Beogradska vlast daje više od 76 miliona za propagandu, istraživanje korupcije opet „nije u javnom interesu“

0
43
Građanima nije potrebno istraživanje korupcije, kažu u gradskoj vlasti, Fotograf: Srđan Popović / Vikipedija

Novac građana Beograda namenjen informisanju i ove godine otići će na promotivne sadržaje koji sa novinarstvom nemaju nikakve veze. Gradski sekretarijat za informisanje odlučio je da 76.250.000 dinara podeli medijima, udruženjima i firmama povezanim sa vlastima, a jedini projekat koji ispunjava novinarske kriterijume – Pištaljkin predlog da istražuje korupciju u gradu – odbijen je sa obrazloženjem da nije u interesu građana. Ovo je šesti put da Pištaljkin predlog odbijaju sa istim izgovorom.

Rekordne iznose od po preko pet miliona dinara dobilo je osam projekata firmi koje su povezane sa dugogodišnjim prijateljem ministra finansija i bivšeg gradonačelnika Beograda Siniše Malog Sašom Blagojevićem i na njih je potrošeno više od polovine ukupnog budžeta za medijske sadržaje. Tako je iz gradske kase izdvojeno 17.620.000 za projekte medijskih kuća „Studio B“ i dnevni list „Alo“, u vlasništvu Saše Blagojevića, i još 23.230.000 dinara za projekte firmi „Folim“, „Zofin“, „Irik“ i „Brender“, koje služe da se novac kroz njih slije u „Studio B“.

Novac je opredeljen za teme „šta nas opušta”, „priče iz muzeja”, „ogledalo Beograda”, „zeleno je zdravo”, „živimo zdravo”, “ćirilično pismo”, „muzika kroz vreme” i za projekat „Evropski Beograd”. Još 1.800.000 dinara dodeljeno je projektu „Živimo zajedno” udruženja „Humani tim“ čiji je zakonski zastupnik Biljana Resanović, vlasnica firme „Irik“.

I svi raniji medijski konkursi od 2016. godine imali su sličan rezultat, pa je „Studio B“ samostalno i preko povezanih firmi dobijao polovinu budžeta i dok nije bio u vlasništvu školskog druga ministra finansija. Pištaljka je o tome redovno izveštavala.

Ove godine sa dva miliona dinara podržan je i projekat koji u samom nazivu nosi propagandnu poruku – „Beograd ima novca za sve planirane projekte – Rekordan budžet, nikad brži razvoj”. Za njegovo sprovođenje novac je dobila firma „Info IT medija”, firma-ćerka „Insajder tima”, izdavača tabloida Informer. Ovo je jedini podržani projekat koji se „bavi“ gradski budžetom. „Insajder tim“ direktno je dobio još 3,5 miliona dinara za projekat „Tihi heroji Beograda”.

Da Vas podsetimo:  Srbija na začelju Evrope po ukupnom nivou građanskog obrazovanja

„Glas nacije d.o.o.“, izdavač istoimenog portala koji ne ispunjava jednu od osnovnih zakonskih obaveza – objavljivanje osnovnih podataka o mediju (impresum) – ove godine dobio je četiri miliona dinara za projekat „Dobro došli u Zemun”. Ovaj portal od svog osnivanja 2018. godine uspešno učestvuje na medijskim konkursima i od tada je iz gradske kase dobio ukupno 12.900.000 dinara. Pištaljka je ranije objavila da je vlasnik firme „Glas nacije“ Milovan Jokanović nepoznat javnosti, ali da je registracionu prijavu za tu firmu podneo advokat Igor Isailović – blizak vlastima.

I televizija „SOS kanal plus“ nije preskočena u ovogodišnjoj dodeli sredstava iz budžeta. Za dva projekta dobili su ukupno 3.900.000 dinara. Vlasnik televizije „SOS kanal plus“ je Radoica Milosavljević, Kruševljanin koji je postao interesantan za javnost kada je u procesu privatizacije kupio desetak lokalnih medija.

U gradskoj odluci navodi se da je Pištaljkin projekat odbijen većinom glasova članova komisije. U komisiji su bili Violeta Jovanov Peštanac, Goran Anđelković, Biljana Ratković Njegovan, Zorica Karanović i Miloš Lazić.

https://pistaljka.rs/

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime