Etapna okupacija Kosmeta

0
26

Uz prećutnu saglasnost mnogih važnih aktera u kosovskoj drami, Kurti nizom nasilnih akcija sprovodi okupaciju i severa KiM, kako bi ga u etapama očistio od Srba i time učvrstio samoproklamovanu nezavisnost
Posle neuspešne želje za otvaranjem mosta na Ibru, Aljbin Kurti se ne smiruje, već nastavlja jednostrane poteze kako bi izvršio nasilan i institucionalni pritisak na Srbe. Ako se podsetimo, Kurti je poslednjih nedelja uveliko najavljivao otvaranje glavnog mosta u Kosovskoj Mitrovici, što bi dodatno ugrozilo bezbednost Srba na severu KiM, zbog čega je reagovala cela međunarodna zajednica, pa i direktor američke CIA-e Vilijam Barns, nakon čega je, čini se, Priština samo odložila svoju nameru.

Sada su specijalne jedinice prištinske policije izvele akciju u četiri opštine sa srpskom većinom na severu srpske pokrajine – Kosovska Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok. Akcija je sprovedena na dve lokacije u Severnoj Mitrovici, kao i na jednoj lokaciji u Zubinom Potoku i drugoj u Leposaviću. Iako je iz tzv. kosovske policije saopšteno da meta ovog puta nije bolnica u Severnoj Mitrovici, grupa policajaca upala je u bolnički krug i u zgradu vešeraja ove zdravstvene ustanove (navodno su imali dojavu da tamo može biti oružja).

Četiri opštine sa srpskom većinom na severu formalno predvode albanski gradonačelnici od maja prošle godine, kada su preuzeli dužnost na lokalnim izborima koje je bojkotovalo većinsko srpsko stanovništvo.

Ovde je sve preplavljeno specijalcima. Osim u zgradama privremenih organa, oni su na raskrsnicama, po gradskim ulicama, na putevima. Jedna grupa je u krugu KBC u Mitrovici, na sve strane su duge cevi, fantomke… Prosto, okupacija! Svi smo uznemireni, uplašeni, jednostavno, ovo postaje neizdrživo. Decu ne puštamo iz kuća i oni koji su do sada trpeli, sad će početi da razmišljaju o odlasku. Ovo je okupacija, reči su uznemirenih Srba.

„Sada nije više pitanje hoće li nego samo kada će se na udaru naći i KBC u Severnoj Mitrovici, domovi zdravlja u preostale tri opštine na severu, kao i škole u četiri opštine. To su naše poslednje institucionalne veze sa državom Srbijom. Možete samo da zamislite ko će nas i kako lečiti kad se to desi, ko će nam učiti decu i kakvu će istoriju recimo, i na kom jeziku učiti naši đaci. Teško do ‘zla boga’, a još teži dani tek dolaze“, prenosi izveštač RT-a reči Srba sa severa KiM.

Zamene obeležja

Sa zgrada se skidaju srpska obeležja i nazivi srpskih ustanova, a umesto njih postavljaju privremeni papirni plakati s obeležjima „države Kosova“, a u neke od njih se useljavaju prištinska ministarstva. Policajci koji su upali u zgrade privremenih organa odneli su iz kancelarija dokumentaciju i kompjutere. Specijalne jedinice upale su i u zgradu u Bošnjačkoj mahali, blizu glavnog mosta, u kojoj se nalaze prostorije Fonda PIO, Kosovsko-mitrovački upravni okrug, Centar za socijalni rad, kao i kancelarije Vlade Srbije za KiM.

„Svrha policijske akcije je uspostavljanje reda i zakonitosti i zaustavljanje aktivnosti u pet objekata koji su korišćeni kao nelegalne komune, a koji su u suprotnosti sa ustavno-pravnim poretkom“, saopštila je prištinska policija.

Ranije ove godine kosovske vlasti su zatvorile još sedam „paralelnih srpskih opština“ u drugim delovima zemlje, kao što su Prizren, Peć, Suva Reka, Istok, Klina, Orahovac i Dragaš.

U nizu koordinisanih napada na srpske institucije na Kosovu i Metohiji posebno je zabrinjavajući brutalni upad u Institut za srpsku kulturu u Leposaviću, kao čin direktnog udara na srpsko kulturno nasleđe i identitet, ali i na temelje multikulturalnog suživota na ovom prostoru, kako je to u saopštenju naglasio kolektiv Instituta za srpsku kulturu Priština – Leposavić. Nakon nasilnog i nezakonitog upada u prostorije Instituta, policija tzv. Kosova nastavlja da drži ovaj prostor pod opsadom, čime ozbiljno ugrožava opstanak institucije i bezbednost njenih zaposlenih.

Da Vas podsetimo:  Povratnički život u ličkoj Klapavici

U saopštenju se navodi da je tokom napada takozvane kosovske policije odneta dragocena računarska oprema, neophodan inventar i, verovatno, ključni dokumenti, „sve pažljivo sakriveno u crnim kesama“. „Ovaj akt vandalizma, koji je praćen pljačkom i skrnavljenjem kulturnih dobara, jeste deo šire kampanje usmerene protiv srpskog naroda i njegovog bogatog kulturnog nasleđa. Institut za srpsku kulturu, kao žarište naučnog istraživanja i čuvar neprocenjivih kulturnih vrednosti, predstavlja ne samo stub srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, već i važan deo evropskog kulturnog prostora“, dodaje se u saopštenju.

„Vandalski napad na naš institut nije samo napad na zgradu već na samu dušu našeg naroda. To je pokušaj da se izbriše ne samo materijalno, već i nematerijalno nasleđe koje smo vekovima gradili. Međutim, ova mračna dela neće nas zaustaviti. Upravo suprotno, oni su nas još više motivisali da nastavimo sa našim plemenitim zadatkom – očuvanjem srpskog kulturnog identiteta. Pozivamo međunarodnu zajednicu da nam se pridruži u ovoj borbi za očuvanje mira i stabilnosti u regionu“, poručuje kolektiv ovog instituta.

Iz Beograda, umesto dosadašnjih mnogo oštrijih reakcija, hitnog zasedanja Saveta za nacionalnu bezbednost, pa i pokretanja nekih vojnih formacija prema našoj južnoj pokrajini, usledila je samo verbalna pirotehnika i ko zna koji put pomenuta konstatacija da Kurti sprovodi etničko čišćenje, ali da mir nema alternativu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je iz Praga, sa Globalnog bezbednosnog foruma GLOBSEC 2024, poručio da je slika sa Kosova i Metohije „sve jasnija“ i da „ceo svet razume ko je taj što pravi probleme“, što je, kako kaže, veoma važno. „Razgovarao sam sa Miroslavom Lajčakom o Kosovu. Važno je to što su i Evropljani i Amerikanci osudili ponašanje Kurtija. Važno je to što KFOR drži svoje pozicije na mostu na Ibru. Ne razumem uopšte šta je smisao koji albansko rukovodstvo vidi osim da isprovocira Srbiju. Okupirate neku sobu i napustite je posle 10 godina i šta onda?“, rekao je Aleksandar Vučić.\Premijer Srbije Miloš Vučević zatražio je hitnu i najoštriju reakciju međunarodne zajednice i u saopštenju Vlade Srbije poručio da je Srbija jasno poslala poruku da se čvrsto zalaže za mir i stabilnost u regionu, ali da „neće dozvoliti nasilje i pogrom nad njenim narodom“. To se pre svega odnosi na nešto poput hrvatske „Oluje“, ali za postepeno, „institucionalno“ etničko čišćenje, Beograd, očigledno, nema rešenje.

Ovo, naravno, nije prvi put da Kurti „pali vatru“ na severu KiM. Samo tokom ove godine načinio je niz jednostranih akcija koje su dodatno narušile ionako krhki mir i stabilnost: ukinuo je dinar i srpske vozačke dozvole, zatvorio poslovnice „Pošte Srbije“, nastavio da hapsi, maltretira i zastrašuje Srbe…

Sada je otišao korak dalje u svojim nasilnim aktivnostima, pa je upadom policije u srpske privremene organe prvi put u poslednjih godinu dana izazvao nešto konkretniju reakciju KFOR-a. Ta međunarodna vojna formacija je nakon traumatičnog petka izašla na ulice u severnoj Kosovskoj Mitrovici s pojačanom opremom za razbijanje demonstracija, a postavila je i dva oklopna vozila na mostu na Ibru, gde svakodnevno dežuraju džipovi italijanskih karabinijera, da bi ih posle tri dana povukli.

Nemi posmatrači

Da li su očekivali žešći revolt Srba – ne zna se, ali se zna da je Euleks bio prisutan na terenu, kao i unutar najmanje jedne od plombiranih institucija, a da ništa nije preduzeo. Tek, ambasada SAD u Prištini kritikovala je ovu odluku i saopštila da je „zabrinuta i razočarana“ kontinuiranim nekoordiniranim akcijama kosovske vlade koje odražavaju rastuće pogoršanje odnosa „između dve zemlje“.

Da Vas podsetimo:  “Jer, odavde nema nazad”: Šta je još od Srbije ostalo na Kosovu i Metohiji?

Iznenađenje je i da se o najnovijoj situaciji oglasio se i Džejms O’Brajen, pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja i specijalac predsednika Amerike Džoa Bajdena za Zapadni Balkan. I on je prekorio Kurtija i pozvao da „prekine sa jednostranim akcijama“. Znači li to da tzv. međunarodna zajednica ima „crvene linije“ i kada se radi o Kurtijevim ispadima i da neće više to toliko tolerisati?!

Teško je u to poverovati, s obzirom na to da je sličnih saopštenja bilo i ranije, ali bez eksplicitnog delovanja. Za promenu, Kvinta je u subotu razgovarala sa predstavnicima Srpske liste, koji su potom imali i sastanak u komandi KFOR-a sa vršiocem dužnosti komandanta i sa šeficom UNMIK-a Karolin Zijade.

A da je đavo u detaljima koji ofiraju zapadne aktere prema nazovidržavi Kosovo, potrudila se da pokaže šefica Odbora za spoljnu politiku parlamenta Velike Britanije i proverena albanska i bošnjačka lobistkinja u Ujedinjenom Kraljevstvu Ališa Kerns, koja je na svom nalogu na Iksu okačila dve fotografije: jednu na kojoj se Kameron nalazi ispred centrale KFOR-a, i drugu na kojoj se Makron srdačno pozdravlja sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Sve uz opis: „Lord Kameron na Kosovu ranije ove godine, obećavajući podršku Velike Britanije nakon napada na Banjsku prošlog septembra“ i „predsednik Makron u Beogradu ove nedelje, prodaje borbene avione predsedniku Vučiću“.

Analitičari će reći da će upozorenja od Zapada Kurtiju sigurno naneti manju štetu, jer smatra da za takve postupke dobija dodatnu podršku birača pred predstojeće izbore. „Uprkos nastojanjima međunarodne zajednice da pokaže da napad Prištine na srpske institucije nije bio koordiniran sa njima, opušteno ponašanje i izjave zvaničnika Prištine, koja nastavlja niz akcija progona srpskog stanovništva na terenu, pokazuje da se sinhronizovano ali prećutno radi na istom cilju“, pišu „Večernje novosti“.

Uostalom, zar Kurti nije više puta ponovio da on ne povlači nijedan potez a da se prethodno nije konsultovao sa svojim zapadnim mentorima i patronima. Oni ga, do sada, nijednom nisu demantovali.

Bivši šef diplomatije SRJ Vladislav Jovanović objašnjava za „Novosti“ da izjavama Zapad pokušava da sačuva neutralan imidž iako sa Prištinom idu u istom pravcu, kako bi što pre zatvorili problem Kosova i Metohije. Kakav god da je dijalog, on je u krajnjoj liniji ograničen Ohridskim sporazumom, koji izričito kaže da je cilj puna normalizacija odnosa, a ne da se obezbede uslovi za normalan život Srba na Kosovu i Metohiji, koji naša strana zahteva, ukazuje Jovanović.

Upravo su srpske opštine po francusko-nemačkom predlogu – paralelne institucije i u koliziji su sa tačkom dva ovog predloga u kome stoji da Srbija prihvata teritorijalnu celovitost, integritet i nezavisnost Kosova i Metohije.

Prištinski premijer Aljbin Kurti (Foto: EPA-EFE/Olivier Hoslet)

Opozicija odavno ističe da se Srbija, odnosno Aleksandar Vučić, odrekla KiM i da narod zamajava pričom o litijumu, Ekspu, izgradnjom puteva i povećanjem plata… S desnog opozicionog krila su mnogo oštriji, pa iz Srpskog pokreta „Dveri“ zbog, kako su naveli, „pogubne i štetne politike“ srpske strane, traže ostavke predstavnika Srpske liste, direktora Kancelarija Vlade Srbije za Kosovo Petra Petkovića, kao i poslanika Srpske liste u Skupštini tzv. Kosova „koji žmure na sva nedela režima u Prištini“.

U njih su, kažu, Srbi potpuno izgubili poverenje: „Srbi sa Kosova i Metohije su izgubili poverenje u vlast iz Beograda, čija pogubna politika je doživela krah i debakl, upravo na gorućem nacionalnom pitanju broj jedan, a to je pitanje rešavanja problema Kosova i Metohije.“ Srbi se, ističu, osećaju poniženo i ostavljeno od države Srbije, a još i strahuju od sledećih eventualnih koraka – upada u škole.

