U centru Moskve pojavio se Hram Svetog Save. Isti onakav kao na Vračaru. Samo manji. Ponosno se uzdiže na Tverskom trgu, tu odmah — nadomak Kremlja.
Reč je, naravno, o maketi. Ko je njen autor (još) nije naznačeno. Ali, tu je — stoji na samom ulasku na gradski trg, na nekoliko koraka od spomenika velikom knjazu Juriju Dolgorukom, osnivaču Moskve.
Još je rano jutro. Moskva ne spava. Ona, zapravo, nikada ne spava. Prolaznici užurbano prolaze — jure na posao, tek poneko zastane i fotografiše.
Na trgu gomila radnika. Vredno rade. Stižu kamioni, dovoze cveće. Žene raspoređuju raznobojne saksije, a muškarci sklapaju konstrukcije i nove makete. Spremaju se za praznik — festival „Moskovsko proleće“.
„Festival će početi sutra, 22. aprila, i trajaće do Parade pobede nad fašizmom, 9. maja. Iako je svečano otvaranje festivala zakazano za sutra popodne, pravu prazničnu atmosferu i mnogo naroda očekujemo od subote. Spremljen je i prigodan program. Vidite binu, tu će se održavati koncerti, biće veselo“, priča nam čovek iz organizacije, dok mu na toki–voki neprestano pristižu „naredbe“ i uputstva šta bi još trebalo uraditi.
Tverski trg u dane ovog praznika promeniće ime. Sada će se, kažu, zvati — „Pravoslavni Uskrs u svetu“. Tu će biti predstavljeno 15 mini–kopija najpoznatijih pravoslavnih manastira i hramova iz gotovo celog sveta.
Maketa Hrama Svetog Save je već postavljena na samom ulazu. Naspram nje je i kopija jerusalimskog Hrama Vaskrsenja Hristovog, odnosno Hrama Groba Gospodnjeg. Majstori užurbano sklapaju i Sabor Vaskrsenja Hristovog, pravoslavnu svetinju iz Albanije.
Na trgu „Pravoslavnog Uskrsa u svetu“ naći će se i kopija manastira sa Svete gore (Grčka), Manastira Voronjec (Rumunija), Katedralni sabor velikomučenika Georgija u Kairu (Egipat), Manastir Svete Fjokli (Sirija), Crkva Pokrova na Nerli (Rusija), Rilski manastir (Bugarska), Sveto–Nikolski sabor (SAD), Katedralni sabor Svetichoveli (Gruzija), Katedralni sabor Svetih Kirila i Metodija (Češka), Crkva Svetog Dimitrija (Grčka), suprasljski Blagoveštenski manastir (Poljska) i Manastir Mahera (Kipar).
Za Ruse je Uskrs najsvečaniji religiozni praznik. Radosno se proslavlja uz kuliče, tradicionalne ruske uskršnje kolače, i farbana jaja.
Radnje su već sada krcate uskršnjim ukrasima i poklonima, rekvizitima za farbanje i iscrtavanje jaja.
I grad se užurbano sprema za taj praznik. Menja svoj izgled. Nekako je oživeo, veselo je obojen. Farbaju se ograde i klupice po parkovima, postavljaju se džinovska jaja, raznobojne kućice–kiosci ukrašene cvećem. Komunalci od rane zore sade ljubičice u ulične žardinjere.
Sunce probija. Još se bori sa oblacima. Vetrić šiba i udara pravo u lice. Prohladno je, ali se miris proleća već oseća. Posle duge zime, dolazak proleća u Rusiji je pravi praznik i svi mu se neizmerno raduju.
Svaki moskovski bulevar, avenija, ulica, sokak, trg i park u dane praznika imaju neku svoju priču i odišu posebnom atmosferom.
Sa Tverskog trga vide se i kupole Kremlja. Ponosno izviruju, dozivaju… Ko bi im odoleo?!
Oko glavnog moskovskog trga sve je rasčišćeno. Uklonjene su tezgice sa suvenirima. Nema nikakvih tragova ni da su tu ikad postojale. Tu su samo grupe turista, koje svojim žamorom narušavaju tišinu moskovskog jutra.
Tu, kod spomenika maršalu Žukovu, nema cveća, čak nijednog simbola predstojećih praznika. Vijore se samo ruske zastave.
U Aleksandrovskom sadu, uz zidine Kremlja, znatiželjni turisti kraj Večnog plamena Neznanom junaku (ne)strpljivo iščekuju smenu straže. Gardisti strojevim korakom marširaju… Čuje se škljockanje foto–aparata.
Oko Crvenog trga postavljaju se metalne ograde, majstori rade. Jasno je — počele su pripreme za veliku vojnu paradu, koja će biti održana 9. maja, a koji dan ranije ovde će biti održana i generalna proba.
Na samom trgu, tik uz Mauzolej Lenjina, već se postavlja i bina. Tu će sedeti predsednik Vladimir Putin, najviši državni zvaničnici, visoke zvanice, gosti iz inostranstva i ratni veterani.
Turisti prave selfije, fotografišu se i sa grupom ruskih vojnika koji su se tu zatekli. Čuju se svi mogući svetski jezici. Najviše je Azijaca.
Nadomak Aleksandrovskog sada i spomenika Žukovu, nalazi se Trg Manjež. On još nije svečano ukrašen, ali blista — u punom sjaju.
Na njemu stoji sat, koji odbrojava dane, sate, minute i sekunde do početka Svetskog šampionata u fudbalu, koji će 2018. godine biti održan u Rusiji. Na satu je pisalo: 784 dana, 1 sat, 41 minut i 46 sekundi. Rusi nestrpljivo iščekuju praznik fudbala. A do tada — i sama šetnja Moskvom je pravi praznik.
Olivera Ikodinović
sputniknews.com