Prethodnih dana u Srbiji svedočimo jednom obrtu u političkom životu koji do sada nismo imali. Opozicija je prvi put rekla, „pa šta?“, telima zahtevala ispunjenje zahteva koji su postavljeni od strane građana nakon pada nadstrešnice.
Kako smo juče pisali, u toku trećeg dana blokade ulaza u u Osnovni sud u Novom Sadu pre svega opozicije sa zahtevom da počnu da se traže i procesuiraju krivci za nemar koji je doveo do smrti 15 i teškog povređivanja dvoje ljudi prilikom pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu stigla je vest iz Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu da je uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice. Tokom popodneva je stigla vest da je privedena još jedna osoba a za trinaestom se navodno traga.
Među uhapšenima su i Goran Vesić, ministar građevinarstva u ostavci (kome ostavka još uvek nije potvrđena), bivša VD direktorka Železnice Srbije i njen prethodnik.
Nakon što je Tužilaštvo izdalo saopštenje u kome oštro navodi da je 11 lica privedeno i zadržano, Goran Vesić ih je demantovao tvitom na društvenoj mreži X: „Nisam uhapšen.“
Нисам ухапшен, добровољно сам се одазвао позиву полицијских службеника са којима сам дошао у Нови Сад и ставио се на располагање истражним органима како би до краја биле истражене све околности које су довеле до несреће у Новом Саду.
Увек ћу, као и до сада, бити на располагању… pic.twitter.com/48sP8d4rrk
— Горан Весић (@sicveO11) November 21, 2024
Pritisak ipak radi, iako Vučić „neće da popusti nasilnicima“
Trodnevna blokada ulaza u zgradu Tužilaštva u Novom Sadu koju su organizovali republički ali i pokrajinski poslanici i poslanice dovela je do pomaka u ovoj krizi. Da li je hapšenje ovih lica dovoljno za prekid pritiska?
Ne deluje. Sudeći prema izjavama koje su juče ispred Tužilaštva davali predstavnici i predstavnice opozicije, ali i sudeći prema reakcijama javnosti, u pitanju je „krizni menadžment“. Opozicija je izjavila da neće prestati sa protestima i blokadama ukoliko se ne ispune svi zahtevi – ostavka premijera Vučevića, otvaranje tajnih ugovora o infrastrukturnim projektima i hitno puštanje zatvorenih aktivista i političara.
Da li će ih pustiti? Po dosadašnjem iskustvu samo ako pritisak nastavi da postoji. Ako nema pritiska, nema ni ispunjenja zahteva.
Juče je predsednik Republike Srbije izjavio da neće da popušta nasilnicima, ali je jasno da je vlast popustila pritisku građana i opozicije.
Prvi put je opozicija stala i telima zahtevala ispunjenje zahteva, gurali su se sa policijom, trpeli udarce u noge koje se ne vide dok su se goloruki suprotstavljali kordonima policije opremljenim za razbijanje demonstracija i žandarmerijom. Koliko god pričali o nasilnicima, vlast ne može da umanji značaj tih scena. Ukoliko opozicija nastavi da bude hrabra i odlučna, teško da će moći da se nastavi politička folkloristika koja je do sada postojala.
Jel neko video hapšenja?
Pitaju se građani na društvenim mrežama. Da li je moguće da ne postoji ni jedan snimak ili fotografija hapšenja, gde su svi ti ljudi. Znamo kako su hapšeni aktivisti nakon protesta, ili Savo Manojlović na Starom savskom mostu.
Zašto se čekalo 20 dana za hapšenja koja, prema navodima stručnjaka za pravo, su mogla da budu u prvih nekoliko.
„Ovaj period od 20 dana sasvim je dovoljno vremena da, iako postoji dokumentacija, okrivljeni pripreme odbranu, dogovaraju se i možda čak pripreme i lažnu dokumentaciju. Ovo je silom prilika pokrenut postupak, jer svako tužilaštvo osluškuje šta se saopštava iz vlasti“, kaže Borivoje Borović advokat za N1.
Kako za N1 objašnjavaju iz Tužilaštva za organizovani kriminal, ova krivična dela nisu u njihovoj nadležnosti. Mada bi po zakonu upravo oni trebalo da postupaju u slučaju imenovanih i izabranih lica, ministara ili direktora javnih preduzeća.
To znači da će se osumnjičenima suditi za Teško delo protiv opšte sigurnosti za šta je propisana kazna zatvora od 2 do 12 godina, ali da se Tužilaštvo korupcijom neće baviti. Hoće li osumnjičeni zaista i odgovarati, ostaje da vidimo.