Da Vas podsetimo:  Kako je „kosovski presedan“ promenio svet

Novi DSS poručuje da Kosovo „nije ni fudbalska utakmica, niti maramica, da se može izgubiti, pa nije ni izgubljena“, već se „predaje albanskim secesionistima politikom koju srpska vlast vodi od 2012. godine, koja nije pogrešna već izdajnička“.

Reč je o, ističu, svesnoj izdaji. „Greške mogu da se čine i u najboljoj nameri, pa se ispravljaju, a istrajavanje na, za Srbe na KiM i državu Srbiju, pogubnoj politici – jeste politika svesne izdaje državnih i nacionalnih interesa“, poručili su iz ove stranke, sve uz naglasak da je predsednik Srbije pevao patriotske pesme Emanuelu Makronu, „uz čiju prećutnu saglasnost se u tom trenutku spremao novi upad kosovske policije u preostale institucije Srbije na severu KiM“.

Samoorganizovanje Srba

Srbi su primorani da se samoorganizuju i pokušaju da se odbrane i pošalju poruku u kakvom se stanju zaista nalaze i oni i prava srpske zajednice na Kosovu. Predsednik Udruženja građana Kosovsko-mitrovačkog okruga Raša Rojević saopštio je da će od petka, 6. septembra, biti organizovana blokada svih administrativnih prelaza na Kosovu i Metohiji. Rojević je agenciji Beta kazao da će blokadu organizovati zavičajna udruženja građana s Kosova i Metohije.

„Blokada će početi u petak i trajaće sve dok se sa severa Kosova i Metohije ne povuku kosovske policijske snage i dok se uzurpirane institucije ne vrate Srbima. Zahtevamo i da KFOR, u skladu s mandatom Rezolucije 1244, preuzme kontrolu na severu Kosova“, kazao je Rojević.

Prema njegovim rečima, blokade će trajati sve dok se svi zahtevi građana ne ispune. „Ne očekujemo pomoć od države, niti nam je potrebna. U blokadama neće učestvovati Srbi koji žive na Kosovu i Metohiji da ih ne bi maltretirala kosovska policija, već samo građani sa teritorije centralne Srbije, Crne Gore i Republike Srpske“, rekao je Rojević.

Dodao je da će za sve zainteresovane učesnike biti obezbeđen prevoz iz Beograda, Novog Sada, Smedereva, Kragujevca, Niša, Kruševca, Vranja, Raške, i da će tokom trajanja blokada administrativnih prelaza biti omogućen prolazak bolničkih vozila. Kako je najavljeno, biće blokirani prelazi Brnjak, Jarinje, Merdare, Končulj i Kula.

Administrativni prelaz „Jarinje“ (Foto: Sputnik/Gavro Dešić)
Da na KiM ima i nadasve opasnih namera svojim zlokobnim performansom je najavio ovogodišnji Ulpiana festival u arheološkom parku drevnog rimskog grada Ulpiane pored Gračanice, započet neopaganskim performansom tokom kojeg su zapaljena tri velika krsta. „Ovaj nečastan akt bez presedana predstavlja duboku uvredu za sve hrišćane a posebno za naš narod u većinski srpskoj opštini Gračanica, gde se ovo arheološko nalazište nalazi“, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.

Iz festivala su (cinično?) odgovorili da su upravo time odali omaž snazi hrišćanstva uprkos progonu i poručili da se radi o „čistoj umetnosti“ kao odavanju počasti dvojici „dardanijskih“ prvomučenika Svetom Floru i Lavru, da ona nije uvredila Albance katolike koji su predstavu videli i pozvali i Srbe da dođu na „vino i rakiju“.

„U hrišćanskoj tradiciji ne postoji običaj da se svetitelji i hrišćanska vera proslavljaju paljenjem najsvetijeg znaka hrišćanstva. Svetitelji se u hrišćanskoj tradiciji slave molitvom i liturgijom kao i procesijama (litijama) u kojima se nosi krst. Uostalom, na takav način je proslavljen praznik dvojice prvomučenika na ovim prostorima u pravoslavnoj crkvi Sv. Flora i Lavra u Lipljanu juče“, saopšteno je iz Eparhije. A Sveto pismo poručuje da ko huli ne oprašta mu se ni na ovom, ni na onom svetu.

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime