Istraživanje Insajdera: Stanovi za nagradnu igru „Uzmi račun i pobedi“ – sleganje tla ispod zgrade veće od dozvoljenog

0
1328

stanPrema istraživanju Insajdera, čak tri stručne analize Građevinskog fakulteta u Beogradu pokazale su da stanovi koji se dodeljuju u nagradnoj igri “Uzmi račun i pobedi” nisu “apsolutno normalni”. Upravo su to tvrdili predstavnici nadležnih institucija, zanemarujući stručne analize, koje bi za njih morale da budu obavezujuće.

Za četiri stana u naselju Braća Jerković direktor Građevinske direkcije Nebojša Šurlan tvrdi da su ispravni, a da su sporne zgrade “apsolutno normalne”. Šurlan je rekao i da to dokazuju stručna ekspertiza Građevinskog fakulteta u Beogradu iz 2013. i činjenica da je 2014. zgradi izdata upotrebna dozvola.

Međutim, ta ekspertiza, u koju je Insajder imao uvid, pokazaje da Šurlanovo tumačenje nije najtačnije. U ekspertizi se navodi da se „opravdano može postaviti pitanje naprezanja u temeljnoj ploči odnosno mogućnosti pojave pukotina u donjoj zoni temeljne ploče“.

Građevinski fakultet je uradio čak tri analize tla ispod sporne zgrade – 2012, 2013. i 2015.

Autorka prve i treće, doktorka Mirjana Vukićević sa Građevinskog fakulteta, u izjavi za Insajder.net tvrdi da je i ekspertiza na koju se poziva Gradska građevinska direkcija pokazala isto što i ostale – sleganje tla ispod zgrade veće je od dozvoljenog, čime je dovedena u pitanje funkcionalnost zgrade.

Tako je u analizi iz 2013, koju je naručila Građevinska direkcija Srbije, konstatovano da je sleganje tla skoro dvostruko iznad dozvoljenih 50 milimetara.

„Kolega koji je radio stručno mišljenje 2013. decidno je napisao da je analizom utvrđeno da je sleganje 90,7 milimetara. Međutim, to merenje je izvršeno pošto je uočeno sleganje, tako da je ukupno maksimalno sleganje još veće, negde između 15 i 20 centimetara. Nije mi jasno kako tvrde da je nešto u redu kad nije u redu“, rekla je za Insajder Vukićevićeva.
Državne institucije upozoravali i iz građevinske firme

Da Vas podsetimo:  Posle hapšenja Novice Antića - Da li se pakuje srpski Drajfus

Prema rečima doktorke Vukićević, prva analiza iz 2012. rađena je na zahtev izvođača radova, Inter kopa, kada je inženjer već pri gradnji zgrade uočio probleme s vodom, sleganje tla i pucanje zidova.

„Šef gradilišta je zapazio da su počele da se javljaju pukotine, prsline i vlaženje zidova. Mi smo uradili ispitivanja tla i dali stručno mišljenje, ali se očito niko nije obazirao. Šef gradilišta je pisao i GDS-u i nadležnom organu, ali to niko nije uvažavao. Zgrada je čak prošla tehnički prijem, a ljudi su se uselili u nešto što nije po standardima“, tvrdi ona.

Ona dalje navodi da je do problema na gradilištu došlo kada je prethodnik Inter Kopa, firma Grading, koja je i počela radove, iskopala temelje dublje nego što je bilo potrebno. Da bi sanirala štetu, navodi Vukićevićeva, Grading je nasuo teren, ali neadekvatnim materijalom, koji je podložan sleganju.

„Urađeno je nasipanje, ali ne kako propisi i standardi nalažu. Niko nije računao šta će se desiti s podzemnom vodom. Kako se objekat nalazi na padini, voda dodatno dotiče, a zgrada je praktično brana gde se voda sakuplja“, kaže ona.

Ona je ukazala da iako se u ekspertizi iz 2013. navodi da stabilnost lamela u tom trenutku nije ugrožena, doticaj vode, vlaženje tla i dodatna sleganju utiču na funkcionalnost zgrade kao objekta.

“Mi ne znamo da li će u nekom trenutku doći do stvaranja uslova za klizanje padine. Niko nije zaustavio uzroke, pa da možemo reći da se sve popravlja, već se sve i dalje degradira, kako tlo, tako i objekat”, kaže ona za Insajder.net.

www.insajder.net

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime