Da li je najavom hapšenja osumnjičenima za korupciju državni vrh dao izlaznu kartu čak i ako su krivi?

0
48

Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović je za medije izjavio da je uhapšeno 15 osoba, među kojima je i aktuelni predsednik opštine Obrenovac i bivši v.d. direktora EPS.

transparent na protestima studenata

Ova hapšenja usledila su nakon više najava predsednika Republike Aleksandra Vučića da će se država „žestoko obračunati sa korupcijom“, od kojih je poslednja došla juče kada je praktično najavio današnja hapšenja.

Širi društveni zahtev za obračun sa korupcijom u javni diskurs je došao padom nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, a potom je postao jedan od zahteva studentskih blokada koje su usledile nakon što institucije nisu adekvatno reagovale.

Da li je Tužilaštvo samostalno?

Vest da je uhapšen nekadašnji v.d. direktora EPS, Milorad Grčić, i to zbog zloupotreba koje mu tužilaštvo stavlja na teret da je počinio u doba dok je upravljao tim preduzećem (do 2022.) baca ozbiljnu senku na samostalnost VJT u Beogradu, navodi se u saopštenju Transparentnosti Srbija.

„Okolnost da se vest pojavila nekoliko meseci nakon što je predsednik države najavio borbu protiv korupcije, a juče praktično najavio današnju akciju, ukazuje u najmanju ruku na to da tužilaštvo dostavlja informacije o planiranim istragama državnim organima van svoje hijerarhije, a u najgorem slučaju da o hapšenjima i pokretanju istražnih radnji odlučuje politički vrh“, navodi se u saopštenju ove organizacije i dodaje se „da osumnjičeni za korupciju na ovaj način s pravom mogu da tvrde da se protiv njih vodi politički motivisani postupak, čak i kada su očigledno krivi.“

Glavni tužilac Nenad Stefanović je jutros za medije izjavio da će protiv ovih lica biti sprovedena istraga zbog „postojanja osnova sumnje da su zloupotrebili svoj službeni položaj i ovlašćenja u vezi sa javnim nabavkama za javno preduzeće EPS i oštetili to javno preduzeće za više od milion evra, za čiji iznos su pribavili protivpravnu imovinsku korist“, prenosi N1.

Da Vas podsetimo:  Vlast Tomu Nikolića po potrebi "vadi iz naftalina": Šta stoji iza njegovog povremenog pojavljivanja?

Transparentnost Srbija navodi da je nejasno da li postoje neka nova saznanja VJT u Beogradu o Grčićevim zloupotrebama koja tom tužilaštvu nisu bila poznata tokom svih ovih godina.

„Ono što je, međutim, poznato, jeste da je to isto tužilaštvo 28. februara 2023. propustilo da Grčića goni po najočiglednijem osnovu – da se gotovo pet godina lažno predstavljao kao vršilac direktora najvećeg preduzeća u državnom vlasništvu, da je po tom osnovu donosio odluke i zaključivao ugovore, iako mu je po sili zakona prestao mandat.“

TS podseća da je tada prijavu protiv njega za krivično delo „nesavestan rad u službi“ podnela 2021. tadašnja ministarka energetike Zorana Mihajlović, a da je ova organizacija od VJT po zahtevu za pristup informacijama dobila informaciju o odbačaju, u kojoj tužilaštvo tvrdi da povodom te prijave nema osnova za gonjenje „za bilo koje krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti“.

Šta se čekalo do sada?

Tužiteljka Bojana Savović je za FoNet izjavila da taj predmet „nije nov“ i da je krivično delo počinjeno između 2019. i 2020. godine, pa je nejasno šta se čekalo do sada, prenosi N1. Isto pitanje u razgovoru za Novu postavlja i tužiteljka Jasmina Paunović, koja je takođe ranije smenjena zbog istrage o zloupotrebama u EPS-u.

Kako prenosi ovaj medij, Tužiteljka Savović iz Višeg tužilaštva u Beogradu je ocenila da je najproblematičnije to što tužilaštvo hapsi kada predsednik države Aleksandar Vučić to najavi.

„Da li on rukovodi svim istragama u Srbiji i zna kada je nešto zrelo za hapšenje?“, upitala je Savović, prenosi N1.

Tužiteljka Bojana Savović javnosti je postala poznata kada je uhapšeno šest osoba osumnjičenih da su oštetili EPS za 7,5 miliona dolara, tokom izvođenja radova na termoelektrani Kostolac B. Savović je duže od godinu vodila istragu u tom slučaju, a na kraju je sa tog predmeta bila skinuta i prebačena je iz Odeljenja za borbu protiv korupcije, podseća N1.

Da Vas podsetimo:  Odložena pravda je uskraćena pravda

Srbija osmu godinu zaredom beleži pad na rangiranju zemalja po percepciji korupcije u javnom sektoru
Podsećamo, Transparentnost Srbija je ranije na konferenciji za medije predstavila podatke po kojima je Srbija osmu godinu zaredom, nastavila pad na najznačajnijem globalnom rangiranju zemalja po percepciji korupcije u javnom sektoru.

„U rangiranju za 2024. godinu indeks je 35, a Srbija je na 105. poziciji, što je najlošije od 2012, otkako se primenjuje sadašnja metodologija rangiranja“, rekla je na predstavljanju Indeksa percepcije korupcije CPI 2024 izvršna direktorka TS Bojana Medenica.

Tom prilikom je programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić rekao da borba protiv korupcije nije prioritet ni izvršne ni zakonodavne vlasti u Srbiji. Kako je navedeno u izveštaju ove organizacije, govoreći o razlozima loših rezultata Srbije na listi Indeksa percepcije korupcije, Nenadić je naveo da je dovoljno pogledati ekspoze premijera u ostavci Miloša Vučevića „koji je umesto plana šta će Vlada Srbije uraditi po pitanju borbe protiv korupcije, naveo samo niz podataka o ranijim hapšenjima po pitanju koruptivnih radnji i poneki slogan o nastavku nulte tolerancije u borbi protiv korupcije, ali bez konkretnog sadržaja.“

Nenadić je tom prilikom istakao da Transparentnost Srbija kao najveću prepreku za efikasnije suzbijanje korupcije u Srbiji vidi neadekvatan rad tužilaštva.

„Tužioci ne ispituju proaktivno slučajeve korupcije, čak i u slučajevima kada imaju dovoljno materijala, na šta ukazujemo nekoliko godina. Trebaju nam tužioci koji će reagovati brzo, adekvatno i baviti se svim javno iznetim i dokumentovanim sumnjama.“

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime