Gospodo funkcioneri

0
885

Hoće li reforme stići do agencija, nevladinih organizacija, poslanika u Skupštini…?

kul-kordic-0404-2014_620x0
Miloš Kordić

U jednom od svojih prošlih tekstova (Penzionerima treba oduzeti celu penziju na dve godine jer mogu živeti i bez nje, a i valjda je put ka Evropi bitniji) za Intermagazin a vezanih za smanjenje penzija i primanja u javnom sektoru – bio sam neozbiljan. Pogotovo kad su penzioneri u pitanju. Oni koji su čitali – sećaju se: predložio sam da se penzionerima oduzmu penzije na godinu ili dve kako bi finansije zemlje stale bar donekle na noge, odnosno kako bi mere fiskalne konsolidacije zaživele i dale očekivane i merama planirane rezultate i tako pomogle dugo najavljivane reforme.

To sam napisao s uverenjem da su uštede sa smanjenjem penzija kap u moru. I ta mera ne znači mnogo. Odnosno – ne znači gotovo ništa.

Međutim, Vlada Srbije je, u sredu, 22. oktobra (što s mojim tekstom nema blage veze, jer moj tekst i ja smo potpuno beznačajni), usvojila rebalans budžeta za 2014. godinu, te niz zakona koji će omogući sprovođenje u život usvojenih mera štednje. O čemu je već bilo reči, a ima je širom prostranstava svih medija – i štampanih i elektronskih.

I ponovo – međutim, jer imam pravo na mišljenje: bilo kakva ekonomska, privredna, fiskalna ili bilo koja druga reforma (a sve je to jedno, uvek isto) bilo koje zemlje ne kreće u reformisanje od smanjenja penzija i plata. Tu Međunarodni monetarni fond, koji to zdušno preporučuje, zagovara, uslovljava pa čak i zahteva od vlasti ove zemlje, ne misli toj zemlji dobro. Naravno da se tu radi o samo jednom segmentu od koga se može i mora, po svemu sudeći, krenuti u reforme. Ali taj segment trebalo bi da je na repu organizma reformi u Srbiji. Jer on je zaista rep tog organizma. A ne glava.

Da Vas podsetimo:  NAJLEPŠA SLIKA IZ SELA KOD KRUŠEVCA: Meštani podelili paketiće najmlađim bolesnicima, pogledajte kako su ih obradovali!

Sad, ili je Vlada ove zemlje nemoćna da krene od stvarne glave, ili ne zna šta je to ona i gde je ili ne sme da je dotakne? Pa da je čvrsto uhvati u ruke i da je ošiša i obrije. I da s onim što će tako zarađivati puni državnu kasu. A onda da pređe na centralni deo organizma… i tako dalje.

Slušam neki dan u jednoj emisiji kojom njeni tvorci pokušavaju da nam ponovo uvedu nekadašnje bratstvo-jedinstvo, odnosno da nas pomiruju, samo mi nije jasno da li nas pomiruju u zapadnom, istočnom ili kakvom centralnom Balkanu, slušam, velim, neki dan uglednog profesora Beogradskog univerziteta, koji se već godinama ističe u telima koja se bore protiv korupcije, kako govori o reformama u ovoj zemlji. Pa nabraja šta bi sve trebalo uraditi, otkud bi trebalo krenuti u te naše reforme. I on reče, sa čime se apsolutno slažem, kako bi trebalo krenuti, parafraziram, naravno, sa ulaganjima u znanje! I profesor navodi jedan primer: jedna se zemlja, okružena okeanom i morima, siromašna, bez rude, bez nafte, bez većih poljoprivrednih površina, s velikim brojem i ostrva i mnogo, mnogo većim brojem stanovnika, opredelila, 1933. godine, suočena sa siromaštvom, da krene u reforme – ulaganjem u znanje, pre svega. Pre ulaganja u druge oblasti. I nakon pedeset godina ta je zemlja postala vodeća svetska tehnološka sila. I ne samo to, narod te zemlje je izuzetno vredan, rad je njemu svetinja, velim ja. A profesor reče da je ta zemlja – Japan. Ali ono što profesor ne reče jeste: te početne godine kad se Japan opredelio za ulaganje u znanje, on se već bio opredelio za rat. I znanje mu je prvenstveno trebalo u razvoju vojne industrije. Dok je razvoj te zemlje usledio nakon Drugog rata, usvojivši američki pravni sistem i uz ogromnu američku pomoć. Jer Americi je trebala snažna zemlja na istočnim granicama komunističkog Sovjetskog Saveza. Kao što mu je bila potrebna i jaka Nemačka na zapadnoj strani. Pa tu je i predanost i jednih i drugih radu, disciplini, redu.

Da Vas podsetimo:  Nije u pitanju samo Beograd. Treba ponoviti sve izbore

A u Narodnoj skupštini čulo se, između ostalog, kad beše reč o rebalansu budžeta, kako su nam prihodi smanjeni, a rashodi povećani. E to su polazišta od kojih se mora krenuti s reformama. Dobro, lepo je bilo ovih dana čuti, i od premijera Aleksandra Vučića i od ministra finansija Dušana Vujovića, reči pune optimizma. Ali i reči poziva da se izdrži, da narod ima poverenje u Vladu, da odricanjem radimo za lepšu budućnost svoju i svoje dece. Lepo je to čuti. Međutim, šta s područjima zemlje koja odumiru? šta sa belom kugom? kada će se krenuti sa stvarnim porezima od najbogatijih? kada će se preispitati kriminalne privatizacije? kada će zaista početi obračun sa korupcijom, u kome se ovde uvek kreće od repa (nije toliko problem Miroslav Mišković koliko je problem onaj ko je Miškoviću omogućio da bude Mišković; kako bi bilo lepo da se Srbija u tome ugleda na primer Hrvatske: premijer u zatvoru, gradonačelnik glavnog grada u pritvoru, neki članovi Vlade bili u zatvoru)? kada će se krenuti u reorganizaciju celokupne državne administracije? otkud državi novac da plaća tolike najčešće beskorisne a često i po samu državu štetne agencije i nevladine organizacije? sme li da se dirne u broj poslanika Skupštine? kad će odgovorni ispitati bezbrojne po državu štetne i kriminalne ugovore i poslove, odnosno očiglednu pljačku? sme li neko da pita koji li je to mozak projektovao da se po Beogradu, na primer, oni bunkeri za odlaganje smeća grade na sred-sreške trotoara? i tako dalje, i tako dalje.

Da, trebalo bi da se najpre ulaže u znanje. A uz znanje i u kulturu. Da se Japan 1933. godine (mada je tada ve bilo kasno) opredelio, uz opredeljenje za znanje, i za kulturu, možda po ogromnim azijskim prostorima ne bi iza njih ostali milioni mrtvih i uništena neizmeriva civilizacijska bogatstva. Mada je to danas sasvim drugačiji Japan. Srbiji prijateljski. S kulturom koja pleni svojim bogatstvom i visokim dostignućima.

Da Vas podsetimo:  Nije džabe napisan slogan ,,SAMO SLOGA SRBINA SPASAVA” koji kroz vekove nismo dobro razumeli

Nemam ništa protiv smanjenja svoje penzije. Uz uslov da, ukoliko budem živ, budem za koju godinu svedok nešto drugačije, lepše i bogatije Srbije. I mnogo, mnogo zadovoljnijeg, nasmejanijeg njenog naroda.

Stoga, krenite, gospodo rukovodioci, od glave! Od sebe i svoje okoline!

Miloš Kordić

(Intermagazin.rs)

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime