Dvojno državljanstvo za decu u Nemačkoj

0
2089

U Nemačkoj je 20.12.2014. stupio na snagu zakon na osnovu kojeg deca migranata, pod određenim uslovima, imaju pravo na dvojno državljanstvo. To pravo trenutno ima 500.000 mladića i djevojaka.

0,,18143516_303,00

Osoba koja stiče pravo na dvojno tržavljanstvo treba da je do svoje 21. godine najmanje osam godina živela u Njemačkoj ili šest godina u Nemačkoj pohađala školu. Među decom migranata, koja imaju pravo na dvojno državljanstvo, su i oni mladići i djevojke koji su u Nemačkoj završili školu ili zanat. Prema dosadašnjem zakonu, deca čiji roditelji imaju strano poreklo, do 23 godine života su se morala odlučiti za nemačko ili za državljanstvo države iz koje potiču njihovi roditelji.

Nemačka vlada je nedavno pokrenula kampanju pod naslovom „Jedan život, dva pasoša“ kojom želi da informiše migrante o promenama o zakonu o državljanstvu. Državljani BiH, koji žive i rade u Nemačkoj, informacije o dvojnom državljanstvu su uglavnom dobili preko nemačkih medija. Među njima su Vasvija i Omer Korajčević koji su u Nemačku došli početkom rata.

„Mi smo iz dva dela BiH i rat nam je ukrstio puteve. Po dolasku u Nemačku nismo ni razmišljali o nemačkom državljanstvu. Bitno je bilo dobiti vizu i radnu dozvolu jer nisam želio biti na teretu države“, kaže Omer. Za njegovu suprugu Vasviju je mogućnost da jedna od njihove dve kćerke, koje su rođene u Nemačkoj, imaju pravo na dvojno državljanstvo korisna stvar: „Dvojno državljanstvo donosi dosta olakšica za našu decu. Međutim, mislim da je jako bitno zadržati i bh. pasoš jer mi nismo želeli da decu, iz patriotskih razloga, ispišemo iz knjige državljana BiH.“

Odricanje od bosanskohercegovačkog državljanstva

Državljanstva Bosne i Hercegovine u toku 2014. godine odreklo se više od 1.400 osoba. Inače, od 1996, bosanskohercegovačkog državljanstva odreklo se više od 63.500 osoba. Najveći intenzitet odricanja je bio 2003. godine kada je pasoš BiH vratilo više od 9.000 osoba.

Da Vas podsetimo:  Da li verujete u „znakove na putu“? Koja su to znamenja koja su poštovali naši stari: šta je loš a šta dobar znak?

„Za neke je odricanje od bh. državljanstva i uzimanje nemačkog, bilo odricanje od identiteta. Ja državljanstvo ne povezujem s pasošem. Moje kćerke rado igraju u folklornoj sekciji „Zlatni ljiljani“ u Kelnu bez obiza na pasoš koji imaju i koji će možda imati. Odricanje od bh. pasoša nije odricanje od BiH“, ističe Vasvija Korajčević.

Dvojno državljanstvo sa sobom donosi i odgovarajuće obaveze – na primer, služenje vojnog roka u zemlji porekla. Deca državljana BiH, koja žive u Nemačkoj i koja po novom zakonu imaju pravo na dvojno državljanstvo, za razliku od Turaka, ne moraju da se brinu jer je obaveza služenja vojnog roka u BiH ukinuta. Osobe koje imaju nemački i turski pasoš, moraju služiti vojni rok u Turskoj koji traje 15 meseci. Turska je ranije prihvatala ako ta osoba služi vojni rok i u Nemačkoj. Međutim, služenje vojnog roka je u Nemačkoj u međuvremenu ukinuto. Turci tako imaju mogućnost da izbegnu obavezu služenja vojske u matičnoj državi ako umesto toga plate 6.000 eura.

0,,18141006_403,00Musa Čakili i Ajdan Ozoguz, poverenica nemačke za integraciju

18-to godišnji Turčin Musa Čakili, sada ima pravo na dvojno državljanstvo. Prilikom predstavljanja kampanje nemačke vlade „Jedan život, dva pasoša“, kao i Vasvija Korajčević, on državljanstvo ne povezuje s pasošem: „To je sastavni deo mog identiteta. Odrastao sam u obe kulture. Mislim da za to što imam dva državljanstva moram platiti i cenu.“

Za Irmu i Neilu iz porodice Korajčević, mogućnost da uskoro imaju pravo na dvojno državljanstvo, još uvek ne predstavlja veliki značaj. One će s ocem Omerom i dalje, bilo sa bosanskohercegovačim ili s nemačkim pasošem, jednom nedeljno vežbati korake za naredni splet igara naroda Bosne i Hercegovine.

Mehmed Smajić

DW

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime