinara Srbije mora poštovati.

„Nema opravdanja za ponašanje žalioca i njegovo vređanje novinara, ali ne možemo svoditi novinarstvo na toliki nivo površnosti bez provere dokaza i dokumentacije“, rekla je Milošević.

Komisija za žalbe utvrdila je i da su u tekstu nedeljnika Pečat pod naslovom „Parada majmunskih boginja“ prekršene tačke poglavlja odgovornost novinara koje se odnose na diskriminaciju i poglavlja novinarska pažnja koje se tiču govora mržnje i širenja neopravdanog straha.

Na tekst se žalio Goran Miletić, istakavaši da se u tekstu šire ideje, informacije i mišljenja kojima se poziva na diskriminaciju i kršenje osnovnih ljudskih prava pripadnica i pripadnika LGBT zajednice, na šta je autor Nikola Vrzić poslao odgovor da je u tekstu citiran direktor Svetske zdravstvene organizacije. Naglasio je da će se ukoliko se donese odluka da je prekršen Kodeks novinara Srbije „truditi da to ne prođe u tišini“.

Na odgovor Vrzića da bi voleo da je Miletić kontaktirao prethodno redakciju Pečata kako bi izneli i njegov stav i doprineli razvijanju javne debate predstavnik Komisije za žalbe Zlatko Čobović je rekao da je pogrešno prozvati nekoga kršivši etičke norme, a zatim očekivati njegov odgovor kako bi se razvila diskusija.

Na sednici je usvojena i žalba Zlatka Čobovića na tekstove listova Alo, Informer I Objektiv u kojoj navodi da nisu razjašnjene sve okolnosti zabrane posete Hrvatskoj predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i da je nazivanjem aktuelne hrvatske vlasti ustaškom i narod koji je glasao za njene predstavnike etiketiran kao takav. U ovim tekstovima su prekršena pogavlja istinitost izveštavanja i odgovornost novinara. Čobović nije učestvovao u odlučivanju o ovoj žalbi.

Da Vas podsetimo:  Novinarke na Zapadnom Balkanu i dalje rade pod pritiscima i pretnjama

Na žalbu je odgovorio jedino urednik lista Alo, i to javno. U tekstu koji je objavio u ovom listu istakao je da Savetu za štampu ne smeta kada u Hrvatskoj Srbe nazivaju četnicima, na šta je Gordana Novaković odgovorila da su hrvatski mediji u nadležnosti hrvatskog a ne srpskog saveta za štampu.

Jelka Jovanović je ovakve tekstove ocenila kao klasičnu političku propagandu i dodala da mogu izazvati posledice po srpsku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj, ali da i hrvatska nacionalna manjina u Srbiji na njih ne ostaje imuna.

Majka deteta iz sportskog kluba žalila se što su u tekstu portala Žig info sa informacijama o lokalnom turniru u borilačkim veštinama deca jednog kluba nazvana nacistima, a drugog pionirima. Gotovo svi članovi Komisije za žalbe Saveta za štampu su se usaglasili da ne shvataju metaforu o kojoj je urednik portala pisao u odgovoru i da je pogrešno na taj način označavati decu.

Međutim, Vlado Mareš je bio drugačijeg mišljenja ocenivši poređenja u tekstu kao „izanđala“ i istakavši da je svrha teksta zloupotreba javnih sredstava i odluka o tome ko ima pravo učešća na turniru. Iako u žalbi nisu precizirana poglavlja Kodeksa, Komisija za žalbe u ovom slučaju je odlučila da su prekršene odgovornost novinara i novinarska pažnja.

izvor:https://uns.org.rs/

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime