Da li Rusi ostaju u Srbiji: Od privremenog boravka do državljanstva

0
70

U poslednjih nekoliko godina, a posebno od početka rusko-ukrajinske krize, Srbija je postala atraktivna destinacija za porodice, preduzetnike i investitore iz Rusije. Oni su često isticali da su u Srbiji našli sigurnost, nove poslovne mogućnosti i bolje životne uslove. Moglo se čuti i da ovde imaju apsolutno sve što im omogućava da se osećaju kao kod kuće.

Kakva je situacija dve i po godine kasnije? Čime se bave Rusi u Srbiji i da li mogu trajno da se nastane? Koliko njih je već dobilo srpsko državljanstvo i kako dolaze do dozvole za stalni boravak?


Od početka krize u Ukrajini u februaru 2022. godine do kraja aprila 2023. godine, u Srbiji se našlo više od 370.000 ruskih državljana. Od tog broja 30.000 je imalo odobren privremeni boravak.

Polovinom ove godine broj Rusa u Srbiji je zvanično dostigao 140.000, dok nezvanične procene kažu da se ta brojka kreće između 200.000 i 300.000. Kao i u prethodnom slučaju, razlika nastaje jer nemaju svi urednu prijavu boravka, već su ušli u zemlju samo na osnovu bezviznog režima, odnosno “turistički”.

Iz udruženja ”Welcome to Serbia” koje duže od 10 godina pruža usluge strancima, navode da osnov za dobijanje boravišne dozvole mogu biti različiti. Najpopularniji su kupovina nekretnine i otvaranje firme.

Broj ruskih firmi konstantno raste
Srbija je bila među retkim državama u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji i koja nije ukinula direktne letove sa Moskvom. U tom trenutku su sankcije sprečile veliki broj Rusa da iz svoje zemlje rade za zapadne kompanije. Mnogi od njih su preneli svoje poslovanje u Srbiju, pa je porastao i broj ruskih preduzeća.

U toku ove godine broj firmi čiji su vlasnici Rusi premašio je 11.000. Prednjače delatnosti kao što su informacione tehnologije, trgovina, konsultantske usluge i slično.

Da Vas podsetimo:  EXPO 2027 i "Skok u budućnost": Šta je sve na spisku od velikih investicija?

Ruski državljani su u Srbiju otvorili privatne ordinacije, kafiće, vrtiće, salone lepote i noćne klubove. Jaka ruska zajednica obezbeđuje im lako povezivanje, tako da nemaju veliku potrebu za integracijom s lokalnim stanovništvom.

Mnogi ruski državljani su do boravišne dozvole došli upravo otvaranjem firme i jednim potezom rešili dva važna pitanja. Iz WTS-a navode:

– Kako bi se stekla boravišna dozvola na osnovu otvaranja firme neophodno je registrovati pravno lice u Srbiji. Najčešći izbor je preduzetnička radnja, dok je u nešto manjem broju zastupljeno privredno društvo. Procedura osnivanja firme se ne razlikuje mnogo u zavisnosti od toga da li je vlasnik stranac ili građanin republike Srbije. Međutim, pre same registracije neophodno je doneti neke važne odluke, kao što je izbor pravne forme od koje zavisi i visina poreza. Za određene delatnosti neophodna je posebna dozvola ili ulazak u sistem PDV-a.

Nekretine u vrednosti od 85 miliona evra
Ukupna vrednost nekretnina koje su Rusi kupili u Republici Srbiji, u 2023. godini iznosila je 180 miliona evra. U prvoj polovini ove godine iznosi 85 miliona evra. Polovina tog novca potrošena je u Beogradu. Osim glavnog grada, Rusi se uglavnom opredeljuju za Novi Sad i Suboticu.

Kupovina nekretnine je jedan on najčešćih i najlakših načina da se dođe do dugotrajnijeg, odnosno stalnog boravka (stalnog nastanjenja ili na ruskom ПМЖ в Сербии). Ova dozvola se izdaje strancima uz uslov da “borave neprekidno tri godine po osnovu odobrenog privremenog boravka ili neprekidnog boravka po osnovu prava na azil”.

Tom prillikom neophodno je priložiti i dokaz o osnovu po kome se zahteva stalno nastanjenje kao što su: vlasništvo nad nepokretnošću, izvod iz matične knjige venčanih sa državljaninom Srbije itd. Kasnije, stalno boravište može biti osnov dobijanja državljanstva.

Da Vas podsetimo:  OVO JE NAJSTARIJA KAFANA U ŠUMADIJI: Preko 100 godina je vodi jedna porodica, a u njoj su ručali i Karađorđevići!

Uz stalni boravak (ПМЖ) do srpskog državljanstva
Prema Zakonu od državljanstvu, strani državljani mogu da dobiju državljanstvo Srbije na dva načina:

Na lični zahtev uz stalno boravište u Srbiji. Preostali uslovi su: da se radi o punoletnoj, radno sposobnoj osobi koja ima otpust iz stranog državljanstva i da je podnela pisanu izjavu da Srbiju smatra svojom državom. O prijemu u državljanstvo odlučuje nadležni organ i ovi podaci nisu dostupni javnosti.
Ukoliko osoba ne ispunjava tražene uslove, može doći do državljanstva ukoliko bi njen prijem u državljanstvo predstavljao interes za Srbiju. Ovu odluku donosi Vlada Srbije po posebnoj proceduri, a podaci su dostupni javnosti.
Broj državljanstva koje je Vlada Srbije dodelila ruskim državljanima je u 2022. godini utrostručena (50) u odnosu na 2021. godinu (17). Trend se nastavio i u 2023. godini kada je u samo prvih sedam meseci odobreno državljanstava kao u celoj prethodnoj godini. U tom periodu izdato je ukupno 76 državljanstava. Među njima najbrojniji su Rusi (43). Drugačije rečeno, od 10 izdatih pasoša šest je otišlo u ruke Rusa.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime