Jablanica, prva sa „zelenom energijom“

0
4964

jabla1Jablanica se nalazi jugozapadno od Čajetine i Zlatibora. Prostire se dolinom istoimene reke koja izvire ispod Tornika, najvišeg vrha Zlatibora , a uliva se u Crni Rzav, i sa Belim Rzavom, koji dolazi sa Tare, uvire u Drinu kod Višegrada. Jablanica je i granično mesto prema Bosni i Hercegovini. Od Zlatibora preko Ribnice i podnožjem Tornika do centra sela vodi asfaltni put. Kroz zapadni deo sela prolazi i železnička pruga Beograd-Bar. Jablanica se deli na Gornju i Donju Jablanicu. Ovo selo pominje se još daleke 1664. godine, u poznatom putopisu Evlije Čelebije.Posle Drugog srpskog ustanka 1815. godine, granica između Srbije i Turske išla je od Šargana preko zlatiborskih visova Tornika i Murtenice, tako da su od sadašnjih sela opštine Čajetina, van granica Srbije u Turskoj carevini, ostala zlatiborska sela Semegnjevo, Jablanica i Dobroselica. Tek postavljanjem granične linije 1834. godine ova su sela ušla u sastav Kapetanije Rujno, a time i u sastav Srbije. U naselju Jablanica živi 796 punoletnih stanovnika, a prosečna starost stanovništva iznosi 46,6 godina (45,1 kod muškaraca i 48 kod žena). U naselju ima 313 domaćinstava, a prosečan broj članova po domaćinstvu je oko 3. Osmogodišnja škola stara je više od sto godina, obnovljena pre petnaestak godina i ima 22 učenika.

Vlast i narod u Jabalnici i Čajetini

Poslednjih desetak godina kao da se vratio život u Jablanicu. O praznicima posebno, počeli su odlaziti i stari i mladi u selo. A meštani uvek pripreme dobrodošlicu.Ljuta prepečnica užička, zlatiborski kajmak i sir, ali i nezaobilazna pršuta. Asfalt prošao kroz selo,u poslednjih desetak godina obnovljeno što se obnoviti moglo, te kad danas putnik namernik dođe u ovo selo koje je nekada bilo sinonim zabiti, skrajnuto i od boga i od ljudi, može biti prijatno iznenađen. Sve je pretvoreno u idilu. I uvek se nešto ovde događa. Nadaleko je poznat junski višeboj tokom koga se oživljavaju stare sportsko- viteške discipline, i doček Srpske nove godine kada ovde pohrli i gradsko stanovništvo. Jer, te noći Jablanica odjekuje od pesme, igre i veselja. I svi su tada zajedno, meštani, gosti, i vlast, mesna i opštinska. A, ona se ne menja petnaestu godinu već. Apsolutna odbornička većina pomaže da se donesu odluke o asfaltiranju lokalnih, seoskih puteva, o otvaranju vrtića po zlatiborskim selima, o dobrim finansijskim podsticajima poljoprivrednicima, o radu seoskih ambulanti, dolasku gradske vode u svako selo…. Odlično su shvatili šta kome treba širom čajetinske opštine, i uspevaju. Najpre je to bila Demokartska stranka Srbije, a sada Srpska narodna partija, njen lider Nenad Popović i sam je čest gost Čajetinaca, a malo- malo pa im dovede na Zlatibor ruske turiste, umetnike, ali i privrednike. I nije tako samo kada je izborna kampanja. Ona u čajetinskoj opštini ne prestaje nikada, i na dobrobit je izgleda svih. Srećom ima para u opštinskoj kasi, turizam je ovde u ekspanziji, te je juna ove godine opštinski budžet imao suficit oko 21 milion dinara.

Da Vas podsetimo:  Ovo i ono vreme, ovi i "oni" protesti, onaj i ovaj predsednik - ali ishod će biti sličan

Da se vratimo samo u Jablanicu, i onome što je zanimljivo u njoj.

jablKao i u svaku seosku mesnu zajednicu, opština Čajetina uložila je velika sredstva u Jablanicu. Do ovog sela vodi asfaltni put, Gornja i Donja Jablanica takođe su spojene afsaltom, a gotovo da nema zaseoka gde nije urađen i asfaltiran put. „U planu mesne zajednice za ovu i narednu godinu je da se radi 1.800 metara asfaltnog puta ka železničkoj stanici Ribnica, 350 metara za Bakiće, po 1.000 za Jankoviće, Rajoviće i Tokoviće, 200 za Radoviće i 500 metara za Đuver. Takođe, planirani su popravka i nasipanje dva putna pravca – 300 metara ka kući Ilije Božovića i 100 metara u zaseoku Đurovići. Već je postavljena javna rasveta u centru selu, sa oko 10 stubova, za čiju je izgradnju izdvojeno 394.681 dinara“, kaže Živojin Rajović, predsednik Saveta mesne zajednice Jablanica.

Mara, njeni sinovi, i Jablaničani

Ovde se nalazi jedna od retkih drvenih crkvica, crkva brvnara. Sagrađena je 1838. godine. Oltar je zaokrugljen, a vrata su sa interesantnom ornamentikom. U sklopu crkvenog kompleksa su sobrašice – sofre, šatre, čardaci, kako su ih nekada zvali. To su male drvene zgradice koje su podizali imućniji domaćini i koje su njima i njihovim gostima služile prilikom održavanja crkvenih sabora. U užičkom i zlatiborskom kraju još se jedino ovde mogu videti ovakvi građevinski objekti kao svedoci nekadašnjeg graditeljstva, a zna se najbolji majstori bili su takozvani Osećani, iz Osata,(današnja opština Srebrenica) preko Drine, i oni sui gradili ovakve objekte širom Srbije. Od ove godine, u porti crkve nalazi se i spomenik Mari i njenim sinovima. Postoji legenda, a pričaju je meštani, u doba Turaka je bilo tako da ako neko ubije jednog Turčina, dve srpske glave plate za to. I ubi neko jednog Turčina, a meštani, isprepadani, uperiše prstom na Maru, izbeglicu iz Štrbaca, ( kraj Priboja) koja je tu došla sa dva svoja sina. I Turci ih za osvetu, obojicu obesiše. Klela je Mara od bola i tuge, klela i proklela rečima: „Kako moji sinovi visili na grani, tako Jablaničani prosperirali na strani“. I eto posle nekoliko vekova , podigoše Jablaničani spomenik i na njemu uklesaše zapis: „Za vreme Otomanskog carstva, kada Turci Jablanicu pohodiše, dva Marina sina nevino stradaše. Tada je bilo dva Srbina za jednog Turčina i Turci ih na grane povešaše. Skidaj Maro tvoju tešku kletvu, da nam deca žive u napretku“.

Da Vas podsetimo:  Čekajući izbore, nesigurno je koje

jabla2U jablaničkom zaseoku Cigla ove godine podignut je spomenik majoru Vasiliju Lukoviću i palim borcima u bitci na Cigli 1914. godine, a na mestu koje meštani zovu Bijela glava, a kao vojnički toponim figurira karaula Cigla i tu se odigrala jedna od važnih borbi na južnom delu Drinskog fronta tokom Velikog rata. Na ovom mestu, održan je pomen palim ratnicima pod nazivom “ Sećanje kao zalog za budućnost”. Kažu, kasnije će se taj pomen pretvarati u pravo saborovanje.

Lekovita jablanička voda

Jablanica je poznata i po izvoru Bela Voda. Reč je o hiperalkalnoj podzemnoj vodi, koja je veoma retka u svetu, tako da ovi izvori, koji se nalaze u zlatiborskoj Ribnici i Morkoj Gori, svrstavaju Srbiju u osam zemalja poznatih po ovim izvorima. Izvor Bela voda nalazi se u koritu reke Ribnice, na oko stotinak metara od ušća Ribnice u Crni Rzav. Isticanje hiperalkalnih podzemnih voda se obavlja duž toka Ribnice na prostoru od oko 50 metara. Izvorište hiperalkalnih podzemnih voda „Bela voda“ u Jablanici nalazi se u okviru pukotinskog tipa formiranog u kompleksu stena jurske starosti. Na osnovu dosadašnjih rezultata, hiperalkalne mineralne vode se mogu koristiti za lečenje oboljenja kože, očiju, hronični nefritis , odnosno upale bubrega, hroničnog gastritisa , ali i hepatitisa, ekcema i psorijaze.Plan opštine Čajetina je da se u narednom periodu na području izvorišta hiperalkalnih voda „Bela voda” u Jablanici otvore nove staze zdravlja i terapeutski centri , čiji razvoj bi se bazirao pre svega na hiperalkalnim podzemnim vodama.

Jablanica prvo selo u Srbiji sa „zelenom energijom”

jablanicaNa reci Rzav, u Jablanici i susednom selu Semegnjevu, počela je izgradnja tri mini hidroelektrane. Ukupna snaga hidroelektana biće 3 megavata, a polovinom sledeće godine „zelena energija“ biće ubačena u sistem EPS-a na Zlatiboru. Ova najveća privatna investicija na teritoriji opštine Čajetina vredna je oko 5 miliona eura, a investitor je firma „Zlatiborske elektrane“ iz Čačka.„Jedna od najvažnijih investicija, a o kojoj se malo zna i govori, je izgradnja malih hidroelektrana. Dolaskom nove Vlade, pompezno je najavljivana izgradnja „zelene energije“, odnosno, izgradnja vetrenjača, uopšte, iskorišćavanje energije vetrova. Ništa od toga nije urađeno u Srbiji. Što se tiče sunčeve energije, imali smo najavu da će na Zlatiboru EPS, Dunav i DDOR Novi Sad graditi objekte za solarnu energiju, i ni od toga ništa nije bilo( čak je na zlatiborskoj padini pod imenom Smiljanića zakosi svečano obeleženo mesto za izgradnju vetrenjača, i vaš reporter je tada bio prisutan u novinarskoj ulozi) . Međutim, mi smo pre donošenja tog zakona, već sa ljudima iz Srbije dogovarali i pregovarali, i oni su ušli u izgradnju na teritoriji naše opštine“, kaže Miloje Rajović, predsednik Skupštine opštine Čajetina, i dodaje:„Reč je o privatnoj investiciji, vrednoj oko 5 miliona eura. Investitori su poslednje tri godine prikupili svu potrebnu dokumentaciji, i od države i od naše opštine, konkurisali su kod određenih banaka, dobili su veoma povoljne kredite i to je trenutno najveće privatno gradilište na teritoriji opštine Čajetina. Na Rzavu se sada grade tri male hidroelektrane. Snaga jedne je 2 megavata, dok su druge dve od po 500 kilovata, njihova jačina će ukupno biti 3 megavata. Biće izgrađene do sredine 2016. godine, što znači da će naša opština imati „zelenu energiju“, koja će biti ubačena u sistem EPS-a na Zlatiboru.Sa ovim opština Čajetina dobija energetsku stabilnost, dobijamo jednu novu energiju o kojoj se u Srbiji puno priča, a malo se radi. Drago nam je da ova „zelena energija“ u Srbiji konačno počinje da se radi i ponos nam je što počinje da se radi baš ovde kod nas. Pored toga, veliki broj ljudi sa teritorije naše opštine, koji nisu imali posao, radi sada ovde na ovom gradilištu, najviše iz Jablanice i Semegnjeva“, ističe Rajović.

Da Vas podsetimo:  Koja je opština mladima najpopularnija: Nekada su svi išli na Novi Beograd, ali nije više tako

Jablanički sklad prirode i ljudi- lek protiv svakodnevnih srpskih obmana

Ostavljamo Jablanicu u njenom jesenjem izdanju, meštane u svojim dnevnim obavezama, ostaje iza nas selo razbacanih kuća, selo brežuljaka, stoletnih četinara, vazduha koji opija, i odmara od „vreve“ internetske, srpske, ajfonske, naprednjačke…. A sklad neba i zemlje, prirode i ljudi, koji se oseti sa prvim koračajem u ovo selo, kao lek je protiv svih laži i prevara, i dnevnih obmana da će nam uskoro biti bolje. I eto, za utehu, u Srbiji još ponegde ima istine. Istina je ovaj mir jablaničkog okruženja. Vetar, voda, sunce, drvo, kamen i zemlja, i ljudi u svemu tome. Neiskvareni, bez zadnjih namera, političke pohlepe i kratkoročnih ciljva.

Novka Ilić

POSTAVI ODGOVOR

Unesite Vaš komentar
Molimo unesite vaše ime