Dva lica Vučića

0
1360

 

Ovih dana sa veoma različitih mesta čujemo sličnu dijagnozu – mediji, ali i ukupna demokratija u Srbiji nisu baš u najboljem stanju. Naročito sve veću zabrinutost izaziva sužavanje prostora medijskih sloboda u Srbiji.

Na jednoj od debata na Beogradskom sajmu knjiga pod nazivom „U kakvom to svetu živimo“ dopisnici švajcarskih, austrijskih i nemačkih medija govorili su o jačanju krajnje desnice u njihovim zemljama, ali i o tome kako vide Srbiju.

Andreas Ernst koji piše za Noje cirher cajtung (NZZ) rekao je da postoje dva lica Vučića. Prvo lice je po njemu dobro – tu je reč o Vučićevim nastojanjima da popravi odnose sa BiH i Kosovom, što mu je donelo dosta političkog kapitala i čime je postao neka vrsta mlađeg partnera Berlina na zapadnom Balkanu.

Drugo lice, naveo je Ernst, nije uzorno, pošto je sve to išlo na račun unutrašnjeg demokratskog razvoja. Švajcarski novinar je rekao da po njegovom mišljenju Srbija postaje „dirigovana demokratija“ i kao ilustraciju te teze nabrojao trenutne slabosti sistema: nejake institucije, loše stanje u medijima u kojima jedva da postoji prava debata, nedelotvorno pravosuđe.

Naposletku je dodao u kakvom su odnosu ta dva lica. EU i SAD možda tolerišu autoritarne tendencije jer su zainteresovani za stabilnost i nadaju se da će uslediti „autoritarne promene“, reforme odozgo – ali, smatra Ernst, to je skopčano sa velikim rizikom. „Šta ako se Vučić razboli? Ponekad imam utisak da se čak i opozicioni političari boje pomisli da bi Vučić mogao jednom da ode.“

Šta je sa „unutrašnjim dijalogom“?

Mihael Martens, dopisnik lista Frankfurter algemajne cajtung (FAZ), spomenuo je da je pristup informacijama u zemljama kao što su Srbija ili Turska mnogo teži nego u Nemačkoj gde je, recimo, u ministarstvima lakše dobiti nekoga na telefon i gde je sve ipak transparentnije.

Da Vas podsetimo:  Kako su srpske porodice dobijale koju će slavu slaviti?

Interesantno je bilo da su razlike u viđenju pojedinih aspekata vlasti među dopisnicima bile više nego očigledne. Dok je Mihael Martens pokazao puno entuzijazma za Vučićev „unutrašnji dijalog“ o Kosovu, njegov austrijski kolega Gregor Majer, dopisnik Profila, rekao je da to vidi potpuno drukčije i da je njegov entuzijazam u tom pogledu poprilično skroman. On je postavio pitanje na koji način bi opozicija mogla da shvati ozbiljno poziv na dijalog od čoveka koji ih stalno vređa kao „izdajnike“.

Martens, Majer, Ernst i moderatorka Svetlana Lukić

Mihael Martens je međutim kritikovao refleks novinara u „Krugu Dvojke“ da sve što dolazi od vlasti mora biti loše. Rekao je da će Savamala biti konkretan test o sposobnosti Srbije da uspostavi vladavinu prava, a time i da pristupi Evropskoj uniji.

Druge brige vlasti

U isto vreme dok su Srbiju na Beogradskom sajmu knjiga analizirali dopisnici koji iz Beograda pišu za medije nemačkog govornog područja, vlast je imala druge brige.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD Hojtom Brajanom Jiem. Po saopštenju koje je usledilo, razgovor nije bio posebno ugodan. Pored standardnih pitanja – ko je ubio braću Bitići 1999. ili ko je zapalio američku ambasadu 2008. – na talonu se našao odnos Srbije i Rusije, ali i medijske slobode. Razgovor je očito bio do te mere potresan da će predsedniku trebati najmanje tri dana da odgovori na sve primedbe američkog činovnika.

A predsednica Vlade Ana Brnabić je u četvrtak bila izložena pitanjima poslanika u skupštini, koja su oni čitali sa flajera, preuzetog ispred skupštinskog ulaza. Tamo je Grupa za slobodu medija na čelu sa predsednikom Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Slavišom Lekićem delila pripremljena pitanja za premijerku, jer ona na njihovu želju da ih primi i razgovara o stanju u medijima nije odgovarala već deset dana.

Da Vas podsetimo:  MIRKO GRAD ZAMENIO SELOM KOJE JE U TRCI ZA NAJLEPŠE NA SVETU: U njemu sad pravi zlatiborski sir na alpski način!

Tako je šefica vlade bila prinuđena da ipak izgovori kako je stanje u medijima katastrofalno, ali je krivca naravno videla u vladama pre 2012.

 Da zaključimo: iskusni strani dopisnici, poneki strani diplomata, domaći novinari i aktuelna šefica Vlade slažu se u oceni da je stanje u medijima veoma loše. A medijske slobode su parametar dostignutog stepena političke zrelosti i slobode u društvu.

Ovo Vučićevo lice biće sve vidljivije i u inostranstvu, hteo on to ili ne.

Dragoslav Dedović (Beograd)

dw.com

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime