DOKAZANO: Sir ne oštećuje krvne sudove

2
987

Naučnici koji su pregledali 29 dosadašnjih studija o uticaju mlečnih proizvoda na krvne sudove nisu pronašli dokaze da sir i ostali proizvodi od mleka povećavaju rizik od smrti, srčanog ili moždanog udara.

34873-sir-580x326Iako su mnogi mlečni proizvodi bogati zasićenim mastima za koje stručnjaci kažu da ih treba maksimalno ograničiti u ishrani, pregled studija koje su ukupno obuhvatile gotovo milion ispitanika, otkrio je da oni imaju „neutralan“ uticaj na čovekovo zdravlje.

Štaviše, fermentisani sirevi čak snižavaju rizik od kardiovaskularnih oboljenja, pokazuje njihov izveštaj. Istraživači su finansiranje studije podržale tri lobi grupe mlečne industrije, ali tvrde da oni nisu uticali na rezultat.

„Postoji pogrešno verovanje da su mlečni proizvodi loši za vas“, kaže Jan Givens sa Reding univerziteta, autor izveštaja objavljenog u časopisu „Evropski žurnal epidemiologije“.

„To je jedan od razloga zbog kojih mlađi ljudi piju manje mleka, što ih kasnije u životu stavlja u veći rizik od osteoporoze. Međutim, naše metaanalize obuhvataju neobično veliki broj ispitanika i uvereni smo da su naši rezultati tačni.“

Ipak, neki se još ne daju ubediti.

Lekar Britanske fondacije za zdravlje srca kaže da su decenije istraživanja potvrdile da ishrana bogata zasićenim mastima povećava „loš“ (LDL) holesterol u krvi, koji vas stavlja u veći rizik od srčanog ili moždanog udara.

www.dnevno.rs / newser / footo: Pixabay

2 KOMENTARA

  1. Нису потребне никакве анализе да би се закључило да сир не представља битан ризик за здравље срца и крвних судова. Французи их вероватно једу највише на свету, а имају нижу стопу ових болести од већине западних земаља. Али тврдити да су млеко и млечни производи потребни као извор калцијума за кости је офуцана пропаганда индустрије, која нема никакве основе у чињеницама. Напротив, као храна с високим саджајем протеина, млеко и (још више) млечни производи повећавају киселост крви, због чега тело, да би заштитило виталне функције, повлачи цалцијум из костију да би се киселост крви свела на нормалу, који се потом већином губи кроз избацивање мокраће (калцијум из самог млека и млечних производа је већином неупотребљив, јер млечне намирнице не садрже састојке потребне да га метаболишу и користе, пре свега магнезијум, али и друге). То важи за протеине уопште(нарочито животињске) и зна се да вегетаријанци, који уносе знатно мање протеина од месоједа, уз то биљних, знатно боље задржавају калцијум у телу. Просечан унос калцијума у афричким племенима је 200-400мг дневно, испод прихватљивог минимума по западним стандардима, али је остеопороза практично непозната, јер је и унос протеина, нарочито животињских, низак. Са друге стране, Ескими који у просеку уносе 2200мг калцијума, али и 250-400г протеина (скоро искључиво животињских) дневно, имају највишу стопу остеопорозе у свету.

  2. Nasi stari su bili zdraviji a u ishrani su imali mleko,kajmak i sir ali su zato stalno bili aktivni i radili su mnogo. Danas osnovni uzrok pojave mnogih bolesti je nasa neaktivnost i brza hrana.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime