Izbori u Crnoj Gori

1
1056

protesti-podgorica-demokratski-front-crna-gora-foto-reuters-2015-1445871164-770921„E, na ovo im moraš odgovoriti“ – obraćaju mi se dobronoamerni komentatori ovih dana. „Đorđe, nipošto se ne spuštaj na njihov nivo. Oni i hoće da te uvuku u taj svinjac, kal i prljavštinu – i onda dobiju na iskustvo i prednost domaćeg terena“, poručuju drugi, jednako dobronamerni. I pri tome su i jedni i drugi donekle u pravu. Elem, odgovaram i odgovoriću svima – ali ipak ima jedna stvar koja je važnija, preča i urgentnija od ovog blata kojim me režimske sluge i mediji mažu. A kad se malo bolje pogleda i razmisli, to i nisu toliko različite i nepovezane teme. („Slični su glumci, isti zaplet i kraj“.)

Reč je o predstojećim crnogorskim izborima i tektonskoj političkoj promeni koja se na njima i posle njih očekuje.

Politički Beograd, kako onaj vladajući tako i opozizicioni, na ove crnogorske izbore gleda prilično ravnodušno i nezainteresovano. Kao što uglavnom isto tako gleda i na sve druge važne stvari koje nisu od neposrednog dnevnopolitičkog i marketinškog interesa za postojeću vlast. Sem par medija (na čelu sa NSPM-om) i nekolicine intelektualaca svesnih šireg, nacionalnog i regionalnog značaja ovog događaja, srpska javnost se prema predstojećem, potencijalno najvažnijem crnogorskom izjašnjavanju nakon referenduma o nezavisnosti većinski odnosi kao da je reč o izborima u Zanzibaru ili Burkini Faso. No, imajući na umu kako je u nekim ranijim slučajevima izgledalo i koliko je (ne)uspešno bilo to beogradsko „mešanje“, možda je i bolje što ga ovoga puta – bar zvanično – nije mnogo bilo. (Mada je „Politika“ ipak našla za shodno da nedelju dana pred izbore objavi jedan afirmativan intervju sa Milom Đukanovićem. A crnogorske filijale „Pinka“ i „Informera“ predstavljaju medijsku kičmu Đukanovićevog režima.)

Režim je godinama vladao ne samo strahom, pritiscima i korupcijom, nego isto toliko, ako ne i više, raširenim uverenjem kako je u Crnoj Gori „sve zakovano“, da će Milo Đukanović vladati dokle bude želeo i kako „nema šanse“ da se tu bilo šta može promeniti. I upravo na tom frontu se dogodila možda i najvažnija promena, koja promiče površnom oku, a koja bi mogla imati krucijalni značaj i odlučujuće uticati na ishod ovih izbora.

Da Vas podsetimo:  Oj Kozaro, širi svoje grane – nova nemačka ofanziva

Posle dosta lutanja, deljenja i sukoba, Crnogorska opozicija se ujedinila i tako napravila jasnu distinkciju i polarizaciju između sebe, režima i lažne, prorežimske opozicije. (To je, uzgred budi rečeno, korak koji Srbiji tek predstoji.) Zapravo, sve se odvijalo u najmanje dva koraka. Najpre su Andrija Mandić i Nebojša Medojević, stvarajući „Demokratski front“, pokazali put, preuzeli rizik, prevladali skepsu unutar svojih redova i serijom prošlogodišnjih protesta i incidentnih skupštinskih nastupa odlučujuće doprineli skidanju oreola nedodirljivosti sa Đukanovića. A onda je i ostatak (prave) opozicije – predvođen Lekićem i SNP-om – krenuo tim putem, udružio se i krenuo u oštru antiđukanovićevsku kampanju.

Naravno da je Đukanovićev režim sve učinio da „raskrinka“ to – tobože – „neprincipijelno udruživanje kusog i repatog, ujedinjenih u mržnji prema Gospodaru“. (Prepoznajete li mehanizam po kome i ovdašnji režim i njegovi sateliti udaraju po svakom nagoveštaju sličnog opozicionog pristupa?) Ali nije uspeo. Kada ima dobre volje, hrabrosti i odlučnosti – i kada nema ubačenih „trojanaca i „korisnih idiota“ – , način i model se uvek nađu. U crnogorskom slučaju, to je bio dogovor da se odluka o (ne)ulasku u NATO donese na refendumu – što i jeste demokratski i jedino pošteno. Time je režimu izbijena iz ruke karta na koju je neprestano igrao – podela na „pro-ruske“ (pro-srpske) i „pro-zapadne“ snage – čime je težište prebačeno na samog Đukanovića, njegovu vladavinu, rezultate, poslove i saradnike.

Razume se, najblaže rečeno, nije nimalo beznačajno ni to što što je posle mnogo godina zavlačenja i (samo)obmane Moskva konačno shvatila sa čim i sa kim u Podgorici ima posla. A takođe i to što je, makar delimično, naprsla Đukanovićeva podrška unutar nekih političkih krugova na zapadu. No, ključne stvari su se ipak dogodile u samoj Crnoj Gori i glavama tamošnjih građana i političkih lidera. I ne treba se uvek vaditi samo na spoljni faktor kao alibi za sopstveni oportunizam, nemoć ili nečinjenje.

Da Vas podsetimo:  Sa Zapada i dalje nameću: Ko nije naš rob taj ne može biti slobodan

Već to što je posle mnogo vremena ishod izbora neizvestan, što je režim sve nervozniji i što mu su na sve strane priviđaju zavere, „udari na državu“, „ruski pipci“ i „ruske pare“ – jeste prva, ne samo simbolična pobeda udružene opozicije. A ona, po svemu sudeći, neće biti i jedina. (Iako ne treba imati mnogo iluzije da je to vlast koja će se tek tako povući, odreći pozicija i mirno priznati poraz.)

U svakom slučaju, iz ovog podgoričkog eksperimenta, kakav god bio njegov trenutni ishod, može se mnogo toga naučiti i zaključiti i u vezi sa Srbijom i ovdašnjim političkim (ne)prilikama. Ko to ne vidi, ili je politički daltonista, ili – što je verovatnije – slabo prikriveni „spavač“ i „trojanac“ Đukanovićevog beogradskog pandana.

Djordje-vukadinovic111

Đorđe Vukadinović

NSPM

1 KOMENTAR

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime