Bolne sankcije za obe strane

0
951

Stupile su na snagu pooštrene sankcije Evropske unije protiv Rusije. One se odnose na vojnu, finansijsku i energetsku oblast. Sankcije su bolne za obe strane, smatraju nemački mediji.

0,,17908324_303,00

Rajnfalc iz Ludvigshafena piše: „Konačno. Posle višednevnog natezanja, danas stupaju na snagu nove sankcije Evropske unije protiv Rusije. To natezanje između 28 zemalja-članica povećalo je sumnju u sposobnost zajednice da donosi odluke i deluje u teškim situacijama. Vladar Rusije, Vladimir Putin verovatno je samo učvrstio svoje uverenje da EU, zabavljenu unutrašnjim sukobima, bez velikog rizika i dalje može da vuče za nos. Ko donese odluku o kazni i potom zbog unutrašnjih svađa odugovlači sa implementacijom – taj gubi deo svoje kredibilnosti.“

Zidvest prese iz Ulma: „Neprijatno natezanje oko donošenja sankcija ne menja činjenicu da se radi o bolnim restrikcijama i za EU i za Putina. On je već najavio odmazdu u vidu zabrana preleta za zapadne aviokompanije. Odlučnost kojom EU voli da se hvali, verovatno ga je umereno impresionirala.“

Badiše noje nahrihten iz Karlsruea: „Još pre nekoliko dana Kremlj je pretio da će u slučaju novih sankcija EU, odgovoriti zabranom korišćenja svog vazdušnog prostora za zapadne aviokompanije. U međuvremenu je navodno smanjen protok gasa ka Zapadu. Poljska je već alarmirana, a i u Berlinu situaciju posmatraju sa sumnjom. Mada ruske vlasti naglašavaju da gas i dalje teče, kažu i da treba napuniti i skladišta u sopstvenoj zemlji.“

Politički sukob preti da se pretvori u trgovinski rat

Miteldojče cajtung iz Halea: „Već nekoliko dana Evropske energetske kompanije konstatuju opadanje isporuke gasa iz Putinovog carstva. Teško je zamisliti da se radi samo tehničkom problemu. Pre bi se reklo da Rusi upravo pokazuju svoje instrumente za mučenje. Oni ne moraju totalno da prekinu snabdevanje gasom, smanjena isporuka tokom nekoliko nedelja, trebalo bi da bude dovoljno da se Evropljani unervoze. Rusija može da pogodi Evropsku uniju ako ograniči uvoz robe široke potrošnje. Kako stvari stoje, politički sukob bi prilično brzo mogao da se razvije trgovinski rat.“

Da Vas podsetimo:  EPIGRAMI- GLASOVI

Nirnberger cajtung: „Naravno da bi Putin rado malo ohladio svoje sve žešće evropske kritičare, inače bi bio svetac. Njegov problem je međutim u tome što zemlje EU doduše u proseku 30 odsto svog prirodnog gasa kupuju od Rusije, ali ti prihodi pritom čine oko 60 odsto(!) ruskog državnog budžeta.“

Zarbriker cajtung: „Bolne su nove pooštrene sankcije EU protiv Rusije. Pritom one zapravo imaju sasvim drugačije značenje. One ne bi trebalo da se sprovode, već da vrše pritisak: da Putin konačno prihvati mirovni plan OEBS-a. EU je takođe spremna na ustupke: garanciju da Kijev neće biti uključen u NATO? Zamrzavanje sporazuma sa EU? To bi mogao da bude adut koji će privući Putina.“

Sprema se nova gvozdena zavesa

Velt piše da Ukrajina ima nameru da izgradi zid na granici sa Rusijom: „Radi zaštite granice na dužni od 1500 kilometara će se iskopati rovovi, a kasnije bi trebalo da se napravi zid. Ironično, baš u godini u kojoj Evropa podseća na otvaranje gvozdene zavese pre 25 godina, Ukrajina želi da podigne novu gvozdenu zavesu. Ukrajina pokušava da spreči da ubuduće neko zaluta na stranu teritoriju i da oružje i milicija neprimetno pređu granicu. To što Ukrajina, poučena nedavnim iskustvom, poseže za ovakvim sredstvom, nikako nije naivno. Naivna je ideja da se u današnjem svetu može odreći utvrđenih granica.“

Dijana Roščić

DW

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime